Час починати прикорм: є запитання?

Час починати прикорм: є запитання?

Дитина росте, із задоволенням смокче грудне молоко, відмінно розвивається. Скоро їй виповниться 6 місяців, а отже, настав час вводити прикорм. Це ще одна важлива цеглинка у фундаменті здоров’я малюка, як і грудне вигодовування. Від того, як прикорм ввести, залежать майбутній апетит, харчові уподобання і навіть поведінка крихітки за столом.

Чому починати прикорм саме в 6 місяців? Так уже влаштовано природою, що закінчення першого півріччя життя — це своєрідний етап у рості та розвитку дитини. По-перше, у малюка зникає виштовхувальний рефлекс — захисна реакція, що оберігає малюка від попадання в рот сторонніх предметів. Нічого зайвого, лише грудне молоко! По-друге, в цьому віці багато діток вже вміють самостійно сидіти без підтримки. По-третє, до 6 місяців дитячий шлунок та кишківник стають готовими перетравлювати нову, тверду їжу. І, нарешті, найголовніше — у малечі прокидається бажання скуштувати іншу продукти, крім грудного молока!

Готове маля чи ні?

Зауважу: в деяких діток харчовий інтерес настільки активний, що вони готові хапати їжу з маминої тарілки навіть у 5 місяців! Не поспішайте вводити прикорм до досягнення заповітних 6 місяців: раннє годування іншою їжею може сприяти розвитку алергії, спричинити непереносність деяких продуктів у майбутньому. Є малюки, які так сильно люблять мамине молоко, що крім маминих грудей їх нічого не цікавить. Не намагайтеся харчовий інтерес викликати штучно, наберіться терпіння — й він обов’язково прокинеться! Беріть дитину із собою на кухню, їжте у її присутності. Нехай вона обов’язково спостерігає за сімейною трапезою. Скоро дитина неодмінно захоче спробувати щось новеньке і ми зможемо починати вводити прикорм!

Дуже часто буває і така ситуація: малюк із задоволенням уминає за обидві щоки все, що йому дають, а задоволена мама постійно збільшує його порцію в тарілці. Минає кілька тижнів — і дитина відмовляється від будь-якої їжі. Якщо дитина їсть добре й багато, вона досить швидко задовольняє свій інтерес до їжі, тому мама повинна дещо стримувати це бажання, не даючи крихітці наїстися вдосталь — треба «залишати трохи інтересу» для наступного дня. Адже головна мета введення прикорму — ознайомити малюка з новими смаками та продуктами, а не нагодувати його донесхочу! Годування грудьми та введення прикорму — два самостійні процеси, не пов’язані одне з одним. Тільки такий підхід дозволить уникнути майбутніх проблем з апетитом і зберегти мамине молоко так довго, як це буде потрібно.

Що даємо, з чим чекаємо?

Оскільки об’єм шлунка у дітей ще невеликий, то через нижчу, ніж у грудного молока, енергетичній цінності їжі, дитина може втратити в енергії та поживних речовинах. Тому продукти для прикорму повинні бути калорійними, поживними та корисними, а давати їх слід у невеликих кількостях і часто. Розведена каша, бульйон, фруктові пюре, кефіри, йогурти та схожі продукти не можуть слугувати основним прикормом. Для малюка це було би втратою якості їжі!

Зважаючи на поживну цінність, основними продуктами прикорму вважають овочі, каші, м’ясо. Тож яку їжу давати малюкові 6-місячного віку? Якщо дитина добре набирає вагу, готуємо їй овочеві пюре. Овочі також кращі, якщо кишківник малюка схильний до закрепів. Починаємо з відварених броколі, кабачка, цвітної капусти, потім додаємо картоплю, патисони, моркву, гарбуз. Відварені овочі можна не гомогенізувати в блендері: спочатку знадобиться не більш як 2–3 чайні ложки пюре, тому простіше і швидше просто розім’яти овочі виделкою. Нічого страшного, якщо пюре буде неоднорідним за консистенцією: маля має навчитися жувати та перетравлювати м’які харчові грудочки. Обов’язково враховуйте сезонність овочів та фруктів, зовсім необов’язково надриватися в пошуках чогось незвичайного. Їжа дитини має бути простою та корисною. Якщо 6 місяців малюкові настане взимку, заморозьте овочі заздалегідь.

Починати прикорм важко?

Спочатку запропонуйте дитині один продукт. Давайте пюре з одного овочу (однокомпонентне пюре) — половину чайної ложки, десь 3–5 днів. Кількість продукту збільшуйте за бажанням малюка. Перехід до їжі з кількох інгредієнтів (багатокомпонентне пюре) має бути поступовим. Якщо виникне алергія — ви за цим принципом легко визначите продукт, який її викликав.

Якщо малюк набирає вагу погано, ледве дотягуючи до норми, — краще починати прикорм з каш. Надавайте перевагу кашам безмолочним, без глютену (гречаній, рисовій, кукурудзяній). Їх можна варити самотужки чи купувати готові. Купуючи готові каші, керуйтеся принципом «одна каша — один злак». Всі інші види круп — вівсянка, манка, пшоно — відкладаємо до року. Що пізніше вони потраплять у тарілку дитини — то менше проблем із кишківником викличуть.

Малюкові вже 7 місяців? Настав час ознайомити його з відвареним м’ясом — джерелом білка та заліза, необхідних для повноцінного росту! Починаємо з телятини, кролятини, у 8 місяців можна дати спробувати яловичину, пісну свинину, індичатину, курятину. Котлети, тюфтельки, паштети, тушковане м’ясо — саме час для мами виявити свою кулінарну майстерність! У 9 місяців можна приготувати рибку, якщо в сім’ї ніхто не має на неї алергії.

починати прикорм

Після введення в раціон дитини м’яса можна формувати сніданок, обід та вечерю. Доповніть основні страви сухарями, бубликами, галетним печивом, кисломолочними продуктами (сирами, кефірами, йогуртами), яєчним жовтком. Після введення овочів додатково ознайомте малюка із фруктами: яблуком, персиком, абрикосом, сливою. У 7 місяців почастуйте малюка твердим сиром, вершковим маслом.

Чого ж уникати у прикормі?

Не давайте дитині консервовані продукти, ковбаси, сосиски, газовані напої, мариновані овочі та фрукти, солодощі, смажену та жирну їжу, мед, горіхи. Уникайте споживання сирих волокнистих овочів: селери, редису, спаржі, стручкової квасолі.

Багато немовлят досить довго відмовляються пити будь-яку рідину, крім грудного молока. Не біда! Пропонуйте йому чисту питну воду з чашки: діти легко опановують навичку самостійного пиття, якщо бачать, як мама та інші люди навколо активно п’ють воду на очах у маляти. Також можна давати пробувати свіжі компоти, киселі з малою кількістю цукру. А ось із чорним або зеленим чаєм та какао краще почекати до 2 років — ці напої погіршують всмоктування заліза та сприяють розвитку анемії. Також не варто давати малюку соки до року: вони погано перетравлюються і часто викликають алергію.

Важливі правила прикорму

Для початку введення нової їжі малюк має бути здоровим. У перший місяць введення прикорму новий продукт краще давати в першій половині дня: протягом дня можна поспостерігати за самопочуттям малюка. Спочатку їжа має бути пюреподібною, потім — шматочками. Дитина обов’язково має навчитися жувати та перетравлювати тверду їжу.

Кожна мати прагне зрозуміти, що більше любить її карапуз. Дуже помічним у цьому може стати щоденник улюблених страв: фіксуйте, що дитині подобається, а що — ні, а також ті продукти, які вона погано переносить. Оскільки у дітей немає харчових стереотипів, цілком нормально, якщо на сніданок буде овочеве пюре, а в обід — каша та фрукти. Стосовно ж цукру та солі — вони не потрібні дитині до року.

Не хвилюйтеся, якщо малюк не хоче їсти деяку їжу, яку ви пропонуєте. Іноді він може відмовитися навіть від улюблених страв. Запропонуйте цей продукт ще раз через кілька днів — цілком можливо, що цього разу він з’їсть усе і з задоволенням.

Не перегодовуйте малюка перед сном. Ситна їжа на ніч не зробить ваш сон спокійним, але з часом може сприяти розвитку ожиріння в дитини.

Готувати та годувати окремо?

Багато мам бентежаться, що із запровадженням прикорму доведеться прописатися на кухні. Готувати окремо всім членам сім’ї, кожному — своє. Цієї проблеми можна легко уникнути, якщо вся сім’я вживатиме здорову та корисну — тушковану, відварену їжу. Більше овочів, фруктів, каш та злаків, помірно м’яса й молочних продуктів, рідко смажену їжу та домашню консервацію — ось простий рецепт здорового харчування для людей будь-якого віку.

Дуже важливо, щоб дитина обов’язково брала участь у сімейній трапезі. Дуже добре починати прикорм за родинним столом. Ніщо не навчить її правил доброї поведінки за столом краще, ніж наочний приклад близьких! До речі, це хороший привід переглянути свої погані звички або позбутися їх. Інакше чекайте на їх появу у чада.

Ніколи не примушувати!

Так-так, це найголовніше правило. Не наполягайте, не примушуйте малюка їсти навіть найкориснішу їжу, якщо він цього не хоче. Тільки так і ніяк інакше можна уникнути дорослих проблем з апетитом. Нехай їжа приносить дитині задоволення, а спільна сімейна трапеза стане довгоочікуваною радісною подією.

Смачного!

Перегляньте наші інші статті про прикорм

Автор/ка
Олена Горенькова
педіатриня, консультантка з грудного вигодовування