Допомога при кольках: як заспокоїти немовля і підтримати маму

Допомога при кольках: як заспокоїти немовля і підтримати маму

З наукового погляду, звичайний плач дитини — це сигнальна система, за допомогою якої малюк дає знати батькам про свої потреби.

Тривалий плач дитини не приносить ніякої користі організму, це один з виявів стресу. Дитина хоче повідомити, що вона в біді й потрібно якомога швидше допомогти їй впоратися з цим завданням. Коли дитина сильно плаче, особливо якщо тривалий час, вона витрачає величезну кількість енергії, яку могла б витратити на ріст та розвиток. Виходить, що тривалий плач заважає малюкові набирати вагу та розвиватись як слід. Тому ми намагаємося допомогти дитині при кольках впоратися зі стражданнями, яких йому іноді завдають особливості розвитку, адаптації та звикання до нашого життя.

Початок тут:

Що таке кольки у немовлят?

Які діти найчастіше страждають від кольок?

Що робити з немовлям при кольках?

Допомогти дитині перенести складний час з мінімумом страждань при кольках можуть багато способів. Виходячи з того, що ми знаємо про причини кольок, можна зрозуміти, чому так малоефективні майже всі лікарські засоби «від живота».

Ось чим справді можна допомогти дитині:

  • Перший та найдієвіший засіб — прикласти дитину до грудей. Зазвичай тільки це відразу приносить полегшення. Але якщо малюк занадто втомився, перехвилювався та нервує майже до істерики, груди він може не взяти. Тоді заспокоюємо його будь-якими з інших засобів, а коли заспокоївся — пропонуємо груди, щоб закріпити ефект та допомогти заснути. Краще прикладати до грудей частіше. Тоді малюк поводиться набагато спокійніше та буває більш задоволений життям. Спробуйте годувати дитину під час руху (танцюючи чи крокуючи по кімнаті, або просто заколисуючи під час годування).
  • Навчіться допомагати дитині справляти фізіологічні потреби. Більшість дітей мають труднощі з діяльністю кишківника та сечової системи (особливо хлопчикам важко пісяти в одноразовий підгузок). Також вони дають сигнали для мами, коли хочуть пісяти, пукати, какати. Можна навчитися помічати й відповідно реагувати на це. Зняти чи послабити підгузок, допомогти прийняти відповідну позу, потримати, заспокоюючи та вимовляючи характерні звуки… Це економить сили на заспокоєння дитини, покращує взаєморозуміння між мамою та дитиною, налагоджує роботу шлунково-кишкового тракту та видільної системи дитини. Для цього треба навчитися допомагати дитині приймати позу, яка розслаблює м’язи тазового дна та в якій дитина відчуває тиск на животик. Також допоможе ніжний масаж (або маминим тілом, або руками мами, або ніжками дитини). Усі пози з розведеними та підтиснутими під животик ніжками особливо ефективні при контакті «живіт до живота».
  • Носіть дитину на руках або в слінгу, намагайтеся якомога більше часу проводити разом, щоб вона відчувала себе в безпеці та спокої поруч із надійною й коханою мамою.
  • Намагайтеся оточити життя дитини м’яким доглядом. Старайтеся якомога менше використовувати всі «досягнення» сучасного цивілізованого життя, які призводять до перенапруження нервової системи та втоми дитини. Уникайте всього, чого дитина може боятися, через що нервувати та переживати (різких рухів, звуків, процедур, що збуджують і перенавантажують дитину). Ідеально було б мінімізувати вплив телевізора, гучної різкої музики та звуків, занадто яскравих кольорів та дуже сильних вражень, зустрічі з гостями. Натомість можна організувати більше приємного та спокійного сімейного спілкування.

Приймати у себе багато гостей та виходити у світ ви встигнете з набагато більшим задоволенням, коли малюк підросте і вже буде сам прагнути до соціалізації.

  • Мамі бажано зменшити споживання або уникати великої кількості збуджувальних напоїв (особливо чаю, кави, коли), неприємного спілкування, депресивних людей. Тому що коли мама схвильована, малюк може сприймати це як небезпечну ситуацію та нервувати й собі.
  • Не доводьте до того, щоб дитина сильно розплакалася. Досвід багатьох мам говорить, що якщо почати заспокоювати дитину, поки вона ще не дуже рознервувалася, то на це йде менше часу та сил. Ще краща порада — брати дитину на руки до того, як вона встигла заплакати.
  • Співайте малюкові, танцюйте з ним, гойдайте його на руках, у слінгу, на подушці або фітболі. Спробуйте поносити його «літачком», тобто животиком вниз на вашій руці (дуже добре виходить це зробити у тат). Зробіть йому м’який розслаблювальний масаж, спокійно спілкуйтеся з ним. Це розслабляє малюка та заспокоює його.
  • Спробуйте покласти дитину на себе животиком до живота, краще забезпечити при цьому якомога більше шкірного контакту. Шкірний контакт розслаблює та заспокоює дитину, зігріває її, призводить до вироблення ендорфінів (гормонів задоволення), допомагає заснути. А також забезпечує ще більше почуття безпеки та близькості з батьками. Можна одночасно гладити малюка по спинці, голівці, розмовляти з ним або співати, зробити масаж — краще, якщо він буде щільно притиснутий до вас животиком. Дуже зручно залучати до цього тата: тати теплі, сильні, впевнені та часто більш спокійні ☺
  • Можна прийняти разом із дитиною ванну — це дуже ефективний розслаблювальний та заспокійливий засіб.
  • Можна спробувати вільне сповивання. Деяких легкозбудливих та чутливих дітей це добре заспокоює.
  • Можна використовувати так званий білий шум — всі монотонні однорідні звуки, схожі на те, що дитинка чула, коли перебувала всередині мами. Це може бути звичайне «шшшшш…», яке мами всього світу вимовляють інтуїтивно. А може бути й шум фена, кухонної витяжки, навіть порохотяга або пральної машини. Багато дітей заспокоюються у ванній від шуму поточної води. Існує багато застосунків до смартфонів та різних платформ, які пропонують звуки білого шуму. Пробуйте завантажити це собі на телефон — і ваш заспокійливий засіб буде завжди під рукою. Коли ви заспокоюєте дитину, краще приглушити або навіть вимкнути яскраве світло, створити напівтемряву.

Як допомогти мамі?

Може статися, ви здивуєтеся, але один із найефективніших засобів, що допомагають при кольках, — це… відпочити і заспокоїтися самій мамі. Досвід багатьох мам і мій власний материнський та досвід роботи консультанткою з грудного вигодовування свідчать, що чим більше втомилася мама, тим частіше маля мучиться від кольок.

  • Тому раджу максимально переглянути побут на предмет справ, які можна відкласти або взагалі необов’язково поки робити.
  • Максимально полегшити готування їжі, прибирання та інші домашні справи або делегувати їх комусь.
  • Залучити будь-яку допомогу, яку ви можете собі дозволити. Набагато краще буде, якщо це буде не допомога на кшталт «давай я займуся дитиною», а допомога «я приготую обід, а ви з дитиною поспите».
  • Дуже рекомендую використовувати будь-яку можливість для сну: спіть тоді, коли ваша дитина спокійно спить, навіть якщо це буде 15–20 хвилин.
  • Дуже сприятливо діє на психологічну рівновагу дитини й допомагає не дуже втомлюватися мамі спільний сон.
  • Хоча б один денний мамин сон поряд із дитиною може дуже допомогти при кольках, навіть часто взагалі здатний запобігти вечірнім малючковим крикам та плачу.
  • Якщо мама не може сама заспокоїтися, то можна попити рослинні заспокійливі настої або настоянки кропиви собачої, валеріани, півонії тощо.

Коли майже нічого не допомагає — просто будьте поруч із малям. Нехай воно відчуває вашу підтримку та любов! Навіть плакати легше, коли поруч кохана та надійна людина.

Звичайно, як завжди були спокійні діти, мами яких не знають, що таке кольки, так і завжди будуть дітки, яким допомогти при кольках майже неможливо, як би ми не старалися полегшити їхні страждання. В такому разі, можливо, вам допоможе усвідомлення того простого факту, що рано чи пізно кольки закінчуються, ніби їх і не було. Просто мама допомагатиме пережити малюкові цей складний період, пристосуватися до цього світу, як тільки може, знає та як їй підказує її материнські інтуїція й серце. 🙂

У статті використано матеріали:

  1. Результати деяких досліджень та оглядів про кольки:
  1. Книга «Мистецтво грудного вигодовування» «Ла Лече Ліги»
  2. Книга «Ваш малюк від народження до двох років» Вільяма та Марти Сірс

Photo Oksana Shufrych

Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування