Грудне вигодовування та повноцінний сон — чи можна поєднати?

Грудне вигодовування та повноцінний сон — чи можна поєднати?

Частенько ще перед народженням малюка майбутні батьки починають морально готуватися до безсонних ночей, які, на їхню думку, обов’язково прийдуть разом із поповненням сім’ї.

Однак насправді такий сценарій трапляється далеко не завжди. Є безліч мам, які майже не скаржаться на недосипання і виглядають щасливими та відпочилими буквально з перших днів життя з дитиною. Схоже, їм вдається поєднати грудне вигодовування та повноцінний сон. У чому їхній секрет? Невже їм так пощастило, що дитина спить усю ніч? Чи відіграє в цьому роль тип вигодовування дитини? Сподіваюся, що наведені факти в галузі фізіології немовлят та дорослих допоможуть вам знайти відповіді на ці запитання.

Природа в поміч

Після пологів в організмі мами збільшується кількість пролактину — одного з основних гормонів лактації. Але він відповідає не лише за вироблення молока. Пролактин ще називають гормоном материнства. Він бере участь у глобальному налаштуванні організму жінки на турботу про дитину. Зокрема, така гормональна підтримка допомагає молодій мамі відпочивати та поповнювати запаси сил за менше годин сну. Адже природа дбає про те, щоб тимчасове недосипання не ставало на заваді отриманню радості й задоволення від материнства. До речі, у чоловіків такої гормональної перебудови не відбувається. Тому з частими нічними пробудженнями їм справлятися важче, ніж жінкам. Отже, залучати тат до піклування про малюка краще здебільшого вдень.

Ще одним помічником у цьому питанні є безпосередньо гормон сну — мелатонін. Встановлено, що вироблення мелатоніну вночі відбувається у дорослих людей, але не в немовлят. Тому єдиний доступний для малюків спосіб отримати мелатонін вночі — це разом із грудним молоком. При цьому кількості гормону, здобутого таким шляхом, у нічний час, досить значні. Вночі рівень мелатоніну майже в 5 разів перевищує його денну концентрацію. Слід зазначити, що суміші мелатоніну не містять. А значить, отримання такого природного «снодійного» — привілей виключно немовлят, що годуються грудьми. Опитування мам дітей у віці від 2 до 4 місяців показало, що діти на виключно грудному вигодовуванні мали більшу тривалість нічного сну в порівнянні з дітками на штучному.

Отже, перший висновок, який можна зробити: грудне вигодовування сприяє повноцінному відпочинкові в нічний час.

Поради для «лінивих»

Порада № 1: Організуйте спільний нічний сон

Сон маленької дитини набагато більш чуйний у порівнянні зі сном дорослої людини. Цикли сну немовляти коротші, а поверхневий сон значно переважає над глибоким. Однак цьому варто скоріше порадіти, адже саме в поверхневому сні найактивніше росте та розвивається мозок малюка. До того ж це природний захисний механізм. Він допомагає дитині вчасно виходити зі сну, якщо вона зголодніє, замерзне, перегріється або відчує будь-який інший дискомфорт. Тобто з погляду дитини чуйний сон є цілком логічним і навіть необхідним. Питання в тому, як підлаштуватися під такий характер сну мамі.

Втім, виявляється, що цілеспрямовано докладати до цього особливих зусиль жінкам зовсім не потрібно. Адже при постійному і досить близькому перебуванні матері з дитиною в нічний час їхні ритми сну поступово синхронізуються. Це означає, що в ті моменти, коли маля перебуває у фазі поверхневого сну і готове до пробудження, материнський сон стає більш чуйним. Внаслідок цього нічні пробудження для мами відбуваються набагато м’якше, ніж якби її постійно «висмикували» з глибокого сну.

Тому багато в чому полегшує догляд за дитиною вночі саме спільний сон.

Багато мам, які практикують цей варіант організації нічного сну, навіть не можуть з упевненістю відповісти, скільки разів за ніч вимагають уваги їхні малюки. Адже всі потреби задовольняються настільки швидко, що ні дитина, ні мама при цьому повністю не прокидаються. Порівняйте це з тим, якщо кожного разу вам необхідно підійматися, підходити до дитячого ліжечка, яке стоїть в іншому кінці кімнати чи й в іншій кімнаті, брати дитину на руки та заспокоювати — безсумнівно, це повністю виведе вас із сонного стану. Крім того, відгук мами на пробудження немовляти під час роздільного сну буде не таким чуйним. Найімовірніше, до моменту маминого приходу малюк уже встигне засмутитися, і часу на його заспокоєння знадобиться більше.

Порада № 2: Налагодьте грудне вигодовування

Другим складником в організації спокійного нічного сну є знову ж таки тип вигодовування. Грудне вигодовування дуже допомагає полегшити життя та сон сім’ї. Немає нічого природнішого і простішого, ніж заспокоїти дитину, що занепокоїлася вночі, прикладаючи її до грудей. Під час спільного сну для цього лише потрібно прийняти зручну для годування позу і злегка присунути дитину до себе. Спати під час годування — це нормальна здатність маленьких дітей. Але також цієї здатності набувають і багато мам, продовжуючи перебувати при цьому в стані повної розслабленості та напівдрімоти.

Грудне вигодовування та сон
Photo: Володимир Твердохліб

У цьому контексті нічні годування дитини сумішшю пов’язані з набагато більшими незручностями. Мамі потрібно йти на кухню, вмикати світло, готувати суміш, а потім нею годувати. Звичайно, зануритися назад у сон після цього буде набагато складніше.

Порада № 3: ​​Спіть разом із дитиною вдень

Якщо ж попри спільний сон та грудне вигодовування на вимогу в нічний час вам, як і раніше, не вистачає сну, рятувальним колом для вас може стати сон разом з дитиною в денний час. При цьому не варто мучитися докорами сумління через невимиту підлогу або не приготований вчасно обід.

Період, коли ваша дитина зовсім маленька і вимагає до себе так багато уваги, триватиме дуже недовго, і дорослі члени сім’ї можуть тим часом подбати про себе самі. А ось забезпечити повноцінний догляд за малям ніхто, крім вас, не зможе: у цей час на вас лежить подвійна відповідальність за ваш фізичний та душевний стан. Тому нехтувати можливістю заповнити свої ресурси кількома годинами денного сну не варто — як кажуть, «нехай увесь світ зачекає»!

Нічні годування — підмога чи камінь спотикання?

Накопичені статистичні дані свідчать, що безперервний сон дитини віком до 3–4 років становить не більш як 6 годин, і зазвичай навіть 4–5 годин, причому саме такий режим сну є фізіологічною нормою. Важливо розуміти, що старше маля не прокидається для того, щоб посмоктати груди. Воно прокидається з якоїсь іншої причини, а смоктання грудей для нього, як і раніше, — це найпростіший спосіб заспокоїтися та перейти в наступний цикл сну.

Ухвалюючи рішення про скасування нічних годувань, ви повинні усвідомлювати, що кожного разу при пробудженні дитини вам доведеться заспокоювати її будь-яким іншим способом: носити на руках, гойдати, співати колискові, а можливо, і зовсім вмикати світло і перемикати увагу дитини. Тобто, спочатку вам потрібно буде витрачати на нічне заспокоєння дитини ще більше часових, фізичних і моральних зусиль, ніж коли ви годували її грудьми. А оскільки всі діти різні, передбачити, скільки триватиме цей «перший час» у вашому випадку, практично неможливо.

Ще один неочевидний ризик скасування нічних годувань — те, що дитина може почати раніше прокидатися вранці. Якщо раніше, погодувавшись о 5–6 ранку, вона могла спокійно заснути ще на кілька годин, тим самим даючи поніжитися в ліжку й вам, то без цього інструменту маля може не погодитися на альтернативні способи продовження сну. Це може призвести до зсуву всього режиму дня або збільшення часу без сну дитини, який може виявитися занадто великим для її вікової норми.

На жаль, попри окремі історії, які можна побачити на форумах для мам, різке скорочення нічних годувань не дає гарантії того, що дитина перестане прокидатися ночами.

Пам’ятайте: нічні годування — це не назавжди. Діти ростуть, їхня нервова система постійно розвивається та дозріває, і те, що не спрацювало сьогодні, може спрацювати через кілька місяців або навіть тижнів. Період, поки ваша дитина маленька й так сильно вас потребує, пройде порівняно швидко, і можливо, ви навіть сумуватимете за цими моментами нічного єднання з малюком. Тому постарайтеся поглянути на ситуацію з іншого боку та почати отримувати насолоду від усіх складників турботи про маля, а час, коли ви знову зможете спати всю ніч, обов’язково настане.

Інші наші статті про сон дитини

Photo у заголовку статті: Володимир Твердохліб

Автор/ка
Тетяна Сологуб
спеціалістка зі сну, консультантка з грудного вигодовування