Завершення грудного вигодовування: правила й етапи

Завершення грудного вигодовування: правила й етапи

Тема завершення грудного вигодовування завжди актуальна. Мама, яка довго годує малюка грудьми, вже має досить досвіду в цьому питанні, напевно, з багатьма ситуаціями годувань стикалася і, зумівши все подолати, виходить на «фінішну пряму». А що та як робити далі, поки не знає. Але виявляється, що недостатньо почати грудне вигодовування та успішно годувати, важливо ще і з розумом дійти до його закінчення.

Основні настанови

Зміна життя малюка у бік самостійності, а саме це з ним відбудеться, коли він перестане прикладатися до грудей, має проходити максимально м’яко. Дитина довго годувалася з маминих грудей, вона точно знає, що саме там — спокій, комфорт і розслаблення. Дуже важливо показати, що світ так само комфортний, люблячий та надійний і без прикладань до грудей. Налаштуйтеся на те, що процес завершення грудного вигодовування займе у вас деякий час (3–12 місяців), скільки — сказати складно, адже в кожному випадку все відбувається по-різному.

Підготовка

Мабуть, ви погодитеся, що до закінчення годування грудьми краще підготуватися заздалегідь: потім, коли ви візьметеся до діла, дещо вже було зроблено. Це полегшить життя і вам, і вашому малюкові. Тому підготовку до цього процесу можна розпочати вже у віці 10–12 місяців. Ось які кроки вона охоплює:

  1. Організуйте дитині можливість навчитися засинати не тільки з вами в момент прикладання до грудей, але й з іншими помічниками або близькими. Виділіть собі «розвантажувальні» дні, 3 рази на тиждень вирушайте у своїх справах (за новою зачіскою, в кафе, на шопінг, в кіно, на курси, на шейпінг тощо).
  2. Навчіть малюка просити груди, а не самостійно задирати ваш одяг і діставати їх, коли йому хочеться їсти.
  3. Навчіть дитину не просити груди на людях (надворі, в гостях, у магазині).
  4. Розкажіть їй, що ви не можете давати груди будь-якої миті, коли маляті заманеться. Але ви можете давати їх тоді, коли вільні (від домашніх справ, наприклад).

Вік для завершення грудного вигодовування

Рекомендації ВООЗ щодо грудного вигодовування такі: до 6 місяців життя потрібне виключно грудне вигодовування, до року грудне молоко є основною їжею для дитини, продовження грудного вигодовування до 2 років або більше має відбуватися за бажанням мами та дитини.
Зрозуміло, всі мами різні, всі діти різні, і кожна пара «мама-дитина» унікальна — зі своєю історією грудного вигодовування, зі своїми життєвими обставинами, з особливостями здоров’я. Тому суворих термінів і жорстких меж бути не може.

Але в будь-якому разі у питанні «Закінчувати годувати чи ні?» останнє слово за мамою. Тільки вона вирішує, скільки годуватиме і коли закінчувати.
Іноді ми стикаємося з думкою, що м’яке завершення є взаємним процесом. Що якщо мати таємне знання, як завершувати годування грудьми, — дитина досить легко погодиться довести його до фіналу. Однак не завжди це так. І при м’якому відлученні маля може виявляти опір, вередувати, наполегливо плакати, вимагаючи, щоб усе повернулося на свої місця. Треба бути готовою до цього

Така поведінка маляти — цілком нормальна реакція.

У дитини вже чітко сформований стереотип, пов’язаний із прикладанням до грудей. Коли мама починає щось змінювати у звичному життєвому ладі, малюкові це не подобається. Природно, що він хоче залишити все без змін.
Мама має випромінювати максимальну щирість і впевненість у тому, що вона робить. Адже дитина чудово зчитує її настрій. Якщо ви не впевнені у своєму рішенні щодо завершення грудного вигодовування — спочатку варто попрацювати із собою. І тут важливо розібратися: чи це ваше рішення? Трапляється, що мама-годувальниця стикається з нерозумінням або тиском людей навколо в ​​питанні годування грудьми. Найчастіше чутно невдоволені претензії, коли малюк підріс, а мама його продовжує годувати. Важливо відстежувати власні почуття та бажання і не піддаватись оточенню в такому делікатному та особистому питанні.

Етапи завершення грудного вигодовування

Ми вже вказували, що завершувати грудне вигодовування слід поступово. Тому розділимо всі годування грудьми протягом доби та позначимо їх:

Хаотичні (або проміжні) годування — це денні годування, не пов’язані зі сном. Ці годування часто виглядають як «перевірка зв’язку»: маля чимось зайняте, захоплене, але на кілька хвилин підбігає прикластися до грудей.

Годування навколо денного сну: перед сном, під час сну, після пробудження.

Годування при засинанні на ніч.

Нічні годування: їх може бути 2–4, а бувають періоди, коли дитина смокче кожні 2 години (найчастіше під час хвороби, коли прорізуються зуби та у схожих ситуаціях).

Отже, кожен описаний вид годування буде етапом у закінченні грудного вигодовування. Правила такі: починаємо із проміжних годувань. Якщо у вас був етап підготовки до завершення (про нього ми говорили на початку), то труднощів бути не повинно. Дитина вже знає, що зайнята якимись справами мама не зможе погодувати малюка, тому ваше завдання — не залишатися довго без діла. Цікавий факт: у розумінні дитини робота за комп’ютером, розмова телефоном, перегляд телебачення — це не справа, а навпаки запрошення до годування. Тож робимо висновки.

завершення грудного вигодовування

Завершення годування грудьми — процес творчий! Вам треба всіляко перемикати увагу малюка на різні цікаві активності. Тому постарайтеся завантажити дозвілля дитини максимально.
Опанувавши перший етап, переконайтеся, що маля адаптувалось і нормально почувається без проміжних годувань (веселе, навчилося заспокоюватися чимось крім грудей). Тільки після цього переходьте до другого етапу. Якщо ваша дитина навчена засинати без грудей (з іншим дорослим), їй буде легше навчитися засинати з вами, але без грудей. Створіть ритуал, який допомагатиме дитині поринати в сон без грудей (колискова, білий шум, заколисування). І знову ж, дайте малюкові час на опанування цього етапу. Не намагайтеся діяти знаскоку. Можливо, на це піде місяць, але далі буде легше!

Третій етап: засинання на ніч. Дитина вже має досвід та вміння засинати вдень без грудей, у неї є рутини, щоб поринати в сон. Вам треба просто повторити все, що ви вже робили, коли забирали засинання під грудьми вдень.

Завершальний етап: нічні прикладання. Ви можете скорочувати потроху тривалість годувань або їх кількість (по одному). Проаналізуйте, що зробити легше. Подумайте, як ви можете заспокоїти малюка та допомогти заснути (колискова, тихий білий шум, погладжування спинки чи ручки). Але завжди чуйно відстежуйте потреби дитини: якщо вона хвора або прорізуються зуби, то навіть прибрані годування можуть повернутися на деякий час (їх могло вже бути 2–4 за ніч, а тепер кожні 2 години). Це тимчасово.

Що з грудьми?

Завдяки тому, що процес годування згортатиметься поступово, також плавно згасатиме лактація у ваших грудях. І зазвичай жінка через це не має великого дискомфорту. Можливо, ви відчуватимете наповненість через якийсь час після останнього, «прощального» годування грудьми. Нічого із цим наповненням робити не треба. Багато мам просто перечікують його, і поступово все нормалізується. Якщо ж наповнення болісне, важко терпіти — використовуйте лімфодренажний масаж. Прогладжуйте груди від центру до периферій, уявляйте, що ці рухи — сонячні промені, а саме сонце — це сосок і ареола. Працюйте всією долонею чи її ребром без надмірного натиску, 5–7 хвилин на одну молочну залозу, а потім повторіть те саме з другою. Або застосуйте гімнастику для грудей Майї Больман.

У цей період вам не слід скорочувати кількість рідини для пиття, уникайте використання медпрепаратів для завершення годування.

Успіхів вам і нових досягнень з малюком!

Інші наші статті можна переглянути в нашому Instagram

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня