До скількох років корисне мамине молоко?
Грудне молоко — нормальна, оптимальна, ідеальна за складом та біодоступністю їжа для немовляти.
Тривале годування грудьми корисно та надає багато переваг як для здоров’я дитини, так й мами.
ВООЗ рекомендує годувати дитину до 6 місяців виключно грудним молоком. До року грудне молоко слугує основною їжею, а завершувати годування рекомендують у 2 роки (або пізніше за бажанням матері та дитини).
На будь-якому терміні лактації молоко залишається корисним, і навіть якщо ви годуєте раз на добу, це все одно дає велику користь для здоров’я дитини. Молоко ніколи не втрачає своїх корисних властивостей, і в кожній його краплі містяться унікальні компоненти, які неможливо відтворити штучно.
Тому, продовжуючи годувати дитину грудьми після року й надалі, мама дає їй захист від вірусних та інфекційних захворювань.
Допомагають у цьому такі складники грудного молока:
- ліпаза (сприяє пошкодженню оболонки вірусів);
- казеїн (перешкоджає прилипанню клітин мікробів до слизових оболонок);
- лізоцим (має антибактеріальну та протизапальну дію);
- імуноглобулін А (ці антитіла перешкоджають прикріпленню мікробів до слизової клітин);
- гормони грудного молока (мають протизапальний ефект).
Тривале годування грудьми корисно для повноцінного становлення шлунково-кишкового тракту.
Це важливо не тільки в перші місяці життя чи із 6 місяців під час введення прикорму, але й після року. Адже шлунково-кишковому тракту малюка потрібна допомога. Що цікаво, вкрай корисні антитіла грудного молока, потрапляючи в шлунок дитини, не перетравлюються там і залишаються такими ж корисними та значущими для нього. Біфідус-фактор у молоці матері перешкоджає розвитку патогенної флори у кишківнику.
Також існують припущення, що гормони щитоподібної залози беруть участь у дозріванні кишківника немовляти, а кортикостероїди грудного молока сприяють транспортуванню солей та рідини до шлунково-кишкового тракту і розвиткові підшлункової залози.
Тривале годування грудьми допомагає сформуватися зубощелепній системі малюка та корисно для правильного прикусу.
Встановлено, що для смоктання материнських грудей залучаються майже всі м’язи черепа та щелепно-лицевого апарату. Тривале годування грудьми впливає на прикус лише позитивно. Під час обстеження 1200 дітей в Африці, яких годували до 3–4 років, виявилося, що 99,6 % із них мають нормальний прикус. Також відзначено користь смоктання грудей для правильного розвитку апарату артикуляції, що допоможе надалі з розвитком мовлення в малюка.
Нормальне дозрівання всіх відділів мозку можливе при тривалому грудному вигодовуванні.
Головний мозок дуже активно розвивається протягом перших 6 місяців, за деякими даними саме до цього віку формується близько 60 % нервової системи. До 3 років розвиток сягає 80 %. Щоб дозрівання проходило успішно, організму потрібні певні речовини, такі як амінокислоти та фактори росту (наприклад, цитокіни й хемокіни, що активують імунітет). Вони є у грудному молоці, як у перші місяці годування, так і наприкінці.
У вашої дитини буде хороша пам’ять, вона буде здібна до навчання, у неї буде високий інтелект, тому що ви її тривало годуєте грудьми.
За дослідженнями вчених що довше малюк вигодовується грудьми, то вищий показник його інтелекту в майбутньому. Причому незалежно від того, займаєтеся ви розвивальними заняттями з ним чи ні.
Чим довше дитина годується з грудей, тим легше відбувається її соціальна адаптація в дорослому світі.
Коли мама годує своє немовля грудьми, піклується про нього й оберігає, вона задовольняє основну базову потребу дитини — потребу в безпеці. Мама дбайливо і поступово вводить її в дорослий, незнайомий світ. І в маляти формується уявлення про надійність навколишнього світу та безумовну, надійну підтримку мами.
Зіткнувшись у повсякденному житті з різними життєвими ситуаціями — як позитивними, так і негативними — дитина, яку годували грудьми, краще впорається з ними.
Тісний емоційний і фізичний контакт, який відбувається при кожному годуванні грудьми, з часом переростає в особливі взаємини мами та дитини.
Тривале грудне вигодовування збільшує загальну тривалість життя вашої дитини.
Тому що природний спосіб харчування дозволяє уповільнити біологічне дозрівання дитячого організму, подовжуючи біологічне дитинство.
На другому році (12–23 місяці), 448 мл грудного молока забезпечують:
Джерела:
- WHO Evidence on the long-term effects of breastfeeding: systematic review and meta-analyses, Bernardo L. Horta et al. 2007
- Changes in Human Milk Immunoglobulin Profile During Prolonged Lactation. Matylda Czosnykowska-Łukacka et al. 2020
- Breast Milk Macronutrient Components in Prolonged Lactation, Matylda Czosnykowska-Łukacka et al 2018
- Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. Prof Cesar G Victora, MD, et al. 2016
- ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ТА ЙОГО ТРИВАЛІСТЬ: ВІДДАЛЕНИЙ ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ, Ольга Шлемкевич, Зореслава Городенчук та ін.
- Nutrition, Growth, and Complementary Feeding of The Brestfed Infant, Kathryn G.Dewey PhD, Pediatric Clinics of North America, 2001
- Breastfeeding and neurodevelopmental outcomes. Bernardo L Horta et al., 2018
- Association between breastfeeding and intelligence, educational attainment, and income at 30 years of age: a prospective birth cohort study from Brazil. Victora CG et al., 2015
Вдячність Оксані Лесько за надані джерела.