Молочні ріки України

Національний рух в підтримку грудного вигодовування

Ми — громадська організація «Молочні ріки України», яка популяризує грудне вигодовування серед українських мам та їхньої малечі.

За близько 20 років діяльності ми накопичили багато неоціненного досвіду, провели купу просвітницьких заходів, зібрали чудову спільноту однодумців і трансформувались у справжній національний рух на підтримку грудного вигодовування.

У форматі статей, консультацій та вебінарів наші фахівчині розповідають, як годувати грудьми так, щоб дитина добре розвивалася фізично і психологічно, а мама могла насолоджуватися цією найбільш інтимною та турботливою взаємодією. Інформація, якою ми ділимося, базується на рекомендаціях ВООЗ, МОЗ та сучасних наукових дослідженнях. Адже діти заслуговують найкращого.

І ми, звісно, маємо на увазі материнське молоко!

Молочні ріки України

Хто ми?

«Молочні ріки України» — одна з перших організацій на підтримку грудного вигодовування в нашій країні. Ми об’єдналися, бо стривожені тим, що в нашому суспільстві дуже низький відсоток дітей, вигодованих материнським молоком. За статистикою 2013 року (останнім проведеним дослідженням ЮНІСЕФ) в Україні на виключно грудному вигодовуванні до 6 місяців перебувають лише 19,6 % дітей. Проблема в тому, що багато жінок не отримують потрібної інформації про грудне вигодовування, а також необхідної підтримки з боку медичних працівників чи близьких.

Що ми робимо?

Ми хочемо допомогти мамам, які розуміють, наскільки важливим фактором для здоров'я та нормального розвитку дитини є материнське молоко. Більше того, ми абсолютно впевнені в тому, що кожна жінка здатна годувати грудьми свого малюка два роки чи більше за бажанням, як радить ВООЗ-+. Наша організація створена для того, щоб поширювати грамотну інформацію про грудне вигодовування всім, хто її потребує: матерям і дітям, їхнім родичам, медичним працівникам. Ми надаємо допомогу жінкам-годувальницям — підтримуємо їх у бажанні годувати природно, допомагаємо організувати успішне грудне вигодовування та впоратися з труднощами.

Наша команда

Наші експертки раді застосувати свій досвід та знання, щоб допомогти вам у налагодженні грудного вигодовування та інших питаннях, пов’язаних із взаємодією матері та дитини. У цьому розділі ви можете дізнатися більше про кожну консультантку з ГВ — її освіту, кваліфікації та професійний шлях.

Наша історія

Молочні ріки України

Історія виникнення нашої організації, як це часто і трапляється, почалася з історії грудного вигодовування однієї конкретної жінки. Отже, Ксенія Соловей — майбутня засновниця «Молочних рік» — годувала грудьми свою старшу дочку, поставала перед різними труднощами, і в неї виникало безліч запитань, із цим пов’язаних.

Отримати допомогу, інформаційну або практичну, на той час в Україні не було де, тож Ксенія шукала інформацію в іноземних джерелах та поміч в іноземних фахівців. Так вона дізналася, що існує окрема професія — консультантка з грудного вигодовування. Майже одразу виникла ідея здобути освіту в галузі грудного вигодовування та почати розвивати цей напрям у Києві.

Наприкінці 2002 року Україна отримала новоспечену та дуже вмотивовану консультантку з ГВ, яка одразу ж взялася до роботи! Свою групу підтримки, що тоді складалася з однієї людини, Ксенія назвала «Молочні ріки».

Подальшу історію пропонуємо вам пунктиром

  • Зима 2003 — перші онлайн-консультації для мам на платформі likar.info.
  • Весна 2003 — перші статті про годування грудьми в журналі «Моя дитина», і далі статті та колонка про грудне вигодовування, догляд за дитиною протягом 16 років.
  • Перші консультації для мам телефоном. Це ще не гаряча лінія, а дзвінки на домашній телефон, який журнал «Моя дитина» публікував під статтями Ксенії Соловей.
  • Перші консультації з виїздом додому. Це було дуже незвично, але жінки потребували їх.
  • Перша жива зустріч із мамами-годувальницями за участі Вікторії Нестерової, IBCLC.
  • Далі діяльність «Молочних рік» набирає обертів: з’являються перші виступи на телебаченні, у програмі «Запитайте лікаря», запрошення на ефіри до лікаря Комаровського, «Сніданок на 1+1» та інше.
  • 2004 — випуск першої консультантки з грудного вигодовування, яка навчалася саме в «Молочних ріках»! Це Ольга Федорченко, яка сама тепер навчає майбутніх фахівчинь на нашому курсі «Консультування з грудного вигодовування».
  • За 17 років ми випустили більш ніж 500 спеціалісток із грудного вигодовування в Україні та не тільки, 136 з яких — представниці медичної професії. Наш курс «Консультування з грудного вигодовування» налічує 150 годин лекцій, а також має практичну частину та екзамен.
  • 2005 — запуск першої версії сайту breastfeeding.org.ua, який декілька років поспіль тримався в топі сайтів для батьків, адже на ту пору інформація про годування грудьми була на вагу золота!
  • 2005 — початок онлайн-консультування на форумі «Молочних рік». Це був простір із надзвичайно теплою та підтримувальною атмосферою. З деякими мамами ми досі спілкуємося, а інші й самі стали консультантками з ГВ!
  • Наші перші маленькі клієнти, для яких ми допомагали колись налагодити грудне вигодовування — нині вже студенти університетів!
Молочні ріки України

Наші волонтерські проєкти

  • Клуб для мам «Молочні ріки» мав декілька сезонів із 2005 до 2018 року. Зустрічі в Києві з мамами-годувальницями та малюками раз на тиждень включали лекції про годування грудьми, обмін досвідом, спільну творчість та чай із пундиками. Спочатку ми робили їх самостійно, пізніше нам допомагали — депутатка Ірина Сисоєнко (українська політикиня та громадська діячка), ЮНІСЕФ Україна.
  • Свято-акція на підтримку грудного вигодовування — це подія, яку ми започаткували у 2011 році та проводимо щороку під час Всесвітнього тижня грудного вигодовування. Жодного разу ми не пропустили це свято — на заваді не стали ані пандемія, ані війна! З 2015 року відбувається за підтримки ЮНІСЕФ Україна.
  • Волонтерство в медзакладах: протягом 2016–2020 років ми щодня допомагали породіллям у післяпологовому відділенні Київського пологового будинку № 3 та пологового будинку на Червоному хуторі (Київ), читали лекції в поліклініках.
  • 2016 — спільний проєкт із Київським міським моніторинговим центром підтримки грудного вигодовування «Консультування з грудного вигодовування у поліклініках Києва».
  • 2016 — партнерство з Методично-організаційним навчальним ресурсним центром НДСЛ «Охматдит» МОЗ України.
  • 2019 — партнерство з ГО «Центр соціального лідерства».
  • Лекції з грудного вигодовування: безліч подій, які дотичні темам материнства та дитинства, мали наших консультанток за спікерів, ми читали лекції на десятках конференцій, семінарів та спеціалізованих свят.
  • Ведемо закриті спільноти у фейсбуку, вайбері та телеграмі, де кожна жінка, яка годує грудьми, може отримати фахову допомогу та підтримку.
  • 2022 — поява телеграм-спільноти «Вільне молоко» (авторка ініціативи — Христина Мазурок). На початку війни в телеграмі створили чат, де жінки з усієї країни мали та мають змогу допомогти одна одній у найшляхетніший спосіб — поділитися своїм молоком з тими, хто його потребує. Завдяки алгоритмам мами малюків знаходили одна одну і передавали молоко.

Спільні проєкти з ЮНІСЕФ Україна

  • 2014 — проєкт «Годування груддю у надзвичайних ситуаціях» (листівка про годування грудьми для поширення на підконтрольній території, тренінг для волонтерів та медперсоналу з годування грудьми в надзвичайних ситуаціях).
  • 2015 — тренінг для колцентру Гуманітарного штабу «Допоможемо» (Фонд Ріната Ахметова) з питань грудного вигодовування для громадян, які мешкають на підконтрольній території (програма «Допоможемо дітям»).
  • 2015–2016 — статті з грудного вигодовування для сайту Гуманітарного штабу «Допоможемо» (Фонд Ріната Ахметова).
  • 2015–2020 – Свято-акція на підтримку грудного вигодовування.
  • 2016 — навчальний курс із грудного вигодовування для Громадської організації «ПРОМИР». Проведено 4 навчальні курси (Слов’янськ, Краматорськ, Маріуполь).
  • 2016 — матеріали з грудного вигодовування для сайту ЮНІСЕФ Україна.
  • 2017–2018 — Клуб для мам «Молочні ріки». Зустрічі мам з дітьми раз на тиждень (обмін досвідом, лекції про годування грудьми).
  • 2020 — перша ZOOM-конференція «Лактація: проблеми, виклики і ставлення в суспільстві. Професійний погляд»
  • 2020 — Свято грудного вигодовування в онлайн-форматі.
  • 2022 — відеокурс про грудне вигодовування (10 уроків, що дають відповіді на найпоширеніші запитання про ГВ).

 

Контакти

З будь-яких питань звертайтеся телефоном або пишіть у вайбері. Ми є в багатьох соцмережах, де також ділимося корисною інформацією!