Коли дитина вже не прикладається – що робити з грудьми

Коли дитина вже не прикладається – що робити з грудьми

Лактація процес потужний, гормонозалежний.

Що робити з грудьми при завершенні грудного вигодовування, коли дитина вже не прикладається? Розповімо у статті!

Як будь який фізіологічний процес, лактація проходить стадію становлення, зрілості та інволюції (завершення).

  • Становлення лактації відбувається впродовж 1-2х місяців після народження дитини, молозиво змінюється на зріле молоко, молочні залози адаптуються і саме тоді минають болісні відчуття при наповненні грудей.
  • У період зрілої лактації груди вже не надто переповнюються молоком – його прибуває  стільки, скільки необхідно дитині, підлаштовуючись під потреби дитини на всіх вікових етапах годування.
  • Інволюція – період завершення лактації – це фізіологічний процес, який завершує період грудного вигодовування. Певно відомо, що за рекомендаціями ВООЗ годування бажано продовжувати до двох років дитини (або більше за бажанням матері і дитини).

І тут важливе питання – як піклуватись про свій стан і стан грудей, коли лактація на етапі завершення і дитина вже не прикладається.

Головне, на чому варто загострити увагу – згортання грудного вигодовування має відбуватись поступово і плавно. Це запорука того, що організм жінки в цілому, молочні залози зокрема, матимуть час адаптуватись до припинення стимуляції і все меншого вироблення молока, оскільки на тлі цього процесу перестає працювати принцип «попит-пропозиція».

От саме в цей період треба бути уважною до стану грудей, бо епізодично може відчуватись певна наповненість, важкість в грудях.

Коли процес завершення відбувається поступово організм, адаптується до гормональних змін. Під час цього відбувається зменшення залозистої тканини і заміна її на жирову.

Як уникнути неприємних відчуттів на етапі, коли дитина до грудей вже не прикладається:

  • не обмежуйте себе у вживанні рідини, достатня кількість чистої води забезпечить гарне почуття організму в цілому і грудей зокрема;
  • не перетягуйте груди, не використовуйте теплих/спиртових компресів, не «розмасажовуйте» ущільнення силою! Про негативні наслідки цих «методів» годі нагадувати, достеменно відомо про шкоду від таких дій для здоров’я грудей;
  • якщо любите спати на животі – не поспішайте з цим, механічний вплив на залози може погіршити стан і спричинити застій. Також не варто одразу переходити на білизну з кісточками або з чашками пуш-ап;
  • не варто приймати ліки «від молока» (алактин, бромокриптин, достінекс), вони не призначені для завершення годування та мають ризики та побічні дії.

Також розповімо, що зробити в якості самодопомоги, коли потреба виникла:

  • надзвичайно дієвим є лімфодренажний масаж – легкі, погладжуючі рухи долонею (ребром долоні) від соска в напрямку ключиці, підпахви, грудної клітки;
  • прикладання холодного компресу – холодний вологий рушник або загорнуті в пелюшку заморожені пакети (овочі/ягоди, кубики льоду, гелеві подушечки) на набрякле місце на груді – гарний помічний засіб, який допомагає зняти набряк, знеболить, усуне дискомфорт;
  • якщо все ж з’явилось ущільнення чи невеликий застій молока – під теплим душем, максимально легко і в мінімальній кількості можна зцідити молоко з болісної ділянки, тільки до полегшення.


Якщо ж у вас з’являться питання про завершення грудного вигодовування чи потрібна допомога – звертайтесь!

Автор/ка
Олена Волошина
консультантка з грудного вигодовування