Лактостаз, застій чи мастит?

Лактостаз, застій чи мастит?

Лактостаз – це стан, за якого утруднений вихід молока з якоїсь
частини молочної залози.

Лактостаз, застій, мастит? Як розібратися? У цій статті ми спробуємо вам допомогти!

Лактостаз (застій молока)

Причиною застою може бути як звуження протоки всередині через молочні плівки або навіть її закупорка згустками молока, так і стиснення протоки за рахунок тиску на неї набряклих тканин молочної залози.

Симптоми лактостазу – болючість усередині залози, з’являється ущільнення – це може бути невелика грудочка, а може бути й уся частка.

Якщо протягом 2 днів не вдається відновити нормальний відтік молока, може розвинутися запальний процес і лактостаз (застій) може перерости в мастит – інфекційне захворювання молочної залози.

Мастит

Хоча іноді мастит може виникнути й сам по собі (у такому разі може й не бути ущільнення, але є дуже болюча набрякла ділянка, часто з почервонінням на шкірі).

На стадії маститу в мами, яка годує груддю, вже підвищується температура, з’являється почервоніння на грудях, біль стає інтенсивнішим, навіть шкіра може бути дуже чутливою.

Якщо за лактостазу і навіть за початкової стадії маститу, мама ще може впоратися сама або за допомогою консультанта з грудного вигодовування, то на стадії інфекційного маститу обов’язково потрібно звернутися до лікаря за призначенням лікування, сумісного з грудним вигодовуванням. В жодному разі не потрібно відтягувати похід до лікаря, якщо вчасно не почати
лікування, все може закінчитися ще більшими ускладненнями, наприклад абсцесом.

Можливі причини лактостазу:

Неефективне спорожнення грудей:

  • невдале, неглибоке прикладання до грудей,
  • годування через накладки,
  • коротка під’язикова вуздечка у малюка.

Нерегулярне спорожнення грудей:

  • годування за режимом,
  • великі перерви, більше 3-4 годин вночі, особливо в перші тижні життя дитини,
  • використання пустушки,
  • догодовування з пляшки,
  • нерегулярні зціджування під час розділення малюка з мамою,
  • гіперлактація, постійні зціджування грудей.

Травми та механічні пошкодження грудей:

  • дитина стукнула ніжкою або голівкою,
  • тісна білизна,
  • незручна поза під час сну на животі,
  • притримування ямки на грудях перед носом дитини (потрібно скорегувати прикладання, при ефективному прикладанні ніс у малюка залишається вільним),
  • зневоднення у мами,
  • стрес, сильна втома.

Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, як лактостаз, застій в груді, потрібно діяти швидко, поки він не перетворився на мастит. Найкращим рішенням буде відразу звернутися до консультанта з грудного вигодовування – це допоможе налагодити процес годування максимально ефективно й оперативно.

Якщо такої можливості немає, ось алгоритм ваших дій у разі лактостазу:

  1. Насамперед потрібно налагодити регулярний ефективний відтік молока – необхідний хороший дренаж цієї молочної залози.
  2. Обов’язково потрібно переконатися, що прикладання досить глибоке й асиметричне. За необхідності коригуємо прикладання.
  3. Годувати влаштовуємося в розслабленій зручній позі. Якщо вийде розташувати малюка підборіддям у бік болючого місця – чудово, але не обов’язково. Якщо в такому положенні годувати незручно, краще влаштуватися так, щоб вам із малюком було зручно і виходило глибоке асиметричне безболісне прикладання. Іноді так буває, що діти відмовляються смоктати з проблемної груді, тому що молоко тече не так легко, як зазвичай. Вони можуть нервуватися під час годування, крутити голівкою, кидати груди і знову присмоктуватися. У такому разі погодуйте малюка зі здорової груді, а потім вже запропонуйте проблемну. Якщо малюк все одно не хоче смоктати цю грудь, пропонуйте її в напівдрімоті, під білий шум.
  4. Потім обстежте груди: м’яко й легко пройдіться подушечками пальців по грудях, відчуйте, де є болючі ділянки, чи є там грудочки або ущільнення.
лактостаз застій мастит
Image by Freepik

Важливо!

До грудей торкаємося дуже дбайливо і ніжно. На жаль, досі існує уявлення, що застій у грудях треба «розбити». У жодному разі не можна допускати сильного глибокого впливу на груди! Жорсткий масаж призводить до запалення, набряку тканин і пошкодження мікросудин.

Уважно огляньте сосок, чи немає на ньому білих крапок або пухирців, які перекривають протоку.

Набряк

Лактостаз, застій, мастит часто викликає набряк в тканинах молочної залози. Його потрібно прибрати, щоб відновити рух лімфи і полегшити вихід молока.
Тому перед годуванням спочатку зробіть таку просту, але ефективну «гімнастику для грудей» Майї Больман:

Техніка виконання «гімнастики для грудей»

Обхопіть груди біля основи долонями з двох боків і акуратно рухайте їх вгору – вниз – вліво – вправо, потім по колу за годинниковою стрілкою – проти годинникової стрілки. Можна повторити кілька разів.

Потім переходьте до лімфодренажного масажу:

М’якими, легкими ковзаючими рухами долоні прогладжуємо груди від соска до основи грудей і далі ведемо в бік пахви та ключиці. Ніби «підмітаємо» груди, відганяючи лімфу за межі молочної залози. Якщо долоня треться об шкіру, не ковзає легко, можна використовувати олію. Лімфодренажний масаж займає близько 5 хвилин.

Після лімфодренажного масажу та годування

Часто вже на цьому етапі – після лімфодренажу та ефективного годування спостерігається помітне полегшення. Після годування прикладіть до грудей холодний компрес на 10 хвилин. Це може бути як сухий холод, так і змочена в холодній воді та добре віджата пелюшка. Холод зменшує запалення та набряк.

Якщо полегшання не настало

У тому разі, якщо полегшення не настало, малюк не справляється і не може «розсмоктати» цей застій, спробуйте прицільно зцідити цю грудь.

Перед зціджуванням, так само як і перед годуванням, зробіть гімнастику для грудей і лімфодренаж.

Потім акуратно підцідіть груди й подивіться, чи з усіх отворів на соску молоко виходить однаково добре, чи є місця, де воно не тече або виділяється окремими краплями.

Акуратно промацайте найближчий до ареоли край ущільнення, можливо, ви відчуєте під пальцями «хвостик», який тягнеться від ущільнення до соска. Ось із цього боку постарайтеся зціджувати. Так, молоко виділятиметься повільно, по краплях, але ваше завдання полягає не в тому, щоб максимально зцідити груди, а в тому, щоб поступово звільнити проблемну частку.

Не потрібно активно розминати й масажувати саме ущільнення, так ви тільки посилите набряк. Потихеньку зціджуйте починаючи з межі ареоли, поступово піднімаючись вище.

Після зціджування прикладіть до грудей холод на 10 хвилин.

Кількість і частота зціджувань залежить від багатьох чинників, краще бути на зв’язку з консультантом.

Чи можна використовувати тепло, коли є лактостаз, застій чи мастит?

Часто в разі застоїв рекомендують перед годуванням або зціджуванням прикладати до грудей тепло. З одного боку, це допомагає вироблятися окситоцину, що виштовхує молоко з грудей.

З іншого боку, тепло може посилити набряк, що зі свого боку може навпаки, ускладнити виділення молока. Тому така рекомендація допомагає не всім.

Однозначно не можна прикладати тепло, якщо є ознаки запального процесу – висока температура, почервоніння шкіри грудей, виражений набряк. А окситоцин можна стимулювати, випивши тепле пиття перед годуванням, прикладанням дитини до іншої молочної залози.

У вас усе вийшло? Груди стають м’якшими, біль минає? Чудово!

А що робити, якщо, незважаючи на всі вжиті заходи, позитивної динаміки не спостерігається?

Обов’язково зверніться до лікаря – вам зроблять УЗД і в разі необхідності призначать лікування.

Найшвидшого одужання!

Автор/ка
Вікторія Шипунова
Консультантка з грудного вигодовування