Що робити матерям, якщо станеться радіаційна катастрофа?
У цій статті розповідаємо про грудне вигодовування та радіацію, підготовку до радіаційної небезпеки та безпечні й доказові заходи профілактики, яких слід вжити матерям, дітям і вагітним жінкам.
В разі вибуху на атомній станції й загрози радіаційної небезпеки найпершою може постраждати щитоподібна залоза. Цей орган найбільше залучений у процеси метаболізму в організмі. Саме тому особливо вразливими в таких умовах є вагітні жінки та маленькі діти. Ми хочемо розповісти, як пов’язані грудне вигодовування та радіація.
Щоб щитоподібна залоза не накопичила радіоактивний йод, слід терміново зробити профілактику — йодну блокаду залози. Це однократне вживання КАЛІЮ ЙОДИДУ (КІ) в дозах, регламентованих МОЗ:
- немовлятам від народження до 1 місяця — 16 мг;
- дітям віком від 1 місяця до 3 років — 32 мг;
- дітям віком 3–12 років — 62,5 мг;
- підліткам та дорослим від 12 до 40 років — 125 мг;
- дорослим після 40 років не застосовувати.
Важливо: препарати на кшталт йодомарину НЕ підходять для цієї мети, не захищають достатньо щитоподібну залозу, бо мають надзвичайно малу дозу активної речовини…їх треба тоді їсти пачками!
Пам’ятайте: вживати заходів безпеки треба виключно після підтвердження ядерної небезпеки!
Для профілактики, «про всяк випадок», рутинно ніякі препарати вживати не можна.
Чому саме так? Бо від цього залежить ступінь та ефективність радіаційного захисту. Для порівняння: якщо йодид калію випити за кілька годин до радіаційної атаки, його ефективність буде становити приблизно 70–80 %, якщо ж застосувати препарат йоду на початку впливу радіації, то ефективність досягне 97–98 %.
Діти.
Надзвичайно вразлива до впливу радіації на щитоподібну залозу категорія населення. Профілактика обов’язкова, дозування калію йодиду в рекомендованих дозах. Для немовлят слід проводити профілактику (не більш як одну регламентовану дозу) під лікарським наглядом. Нормальне функціонування щитоподібної залози має критичне значення для розвитку головного мозку.
Вагітні.
Під час вагітності активність щитоподібної залози підвищується — через це вона може поглинати більше радіоактивного йоду, тому важлива вчасна профілактика. Крім того, радіоактивний йод проникає через плацентарний бар’єр і може шкодити щитоподібній залозі плоду. Ось чому прийом рекомендованого дозування калію йодиду для вагітної жінки ще більш обґрунтований — це захищає дитину в утробі.
Матері, які годують грудьми. Їм також потрібно вживати рекомендовані дози калію йодиду для захисту власної щитоподібної залози. Калію йодид проникає у грудне молоко, але його кількості в молоці недостатньо для захисту дитини, тому рекомендована одночасна профілактика матері та дитини.
Радіація проникає в грудне молоко. Втім, якщо вчасно та у відповідних дозах мати й дитина приймуть потрібну дозу калію йодиду — грудне вигодовування можна не припиняти. Але це стосується родини, яка мешкає поза 20-кілометровою зоною гіпотетичного ураження.
В іншому разі обґрунтованим і раціональним буде створити власний банк молока. Тож, якщо станеться небезпечний вплив радіації, годувати дитину грудьми буде неможливо певний час. Термін припинення годування залежить від часу виведення шкідливих речовин з організму (це може бути від кількох годин до місяця).
Коли годування вже можна відновити, показує аналіз молока на вміст радіоактивних речовин. Поки молоко «заражене», його потрібно зціджувати — стільки разів на день, скільки ви годували грудьми — і виливати. Мама в цей період зберігає лактацію рутинними зцідженнями, а малюка годує заздалегідь зібраним власним чистим молоком або альтернативно за її вибором.
І замість висновку
У всіх рекомендаціях провідних організацій (ВООЗ, ЮНІСЕФ та ін.) є чіткий меседж, що рішення про переривання грудного вигодовування, навіть якщо жінка не приймала калію йодид та не була в укритті, треба приймати індивідуально в кожному конкретному випадку. Тому що в надзвичайній ситуації, коли ресурси обмежені, немає доступу до донорського молока, суміші, чистої води, в незадовільних гігієнічних умовах для їх зберігання та приготування тощо, залишитися без годування грудьми неприпустимо. В документах є чіткі критерії, при яких умовах можна рекомендувати переривати ГВ. І якщо хоч один критерій неможливо виконати, грудне вигодовування залишається єдиною найбільш безпечною можливістю.
Як усі нині кажуть: хай ця інформація не знадобиться! Бережіть себе, миру й безпеки.