Як війна позначається на лактації?

Як війна позначається на лактації?

Лактація — дуже потужний процес, який контролюється не тільки гормонами, але й вашими діями. Основний принцип підтримання лактації: доки є попит, буде і пропозиція. Тобто ваш організм буде виробляти молоко доти, доки це молоко буде видалятися з молочних залоз.

Останній рік нашого життя ми дуже часто чуємо слова «війна стрес лактація»…

Якщо ви годуєте дитину грудьми в умовах війни, не слід боятися, що молоко зникне, перегорить, щезне «від нервів і стресу» чи щось подібне.

Лактація — дуже потужний процес, який контролюється не тільки гормонами, але й  вашими діями. Основний принцип підтримання лактації: доки є попит, буде і пропозиція. Тобто ваш організм буде виробляти молоко доти, доки це молоко буде видалятися з молочних залоз.

Як стрес впливає на лактацію?

Стрес може сприяти менш ефективній роботі гормону окситоцину, який допомагає видаляти молоко з молочних залоз. Адже інгібітором (пригнічувачем) окситоцину є адреналін. Його наш організм виділяє, коли нам страшно, тривожно або боляче.

Ви можете помітити меншу кількість і не таку сильну, як зазвичай, інтенсивність «припливів» під час годування.

Ваша дитина може виявляти ознаки занепокоєння біля грудей, може хотіти прикладатися частіше або взагалі не відпускати груди годинами. Це нормально за таких обставин. По-перше, дитина сама регулює скільки молока «замовити» маминому організму в умовах зниженого окситоцинового рефлексу, а по-друге, таким чином маля не тільки їсть, але й заспокоюється.

Що можна зробити, щоб забезпечити стабільну лактацію в складних умовах? 

  1. Регулярно прикладайте малюка до грудей.
  2. Не обмежуйте перебування малюка біля грудей.
  3. Пам’ятайте про три кити грудного вигодовування: ефективне прикладання, регулярні денні та нічні годування.
  4. Не заспокоюйте дитину пустушкою — це може призвести до значного зниження лактації.
  5. Не намагайтеся «накопичувати» молоко в грудях за допомогою великих пауз між прикладаннями. Навпаки: пропонуйте груди якомога частіше, тому що в найбільш спорожнених залозах — найвища швидкість синтезу молока.
  6. Для покращення дії окситоцинового рефлексу пийте теплі напої, робіть масаж комірцевої зони, плечей та трапецієподібних м’язів.
  7. За потреби можна вживати заспокійливі препарати, сумісні з грудним вигодовуванням (на цю тему проконсультуйтеся з лікарем).

Photo: Оля Цибенко

Автор/ка
Ольга Федорченко
консультантка з грудного вигодовування