Чи безпечно спати разом з малям?

Чи безпечно спати разом з малям?

Відомо, що спільний сон позитивно впливає на успішність грудного вигодовування та на його тривалість. А чим довше триває грудне вигодовування — тим більшу користь для здоров’я дитини й мами ми отримуємо.

Безпека спільного сну – надто важливе питання для батьків.

Адже ні для кого не секрет, що спільний сон значно полегшує життя не тільки малюкові, який витрачає набагато менше сил на переживання та занепокоєння, ніж при сні наодинці, а й мамі немовляти. Це допомагає їй достатньо відпочивати, добре висипатися, бути спокійною та впевненою.

Через те, що під час нічних годувань дуже легко заснути та припинити контролювати ситуацію, актуально поговорити про безпеку спільного сну. Тим паче, що щодо нього у країнах пострадянського простору є багато побоювань, упереджень та міфів.

Звернемо вашу увагу на кілька аспектів, що є найважливішими, якщо ви вирішуєте взяти дитину з собою в ліжко. Найбільші небезпеки, ймовірність яких слід мінімізувати при спільному сні — це ризик виникнення нещасного випадку та перегріву.

Безпека спільного сну – правила

Необхідно організувати правильний простір для спільного сну. Авторитетні джерела, зокрема такі організації, як ВООЗ та ЮНІСЕФ, попереджають про неприпустимість сну з дітьми на диванах та кріслах, що може бути дуже небезпечним. А це означає, що намагатися годувати дитину в кріслі та у процесі там і заснути з нею — ризикованіше, ніж взяти маля з собою в ліжко.

Дорослі ліжка не призначені для дитячого сну, але пов’язані з цим ризики можна суттєво зменшити.

  • Місце для сну має бути достатньо великим, твердим та плоским. Бажане досить широке ліжко або матрац на підлозі, щоб усім було достатньо місця. Матрац не повинен бути надто м’яким, а водяні матраци, гамаки та підвісні ліжка не підходять для спільного сну.
  • Потрібно заздалегідь «проінспектувати» майбутнє місце спільного сну на предмет щілин, заглиблень, у які дитина могла б провалитися або застрягти. Також слід переконатися, що дитина з ліжка не може впасти.
  • Важливо, щоб у кімнаті не було сухо і спекотно. Має бути не вище ніж 22–24° C, а бажано не вище ніж 20–22° C, ідеально  — 16–18° C. При високій температурі та сухості повітря набрякають слизові оболонки, утруднюється дихання і виникає занадто глибокий сон, а це може бути небезпечно. До того ж суттєво підвищуються ризики небезпечного перегріву для дитини (серед яких таке грізне, як SIDS).
  • Дитина не має бути надто одягнена. Одягу на ній повинно бути приблизно стільки ж, як зазвичай для сну, або навіть менше, тому що тепло інших людей додатково зігріває маля.
  • Дуже небезпечно сповивати дитину при спільному сні: обов’язково має залишатися свобода рухів.
  • У ліжку не має бути об’ємних м’яких (пухових, наприклад) подушок, перин, важкої ковдри, іграшок, в які дитина могла б уткнутися або накритися і не могла би позбутися їх. А також таких, які можуть спричинити перегрівання. Довге волосся мами повинне бути заплетене.

Не можна залишати маля одне в дорослому ліжку, тому що навіть новонароджені можуть випадково перевернутись у небезпечну позу.

  • Ваш партнер повинен знати, що дитина перебуває з вами у ліжку. У мами від народження дитини, особливо при повноцінному грудному вигодовуванні, розвивається з нею спеціальний глибокий зв’язок. Тому мама може відчувати будь-які найменші зміни у стані дитини. І всі ми дивувалися, коли розуміли, що прокидаємося буквально за пів секунди до того, як дитина захоче прикластися до грудей. Завдяки спільному сну цей зв’язок і чутливість розвиваються набагато швидше і легше, ніж при сні окремо. А от тати такої «вродженої», природної чутливості та зв’язку спочатку не мають, але при регулярному спільному сні це розвивається через деякий час. Тому для безпеки ми зазвичай рекомендуємо перший час, поки дитина зміцніє, а батько звикне (близько 2–3 місяців), не класти дитину між мамою та татом. Потім, по-перше, уже зміцніла дитина не дасть себе образити, а по-друге, деякі тати навіть виявляються чутливішими за мам і будять маму, щоб вона дала дитині груди.
  • Якщо з вами в ліжку, крім новонародженого, перебуває старша дитина, то ви чи партнер повинні лежати між старшою дитиною та новонародженим.
  • Не можна брати домашніх тварин у ліжко разом із немовлям.
Безпека спільного сну
Photo by Oksana Shufrych

Положення мами з дитиною під час спільного сну

  • Якщо ви спите разом з дитиною, потрібно переконатися, що вона не зможе опинитися під подушкою або ковдрою.
  • Більшість матерів, які годують грудьми, інстинктивно приймають найбезпечнішу позу для спільного сну, що захищає їхніх дітей, — обличчям до малюка, не даючи йому зрушуватися вгору чи вниз.
  • Найчастіше малюк, який смокче груди, лежить при цьому на боці. Після годування ЮНІСЕФ рекомендує розвернути дитину для сну на спину. Положення дитини під час сну на животі чи боці не розглядають як безпечні.

Якщо ви годуєте дитину з пляшки, то найбезпечнішим місцем для неї буде ліжечко біля вашої постелі.

Коли НЕ МОЖНА практикувати спільний сон

Куріння підвищує ризик СРДС (синдрому раптової дитячої смерті). Тому небезпечно перебувати в одному ліжку з дитиною, якщо ви (або ваш партнер) є курцем, навіть якщо ви ніколи не палите в ліжку.

Спільний сон також небезпечний у випадку, якщо вам (або будь-якій людині в ліжку) важко відповідно реагувати на дитину. Наприклад:

  1. Якщо ви вживали алкоголь.
  2. Якщо ви застосовували будь-які ліки (легальні чи нелегальні), що викликають сонливість. Всі ці речовини (алкоголь, наркотичні та снодійні) змінюють нормальну реакцію людини, і мама чи тато можуть просто не прокинутися у тій ситуації, в якій прокинутися необхідно.
  3. Якщо ви страждаєте на захворювання або стан, що впливають на свідомість (заважають усвідомлювати присутність маляти в ліжку).
  4. Якщо ви стомлені до такого стану, що важко відповідати на потреби дитини. Надзвичайно втомлена людина впадає в дуже глибокий сон, з якого складно вирватися за потреби, а це може бути небезпечним. Найбільше нещасних випадків при спільному сні відбувається, якщо взагалі сон окремий і, встаючи багато разів до дитини, мама так втомлюється, що бере її вже до себе і… Зрозуміло, що мама маленької дитини втомлюється за визначенням, але можна зробити так, щоб ця втома не стала екстремальною. Рекомендуємо користуватися будь-якою доступною допомогою по господарству. Крім цього, намагайтеся спати вдень тоді, коли ваша дитина спить. Знаходьте можливість поспати або хоча б полежати поряд із нею та відпочити. Харчуйтеся повноцінно.

Також безпечніше уникати спільного сну в перші місяці, якщо немовля народилося передчасно, з маленькою вагою або має високу температуру.

Ніколи не засинайте з дитиною на дивані або у кріслі.

Дивани дуже небезпечні для немовлят, тому що там діти можуть бути затиснуті з боків або в подушках.

І насамкінець хочемо процитувати слова з документа Всесвітньої організації охорони здоров’я «Мастит: причини і ведення» (© Всесвітня організація охорони здоров’я, 2000): «…8.2 Рутинні заходи як частина охорони здоров’я матері: … — Немовлята повинні бути розміщені в одній постелі зі своєю матір’ю або поруч з нею в одній кімнаті…».

Під час написання статті використано матеріал UNICEF. Sharing a bed with your baby. A guide for breastfeeding mothers, 2005

Висловлюємо подяку Вікторії Волковій-Гордійчук за допомогу з перекладом.

Інші статті про сон дитини ви зможете переглянути тут

Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування