Люлі-люлі: секрети дитячого сну

Люлі-люлі: секрети дитячого сну

Про що мріють новоспечені батьки? Щоб їхнє маля росло здоровим, розумним і красивим. Все це так, але найбільше мама й тато хочуть, щоб карапуз спав міцно та довго вночі. Знання деяких особливостей сну немовлят не тільки допоможе вам бути терплячішими до своєї дитини, але й подарує кілька додаткових хвилин для вашого відпочинку!

Сон немовлят дуже відрізняється за своєю структурою від сну його батьків — це факт. Розгляньмо як і чому.

Дві великі різниці

У дорослих та дітей сон ділиться в основному на дві фази: активний (поверхневий) та спокійний (глибокий). Активний сон вирізняється підвищеною чуйністю, коли сплячий може прокинутися від будь-якого незначного шарудіння або звуку. Очі під закритими повіками швидко рухаються, а сам сплячий зазвичай бачить сни, під час яких іноді розмовляє чи усміхається. Потім настає глибокий сон — і так 4–5 разів протягом усієї ночі. У дорослих один повний цикл триває в середньому 90–110 хвилин, а поверхневий сон в одному циклі займає не більш ніж 10–15 хвилин. Цикл сну в новонароджених триває в середньому 60 хвилин, а на поверхневий сон у немовлят припадає близько 20–30 хвилин (80 % від загальної тривалості сну, 20 % — у дорослих!).

Навіщо ж активного сну так багато?

По-перше, у цій фазі активно розвивається та росте головний мозок дитини. По-друге, такий сон захищає абсолютно безпорадного малюка в нових умовах. Крихітка поки не може сказати батькам про те, що зголодніла, замерзла або їй важко дихати через закладений носик. Натомість вона часто прокидається. До того ж дослідження вчених показали, що поверхневий сон не тільки стимулює в немовлят дихання та серцебиття, а й захищає їх від синдрому раптової смерті уві сні.

Умови для засинання

Якщо дорослі можуть легко «відключитись» і заснути відразу глибоким сном, у зовсім маленьких дітей так не виходить. Малюк засинає під час фази швидкого сну протягом 20–30 хвилин, а потім поступово переходить у глибокий сон. Немовля не вміє засипати саме, тільки тому, що його поклали в люльку. Воно не може заснути навіть тоді, коли втомилося й дуже хоче спати. Дитину обов’язково потрібно погойдати, колисати до тих пір, поки вона не зануриться у глибокий сон. Оскільки в активному сні малюк спить дуже чуйно, в кімнаті має бути тихо. Ну ось, він лежить нерухомо, дихає глибоко, кінцівки розслаблені, немає рухів очей під повіками та міміки на обличчі. Тепер сміливо укладайте дитину в ліжечко — 30–40 хвилин вона міцно спатиме!

Спати разом — краще!

Отже, малеча не вміє спати безпробудно цілісіньку ніч, і час від часу обов’язково прокидається. «Невже нам так і не вдасться виспатися?» — у розпачі запитаєте ви. Розв’язанням проблеми безсонних ночей може стати сон дитини з мамою. Адже ще до свого народження немовля спить разом із нею в її животі. Воно давно звикло до її ритму дихання, серцебиття, тепла. Близька присутність матусі зменшує тривожність малюка: коли він прокидається під час поверхневого сну, вона відразу ж його заспокоює, не давши повністю прокинутися, одразу ж годує грудьми, за потреби перевдягає — і можна спокійно спати далі!

Сон мами та сон її дитини поступово синхронізуються.

Вона чуйно реагує на сигнали крихітки, відразу задовольняє її потреби, не вимотуючи себе частими підйомами. Спиться їй набагато спокійніше, адже малюк поруч і їй нема про що турбуватися. А вранці матуся почувається цілком відпочилою! Спільний сон корисний і для грудного вигодовування немовлят. Щоб малюкові вистачало маминого молока цілий день, його обов’язково потрібно годувати вночі. У цей час у материнському організмі виділяється більше гормону пролактину, від якого залежить вироблення молока в молочних залозах.

Якщо ви вирішили спати разом із дитиною, то слід подбати про її безпеку.

Зверніть увагу на матрац у ліжку: він має бути пружним та жорстким. З того боку, де лежатиме малюк, обов’язково мати високий бортик або стіну. Подушки дитині не потрібні, корисно спати на рівній поверхні. Дитину треба укладати з боку мами, а не між батьками: чоловіки зазвичай сплять вночі міцно і часто можуть не усвідомлювати, що поруч немовля. Ніколи не лягайте в ліжко з дитиною після прийому заспокійливих засобів або алкоголю: вони змінюють цикли сну та знижують здатність чуйно спати та прокидатися.

Що робити, якщо сімейне ліжко не розраховане на трьох або батько дитини категорично проти присутності малюка в ліжку? Як кажуть, безвихідних ситуацій не буває. Придбайте для малюка ліжечко зі знімною бічною спинкою та просто приставте його до свого ліжка — і тоді вам не доведеться вставати вночі, щоб нагодувати дитину або заспокоїти.

Сон немовлят
Photo by Oksana Shufrych

Де день, а де ніч?

Часто батьки скаржаться, що дитина спить увесь день, а вночі бадьора та весела. Для малюка до трьох місяців така плутанина — нормальне явище, його ще треба навчити спати вночі. Спочатку доведеться підлаштовуватись під ритм новонародженого: щоб добре дбати про нього вночі, мамі необхідно відпочивати вдень. Поступово перетворюйте укладання спати на вечірній ритуал. Викупайте крихітку перед сном, заколисуйте, гойдайте його, співайте колискові пісні. Деяким дітям добре допомагають заснути одноманітні монотонні звуки: шум проточної води, рівномірне цокання годинника — все, що нагадує їм звуки, які вони чули в утробі матері.

Намагайтеся швидко реагувати на пробудження дитини вночі, не давайте їй «розгулятися»: заспокойте її, погодуйте грудьми, покладіть на спинку свою руку.

Якщо малюк прокинувся серед ночі й зовсім не збирається спати далі, не підтримуйте його гру, не вмикайте яскраве світло. Зверніть увагу, о котрій ви укладаєте дитину спати. Можливо, пізніший відхід до сну із 22-ї до 23-ї години прискорить процес засинання, а спати карапуз буде довше.

Діти бурхливо переживають незначні, на наш погляд, події, що відбулися вдень: поїздку в гості чи візит знайомих та родичів, а потім неспокійно сплять уночі. У перші місяці життя маляти такі події бажано звести до мінімуму.

Іноді неспокійна поведінка дитини вночі може бути симптомом негараздів: можливо, малюк захворів або в нього ріжуться зубки. Якщо це так, обов’язково зверніться до лікаря.

Правила безпечного сну

Синдром раптової смерті може настати вночі під час сну в дітей першого року життя. Причини його невідомі, проте добре вивчені заходи профілактики цього страшного явища:

  • Стежте, щоб малюк спав на спині, це найбезпечніше положення для сну дитини.
  • Не куріть у кімнаті, де спить немовля.
  • Температура в кімнаті, де спить малюк, має бути в межах 20–22º С. Уникайте його перегрівання: не кладіть біля обігрівача, батарей опалення, не накривайте пуховою ковдрою.

Тепер ясно, що діти сплять зовсім не так, як спимо ми, дорослі. Саме тому нічний сон малюка часто перетворюється на своєрідне випробування терпіння та витримки його мами й тата. Та можливо, вас підтримає стара як світ приказка: діти ростуть швидко. Підросте й ваш малюк, і незабаром з вашою допомогою навчиться спати довго та солодко.

Спокійних вам ночей!

.

Автор/ка
Олена Горенькова
педіатриня, консультантка з грудного вигодовування