Маля переплутало день і ніч

Маля переплутало день і ніч

Іноді буває так, що дитина дуже активна уночі — прокидається, вимагає уваги, хоче бути на ручках. І батьки мусять пильнувати: бути поруч із малюком, заспокоювати, оберігати, носити, гойдати… А вдень навпаки: коли саме час вивчати довколишній світ, малюк спить, не прокидаючись, багато годин поспіль. Здається, нічого страшного. А хтось скаже, що поки дитина мала, можна пожити у її ритмі — лягати о 2–3 і вставати о 12–13.

Можна не звертати на це уваги, якщо така ситуація триває кілька днів. Але якщо дитина переплутала день та ніч, і ситуація триває довго — тиждень, місяць — це, звісно, заважає звичному життю…. Все ж в нашому суспільстві заведено бути активними у світлу частину доби, і мамам із таким малюком можна тоді сходити у поліклініку, поспілкуватись із чоловіком, друзями… Тому є сенс перебудувати графік дитини під звичний для дорослих ритм життя — так, щоб уночі спати, а вдень бути активними. Отже, розберімось у цьому питанні!

Чому це трапляється?

Якщо ми говоримо про новонародженого, то після пологів у дитини узагалі немає уявлення про те, що у світі існує чергування дня та ночі. І про те, що саме у світлу пору треба гуляти, а в темну пору — спати. Крихітці насправді все одно, коли спати й коли гуляти. У малюка є власний внутрішньоутробний досвід: у маминому лоні весь час було темно, і він жив, чергуючи сон та активність так, як видавалося зручним. Частіше спав, коли мама рухалась (її рухи могли заколисувати) і ставав більш активним у періоди, коли мама відпочивала (лежала, сиділа, спала).

Багато мам ще під час вагітності помічають, що вночі дитя багато рухається, крутиться — і їм не вдається повноцінно поспати. Тож не дивно, якщо саме такий малюк може стати тією дитиною, що переплутала день та ніч. Тому його потрібно пристосувати до того ритму життя, який звичний для родини.

Як допомогти сім’ї малюка?

День. Головне завдання — не давати довго спати. Активно взаємодійте з малюком, нехай у нього будуть різні тактильні відчуття, багато пересувань у просторі (носіть його на руках, організовуйте контакт шкіра до шкіри). Поки готуєте на кухні — покладіть дитину в шезлонг, пішли гуляти — у візочок чи носіть у слінгу, не гуляйте понад дві години. Прийшли додому — знову беремо на руки. Використовуйте різні пози для носіння: стовпчиком, на вашій руці животиком вниз та інші.
Реагуйте на пошукові рухи — частіше прикладайте до грудей. Якщо на одній із грудей починає дрімати, перекладіть на іншу, щоб малюк продовжив активно смоктати.

Вкладаючи малюка спати, не закривайте штори, не говоріть пошепки та не стишуйте рухи. Нормально, що навколишній світ є шумним протягом світлового дня, нехай він нагадує малюку про себе весь час.

Залучіть помічників (тато, бабуся, сестра, подруга тощо), якщо ви не виспались уночі та вимушені відпочити якийсь час. Нехай вони спілкуються з малюком, розважають його, не дають спати довгими проміжками часу (понад 2,5 години).

Ніч. Головне завдання — подовжити сон. Нічний сон значно полегшується та подовжується, якщо малюк спить поруч із мамою. В неї тоді є змога, не підіймаючи та не розбурхуючи дитину, швидко прикласти її до грудей і в такий спосіб заспокоїти. Чим менше буде рухів — тим глибшим і тривалішим буде сон дитини. Якщо потрібно змінити підгузок — підготуйте все для того, щоб ви могли зробити це максимально швидко. Не вмикайте загальне світло, вистачить нічника. Не ходіть мити дитину до ванної, використовуйте одноразові вологі гігієнічні серветки. Майте напохваті набір підгузків та ємність для сміття. Навчіться міняти підгузок, не встаючи з ліжка.
Якщо малюк розплакався під грудьми — старайтеся заспокоїти його гойданням, сидячи на ліжку. Можна також використати білий шум.

Ще важливий нюанс: якщо ви годуєте малюка й він заснув — не потрібно брати його у позу «Стовпчиком», щоб він зригнув у нічний час. Якщо ваша дитина заснула — значить, їй нема чого зригувати, й вона зможе спати далі. Важливо, щоб під час сну малюк залишався на спині, але голова була повернута у бік.

Дитина старше 6 місяців прокидається ближче до ранку і гуляє

Це буває пов’язано з новим етапом розвитку малюка: він стає активним, починає опановувати нові навички (сидіти, повзати, діставати предмети, брати їх руками, активно грати). І трапляється, що в якийсь момент після 6 місяців раптом починає прокидатися близько 3–5-ї ранку… До того ж прокидається веселим, і на спроби дати посмоктати груди, щоб продовжити спати, не реагує. Навпаки — відбивається, сідає та починає активно закликати маму підтримати його гру. Це, звичайно, не той випадок, коли дитина переплутала день і ніч. Але все ж таки потрібна правильна реакція дорослих.

Що робимо? Пояснюємо малюку, що зараз ніч і всі сплять — і тато, і мама. Залишайтесь у ліжку і не підтримуйте його прагнення грати. Ймовірно, протягом якогось часу дитина ще буде намагатися грати, повзати. При цьому ваше завдання — ловити й садити її до себе ближче, не підтримуючи гру, бути максимально пасивною, можна увімкнути білий шум чи наспівувати колискову. Не давайте дитині іграшки, які говорять, грають мелодії чи торохтять. Самі вдавайте, що спите. Періодично вкладайте малюка біля себе і давайте груди. Дитина побачить, що її гру не підтримують, їй стане нудно. Зрештою, сон візьме своє — і в якесь із прикладань до грудей, маля засне.

На майбутнє: зверніть увагу на те, коли ви вкладаєте дитину спати на ніч — може, зарано? Коли у малюка відбувається останній денний сон, чи не пізно ви його вкладаєте? І чи не забагато він спить протягом дня? Можливо, потрібно щось підкоригувати.

Бажаю вам у всьому розібратись та чудово спати з дитям уночі!

Інші статті про сон дитини ви можете знайти тут

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня