Пальчики в роті: коли це проблема і що робити?
Дуже багатьох мам на певному етапі дорослішання малюка починає турбувати, що дитина смокче свої пальці або кулаки. Таке хвилювання цілком зрозуміле: хоч би ця забавка не стала звичкою! З висновками поспішати не варто, краще розібратися докладніше в цьому питанні.
Почати слід із того, що смоктання пальців — це внутрішньоутробна звичка кожного малюка, яка після народження трансформується в зовсім іншу поведінку: дитину прикладають до грудей і найчастіше вона смокче саме їх, задовольняючи смоктальну потребу. Однак, іноді руки можуть також за звичкою потрапляти в рот. Це не страшно.
Познайомимося?
Трохи пізніше, приблизно у 2–3 місяці, маля починає вже усвідомлено підтягувати руки до рота. Це новий етап у розвитку, і для дитини відбувається відкриття: у мене є руки! Малюк із народження не усвідомлює, хто він і який із себе. Не усвідомлює, що має голову, руки, ноги, спину, живіт та все інше. І знайомство маленької людини зі своїм тілом та його можливостями — тільки попереду.
Так ось, щойно немовля починає розуміти, що руки — його власне продовження і вони можуть його слухатися, воно намагається якнайретельніше їх вивчити. Єдиний доступний та знайомий йому спосіб — покласти до рота. Рот у дітей є дуже важливим аналізатором, і щоб скласти уявлення про предмет, вони пробують його «на смак». Цікаво, що руки теж є потужним каналом для отримання інформації: на подушечках пальців багато тактильних рецепторів, і коли руки потрапляють у рот, їм (рукам) також важливо розібратися з його «вмістом».
Отже, виявляється, що період смоктання пальців (одного або всіх відразу) — дуже важливий для розвитку малюка, щоб отримати уявлення про себе та своє тіло.
Це може тривати приблизно доти, доки дитина не навчиться самотужки дотягуватися до іграшок і утримувати їх у руці. Тоді іграшки замінюють пальці.
Коли варто звернути увагу
Буває, дитина так активно смокче свої пальці, що воліє зайвий раз посмоктати палець, ніж прикластися до маминих грудей. Ось це вже привід проаналізувати, чому так відбувається. Така ситуація може виникати, наприклад, якщо мама із самого початку прагне витримувати 3-годинні інтервали між годуваннями, а дитина не може реалізувати свою потребу в смоктанні, бо смоктати їй хочеться набагато частіше. Або мама не помічає пошукових рухів немовляти (коли те крутить головою, відкриває рота, висовує язик), щоб прикластися до грудей.
І тільки-но приходить час опанування рук, малюк починає смоктати їх не тільки для того, щоб ознайомитися зі своїм тілом та можливостями, але й для задоволення смоктальної потреби. У деяких випадках доходить до того, що на пальцях утворюються мозолі. Тому постарайтеся не обмежувати частоту прикладання дитини до грудей, а також тривалість смоктання.
Якщо ви бачите, що малюк смокче палець або руку із замисленим виглядом або не погоджується засинати з грудьми, а робить це з пальцями в роті — не ставтеся до цього, як до дитячих пустощів або кумедного явища. Це також сигнал до аналізу мамі. Смоктальна потреба протягом першого року життя дитини має реалізуватися через прикладання до грудей.
Замінник смоктання пальців
Іноді мама, стурбована смоктанням пальців, починає давати дитині пустушку, вважаючи, що це допоможе подолати неприємну звичку. Однак краще не вдаватися до використання пустушок, бо це створює ризик для грудного вигодовування. Важливо, щоб малюк, відчуваючи бажання смоктати, міг прикластися до грудей. Відгукуючись на потребу дитини, ви зміцнюєте психоемоційний зв’язок із нею.
Якщо замість грудей давати смоктати гумовий холодний предмет — соску, то маля вчиться справлятися зі своїми потребами самостійно, використовуючи неживі речі та не відчуваючи підтримки близької людини. І тут відбувається підміна живих, теплих стосунків на взаємодію з предметом. Не дуже приємно, правда?
Надлишок молока
Якщо в мами гіперлактація, є ймовірність, що дитина почне смоктати пальці. Пов’язано це з тим, що при надлишку молока у жінок сильно виражений окситоциновий рефлекс, тобто молоко викидається з грудей стрімко та із силою. Такий стан речей до певного віку діти сприймають за даність, але до 3–4 місяців можуть почати протестувати та використовувати свій палець чи кулак для заспокоєння. Адже смоктати мамині груди для комфорту або розслаблення не вдається: звідти весь час під натиском струмує молоко, від цього дитина нервує, і смоктальна потреба може задовольнятися недостатньо.
У такій ситуації палець стає порятунком для дитини. Можна намагатися акуратно його забирати, перемикати увагу малюка на щось інше. Ну і набратися терпіння та пережити цей період. Ближче до 6 місяців лактація стане трохи спокійнішою, молоко не так активно струмуватиме з грудей і маля зможе вже смоктати груди для комфорту.