Гіперлактація. Як приборкати молочні ріки?

Гіперлактація. Як приборкати молочні ріки?

Мрія багатьох мам-годувальниць — мати багааацько молока. І що більше, то краще! Але насправді жінки, які отримали такий «подарунок долі», постають перед багатьма труднощами: постійно важкі переповнені груди, часто дуже чутливі й навіть болісні, завжди підтікає молоко, нерідко трапляються застої та запалення грудей.

Потрібно зазначити, що багато мам зі звичайною лактацією у перші тижні після пологів, поки лактація підлаштовується під потреби дитини, відчувають важкість та переповнення в грудях. Це нормально, зазвичай за місяць усе налагоджується й ці неприємні відчуття минають. Однак, коли наявна гіперлактація, відчуття переповненості можуть тривати до 3–6 місяців.

Малюкам теж доводиться несолодко: більшу частину часу молоко рясно струмує, вони постійно захлинаються. Часто виникають труднощі з глибоким прикладанням, діти поводяться неспокійно під час годування, можуть відриватися, тоді як із грудей продовжують бити струмені молока. У багатьох діток у такій ситуації бувають часті рясні відрижки, гази, можуть бути пінисті стріляючі зелені випорожнення. Мабуть, єдине, що втішає батьків, — це дуже гарний набір ваги у малюка.

Звідки береться гіперлактація?

Для того щоб зрозуміти, як краще налагодити годування при гіперлактації, спочатку розглянемо докладніше, як працює наш організм. Молоко виробляється всередині альвеол (порожніх мішечків), потім просувається трубочками в більші протоки й далі — до виходу через сосок. Швидкість вироблення молока залежить від наповненості грудей: що пустіші груди, то швидше в них продукується молоко. Поки груди заповнюються молоком, процес уповільнюється.

Гіперлактація, будова молочної залози
Будова молочної залози

А що ж відбувається, якщо груди вже повні, а молоко з них не видаляється? В альвеолах виникає внутрішній тиск, вони роздмухуються, перетягуються, і далі так продовжуватися не може, інакше вони просто луснуть. На цей випадок природа продумала порятунок для наших грудей: спрацьовує «стоп-сигнал», виробляються інгібітори лактації — речовини, що зупиняють цей процес. І ось тепер, коли ми побачили, як працює наша молочна фабрика, стає зрозуміло, чому при гіперлактації такі небезпечні зціджування та прагнення повністю спорожнити груди. У такий спосіб постійно підтримується висока швидкість вироблення молока, і без природного механізму «стримування», процес узагалі виходить з-під контролю. Тоді замість полегшення ми маємо ще більше розпирання грудей від молока.

Найчастіше причиною гіперлактації є саме зціджування грудей. Також може виникнути ця проблема через необґрунтований прийом засобів, що підвищують лактацію. Але буває і первинна гіперлактація — це індивідуальна особливість жіночого організму, за якої він виробляє більше молока, ніж потрібно дитині, без додаткової стимуляції.

Тут зазначу, що такий стан, коли альвеоли наповнені вкрай, може призводити до запалення, а воно своєю чергою — до звуження проток. Тобто спричиняти застій молока, а іноді навіть мастити.

Як допомогти собі при гіперлактації?

Насамперед прийміть той факт, що дитина не зможе повністю спорожнити груди під час годування. Разом з тим потрібно намагатися не доводити груди до сильного розпирання. Тому при гіперлактації не варто годувати дитину за режимом. Прикладайте на вимогу — тоді молоко регулярно просуватиметься по протоках, зникатиме тяжкість і напруга в грудях, але після годування груди можуть залишатися помірно наповненими. Найімовірніше, у вас вийдуть короткі, але часті годування. Якщо ж малюк довго спить, а груди вже розпирають від молока, спробуйте прикласти його в напівдрімоті.

Що ще може допомогти полегшити стан грудей?

  • Як не дивно, при гіперлактації також важливо, щоб дитина прикладалася досить глибоко. Здавалося б, молоко і так чудово витікає з грудей, можна не звертати увагу на цей аспект. Проте з якісним глибоким прикладанням дитина ефективно звільнятиме всі долі молочної залози, а не тільки ті, з яких молоко легко виділяється саме собою. Це зменшить ризик застоїв.
  • Рівномірніше спорожнити груди під час годування може допомогти і лімфодренажний масаж. При гіперлактації може бути набряклість у деяких ділянках грудей. Спробуйте кілька хвилин погладити груди легкими ковзальними рухами від ареоли до основи грудей, й далі в напрямку до пахви та ключиці. Ви вже можете відчути, що груди трохи легші й у них відчувається менше напруги.
  • А після годування до грудей можна прикласти холод. Він теж знімає набряк і знижує швидкість вироблення молока.

Якщо ви вже регулярно зціджуєте груди і всі перераховані вище рекомендації не допомагають, після лімфодренажу, годування з глибоким прикладанням та холодного компресу груди все одно залишаються дуже переповненими й чутливими — трохи зцідіть їх до полегшення, рівно настільки, щоб зняти сильний дискомфорт. Залишіть їх помірно наповненими. Поступово ви зможете повністю відмовитися від зціджування.

Блокове годування

Академія медицини грудного вигодовування для зниження вироблення молока при гіперлактації пропонує такий метод, як блокове годування. Але перш ніж пробувати цей метод, обов’язково переконайтеся, що у вас дійсно гіперлактація (ознаки, що дитина отримує достатньо молока). До нього слід підступати з обережністю, краще застосовувати його під наглядом фахівця з грудного вигодовування через ризик застою в грудях та недостатнього харчування немовляти.

У чому полягає метод блокового годування?

  • Протягом 1–2 діб удень (наприклад, з 9:00 до 18:00) ви даєте дитині лише одну молочну залозу протягом 3 годин. Прикладаєте дитину на вимогу: за цей час може бути кілька годувань, всі з однієї груді. Наступні 3 години годуйте дитину з іншої молочної залози.
  • Якщо грудь, з якої дитина не їсть, дуже переповнена і це викликає сильний дискомфорт, можна зцідити її зовсім трохи до полегшення.
  • Решту часу доби годуйте, як завжди.

Якщо цей метод працює у вашому випадку, то результати видно вже через 24–48 годин.

А що робити, якщо лактація настільки непокірна, що нічого не допомагає?

У такому разі, найімовірніше, ми маємо справу з первинною гіперлактацією. Вам доведеться потерпіти кілька місяців, доки кількість молока нормалізується. Але якщо грудне вигодовування завдає суцільного дискомфорту, і тим паче якщо гіперлактація призводить до неприємностей зі здоров’ям грудей або дитини, тоді потрібно звернутися до лікаря, який зможе підібрати препарати, що знижують вироблення молока. І так само як і з блоковим годуванням, потрібно буде стежити за набором ваги малюка, щоб за потреби вчасно припинити прийом медикаментів.

Як полегшити ситуацію для дитини?

А тепер поговоримо про те, як допомогти малюкові, поки ви працюєте над скороченням вироблення молока:

  1. Підбираємо зручне положення для годування. Малюкові легше буде впоратися з потоком у позах, коли мама відкинута назад, а малюк зверху вкладається на груди, це поза «Автоприкладання» чи «Біологічна». А якщо дитина буде ще трохи у вертикальному положенні, це дозволить їй швидко і легко випускати повітря прямо під час годування. 
  2. Що більші перерви між годуваннями, то сильніший натиск буде на початку годування, тому знову повертаємось до рекомендації годувати на вимогу мами.
  3. Якщо навіть у зручному положенні малюк не встигає ковтати й захлинається, намагайтеся відстежити час припливу, і в цей момент приберіть дитину від груді та зачекайте, поки молоко перестане бити струменями. Потім знову прикладіть малюка до груді.
  4. Коли є гіперлактація, не завжди дитя зможе заспокоюватися під грудьми, тому потрібно навчитися інших способів заспокоєння: м’які плавні погойдування, білий шум, колискові. Важливо! Використання пустушки може посилити неспокійну поведінку під грудьми, призвести до неглибокого прикладання, а також викликати такі проблеми, як тріщини сосків, лактостази, мастити.
  5. Якщо малюк страждає від газиків, тужиться і плаче, дуже може допомогти носіння дитини в позі для висаджування.

Надто багато молока? Звертайтесь за допомогою!

Автор/ка
Вікторія Шипунова
Консультантка з грудного вигодовування