Як змінюється годування грудьми, поки маля росте?

Як змінюється годування грудьми, поки маля росте?

У цій статті ми поговоримо про те, як трансформується грудне вигодовування у процесі дорослішання малюка. Ми дізнаємося, чи може змінюватися характер смоктання або поведінка дитини під грудьми і як у цьому випадку реагувати мамі. А також з’ясуємо, чого навчається крихітка під час грудного вигодовування.

Щоб зручніше орієнтуватися, як змінюється з віком годування грудьми, розділимо процес грудного вигодовування на кілька періодів.

Перший період — адаптація до нових умов існування

Він триває перші 42 дні (6 тижнів) і надзвичайно значущий для розвитку малюка. Особливо важливими є перші 2 тижні, коли дитина приходить до тями після важкої роботи — пологів. У цей період мамі слід правильно відповідати на всі потреби малюка, щоб у нього сформувалося приємне враження про новий світ. Ось чому прикладання до грудей можуть бути досить частими, десь один раз на півтори-дві години. Не плутайте таке часте прикладання до грудей з тим, що дитина голодна, а у вас мало молока. Це психофізіологічна потреба кожного новонародженого.

Якщо ж ваше маля спить понад 2 години, то вам слід пропонувати груди на свою вимогу. Коли бачите, що дитина у поверхневому сні — прикладіть її до грудей. Це важливо для неї та для вас (щоб не допустити розвитку лактостазу або зниження лактації).

Всі 6 тижнів малюк опановує навички природного вигодовування, які йому знадобляться протягом усього періоду годування грудьми.

Ось деякі вміння, яких дитина має навчитися з допомогою мами:

  • безболісно прикладатися;
  • не крутити голівкою під час годування (щоб не травмувати груди);
  • не відтягувати сосок, якщо дитині хочеться закінчити годування (мама притримує однією рукою голову, а іншою трохи розмикає ясна малюка та вивільняє груди);
  • годуватись у різних позах, які зручні мамі (сидячи, з-під руки, лежачи, стоячи, на ходу, у слінгу);
  • годуватись у різних місцях, в яких мама воліє годувати (на кухні, у спальні, на вулиці);
  • не відмовлятися від прикладання, якщо мама пропонує за своїм бажанням (наприклад, мамі треба відлучитися у справах, а перед цим погодувати);
  • заспокоюватися біля материнських грудей;
  • засинати під грудьми.

Другий період

Він починається із другого місяця і закінчується у пів року.
У 2 місяці ритм годування малюка вдень може бути кожні 2 години, рідше 2,5 години, дитина смокче зосереджено. Після 3 місяців годування починають ділитися на основні та проміжні. Основними годуваннями вважають прикладання для засинання або перед пробудженням. Їх тривалість може становити від 10 до 40 хв. Проміжні годування коротші за часом (близько 5–7 хв). Годування вночі приблизно в такому режимі: 24:00, 4:00, 6:00, 8.00. Та пам’ятайте, що у вас може бути індивідуальний ритм нічних годувань. Зазвичай таку кількість разів діти годуються вночі протягом усього періоду грудного вигодовування, хоча в якісь моменти годування можуть частішати. У такому разі турбуватися не варто, треба просто почекати якийсь час — і все відновиться.

І лише в 3 місяці малюк може вийти на ритм денного годування «раз на 3 години», який колись із першого дня медики рекомендували всім новонародженим.

У цьому віці діти часто починають відвертатися від грудей під час годування. Крихітці цікаво все навколишнє, і вона може відволікатися, якщо почує, наприклад, якийсь звук. Для малюка важливо, щоб ви дочекалися, поки він повернеться і знову прикладеться до грудей. Крихітка дізнає́ться свої власні можливості та намагається вас залучити до цього процесу. Це своєрідна перша гра з мамою: «Відвернуся — нема циці, повернусь — є! Оце втіха!» Якщо мама в момент, коли малюк відвернеться, прибере грудь, то немовля може засмутитися, що вона не підтримала гру. Такі ігри діти влаштовують у проміжні годування. Засинаючи, малюки смокчуть старанно і майже не відволікаючись.
Якщо малюк не засвоїв у перші 6 тижнів, що під час годування крутити головою не можна, то мама в цей період відчує на собі всі «принади» невивченого уроку. Це може призводити до травм соска, а також виникнення застоїв. А отже, мамі слід зосередитися на тому, щоб дитина позбулася звички, і притримувати її голівку.
До 6 місяців малюк може спати 3–4 рази на день, тобто вдень виходить 4–6 основних годувань і ще стільки ж проміжних (короткочасних) прикладань. Нічних прикладань залишається без змін (близько 3–4).
У цьому ж віці (6 місяців) малюкові починають вводити прикорм. Важлива умова: не вводити його надто активно і не заміняти грудні годування на нові страви. Слід пам’ятати, що наступні пів року основною їжею дитини досі залишається грудне молоко і лише 25 % займає прикорм, тобто це доповнення до молока матері.

Третій період — опановуємо нові можливості

Починається він із 6–7-го місяців. Основні прикладання до грудей залишаються також для засинання та пробудження. Проміжних годувань може бути менше, а може й більше — все залежить від характеру вашої дитини. Вночі прикладання, як і раніше, а іноді частіше.
Крихітка досить підросла, і її вже можна зарахувати до категорії досвідчених малят. Мама може звернути увагу на те, що дитина прагне прикладатися відразу до двох молочних залоз за одне годування. Особливо це помітно під час проміжних прикладань, малюк починає цмулити то з однієї, то з іншої груді. Поставтеся до такого нововведення з повагою: дитина експериментує з давно знайомою навичкою. Після 7 місяців (або й пізніше) ви можете побачити нові тенденції — винаходи незвичних поз для годування. Це також слід заохочувати, це зачатки майбутньої самостійності й автономності малюка.
Позиція мами має бути заохочувальною у всіх випадках нової поведінки дитяти, якщо те, що воно робить, вона вважає за можливе і це не ставить її в незручне становище. Якщо ж вам щось не подобається, ваше завдання — дати зрозуміти малюкові, що така поведінка неприйнятна. Наприклад, дитина надворі починає підіймати блузку, щоб прикластися до грудей. Вам слід показати малюкові, що вам це неприємно, що груди — ваша власність і вирішувати, годувати його чи ні, можете лише ви. Так малюк отримує уявлення про кордони мами та його власні.

Як годування грудьми змінюється в другому півріччі

У другому півріччі мама вже може не завжди відповідати на плач дитини прикладанням до грудей. Потроху можна вводити й інші заспокійники, якщо ви бачите, що в якійсь ситуації можна обійтися без прикладання. Наприклад, маля впало не сильно, але всім виглядом показує вам, як йому прикро та гірко. Візьміть дитя на ручки, обійміть, погладьте забите місце, примовляючи щось на кшталт: «У кицьки боли́, / В собачки боли́, / А у Вірочки не боли́».
Може траплятися, що дитина смокче груди, а вам треба відійти. Тут важливо розуміти: ви можете закінчити годування за власною ініціативою, якщо воно проміжне. Але уникайте цього, коли малюк приклався для засинання. Краще дочекатися, коли активне смоктання стихне, й тільки тоді забрати грудь та відлучитися у справах.

Вашому малюку вже 9 місяців? Як змінюється годування грудьми

У віці близько 9 місяців малюка можна починати залишати вдома на деякий час із кимось крім мами, щоб він навчився обходитися без неї. Достатньо, щоб мама була відсутня години 3–4, рази 2–3 на тиждень. Зазвичай саме в такі моменти діти навчаються добре їсти прикорм та спілкуватися з іншим дорослим, заспокоюватись і засинати без маминих грудей.
Якщо мама не організовує собі такий «вихід у світ», то в дитини може проявлятися поведінка немовляти: прикладання до грудей з будь-якого приводу кожні 40–90 хвилин. Дитині нудно, якщо мама займається своїми справами, і маля ловить кожну її вільну хвилинку, аби прикластися до заповітних грудей. Тобто, може стати дуже ручним та залежним від мами.

змінюється годування грудьми

Четвертий період — завершальний

У кожної пари «мама + дитя» він має свою тривалість (до 2 і більше років), а починається це близько року.
Малюк активно їсть дорослу їжу. Основні прикладання до грудей — перед пробудженням вранці та після денного сну, для засинання вдень і на ніч, вночі рази зо два. Проміжних прикладань може бути небагато: крихітка зайнята освоєнням дорослого світу, взаємодією з іншими людьми.
Якщо дитині нудно й вона не може знайти собі заняття, то може просити в мами груди. Тут ваше завдання — знайти їй цікаве заняття, щоб замінити прикладання до грудей від нудьги.
Якщо під час балачок по телефону ви часто дозволяєте малюкові «повисіти» у вас на грудях, то прикладань може бути рівно на стільки більше, скільки разів на день ви це робите. Причому, якщо ваша розмова затягнулася на годину, то й малюк смоктатиме рівно стільки ж часу. Ви маєте вирішити, прийнятно це для вас чи варто заздалегідь приготувати для дитини захопливе заняття.
Отже, на кожному етапі дорослішання крихітки є свої нюанси, які мама має показати, яких навчити. З віком поведінка дитини змінюється й підходи до її виховання теж. Повірте: опанувавши нескладні уроки життя з молоком матері, дитині легше вивчати світ і надалі.
Успіхів вам у цій нелегкій та водночас приємній справі!

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня