Що відбувається з грудьми на різних етапах лактації?

Що відбувається з грудьми на різних етапах лактації?

Перший місяць годування грудьми багато мам вважають найскладнішим. Мабуть, це справді так. Молода мама вперше стає годувальницею, і їй потрібно пристосуватися до цієї ролі.

Щоб період становлення лактації пройшов за планом і не був причиною для хвилювань, жінці варто знати, що відбувається з її грудьми, які етапи лактації від початку вагітності до вироблення зрілого молока та далі.

Під час вагітності

Отже, груди у процесі годування проходять кілька періодів. Найзначніша зміна молочних залоз відбувається під час вагітності. Груди збільшуються в розмірі через розростання часточок, які утворюють молочні долі, а також молочних проток. Наростання ваги кожної грудної залози в період вагітності сягає приблизно 700 г, тобто об’єм збільшується приблизно на 200 мл. Груди готуються до подальшого виробництва молока.

Деяких жінок у другому-третьому триместрі вагітності починає турбувати те, що груди стали виділяти якусь рідину. Не варто бентежитися, це груди виробляють перші краплі молозива. Молозиво в цей період каламутне, але воно багате на білки та містить невелику кількість жирів. Воно більше схоже на сироватку, ніж на молоко. Одначе, такі виділення молозива властиві не всім жінкам, у когось вони взагалі не з’являються, що теж є нормою.

Етапи лактації: Становлення лактації

Щойно з’явилося на світ ваше маля, а за ним плацента, в організмі починається грандіозна гормональна перебудова. Він перестає працювати на підтримання життя немовляти всередині себе та запускає все для активного виробництва молока, щоб підтримувати життя дитини зовні. Це пов’язано з тим, що під час вагітності виділення молока гальмує гормон прогестерон, концентрація якого падає при виході плаценти після народження дитини — саме тоді лактація стає можливою. Навіть якщо обставини склалися так, що одразу після пологів новонародженого не вдалося докласти до грудей, процес лактації запущено і молоко обов’язково прийде. Такий подарунок усім жінкам від природи. А що буде далі та як жінка цим подарунком розпорядиться — вже залежить від неї.

Тобто, ще раз підкреслю: незалежно від того, приклали дитину до грудей чи ні після пологів, всі процеси почали працювати. Це важливо пам’ятати мамам передчасно народжених немовлят, які поки не можуть самостійно смоктати, а також жінкам, які пройшли через ускладнення під час пологів і з якихось причин не змогли одразу бути разом зі своїм малюком. Лактація уведена в дію самим народженням дитини, далі ваше завдання — її підтримувати.

Перші кілька днів після пологів груди продовжують виробляти молозиво. При цьому вони на дотик м’які та практично нічим не відрізняються від грудей під час вагітності. Насправді період до приходу молока дуже тривожний і напружений для багатьох мам. Батьки часто переживають, що їхній дитині не вистачає їжі та починають підгодовувати новонародженого сумішшю. Але зовсім не дарма до молока в жінки виробляється молозиво — саме воно потрібне в перші дні життя немовляті.

Прихід молока

На другий-третій день груди починають поступово змінюватися, вони наливаються, стають твердішими, гарячішими. Усередині відчувається тяжкість, можливо, навіть поколювання, розпирання. Це період, коли молозиво змінюється перехідним молоком, його ще називають «прихід молока». Зазвичай саме в цей час груди можуть збільшитися ще на кілька розмірів. Створюється відчуття, що вони ніби виробляють молоко із запасом на кількох немовлят. Жінка при цьому може відчувати біль або дискомфорт. Що важливо робити: якомога частіше прикладати малюка (він ваш головний рятівник у цій ситуації), робити легкий лімфодренажний масаж та «зарядку для грудей» (М. Больман), використовувати техніку пом’якшення ареоли тиском, прикладати холод до грудей, пити, коли є спрага.

Потрібна допомога з налагодженням грудного вигодовування? Звертайтеся!

Чого не потрібно робити категорично: дозволяти грубо розціджувати груди. По-перше, це дуже боляче. По-друге, небезпечно для молочних залоз — це може травмувати їх. Важливо пам’ятати: прихід молока і пов’язаний з ним дискомфорт — це точно тимчасове явище, в більшості випадків протягом декількох днів організм адаптується до потрібної кількості вироблення молока та чуйно відповідатиме на потреби немовляти, створюючи рівно стільки, скільки просить дитина.

Раннє перехідне молоко змінюється пізнім, а воно своєю чергою — зрілим. Усі ці зміни відбуваються протягом місяця. Процес розростання грудних залоз триватиме ще два тижні після народження немовляти.

Етапи лактації: Зріла лактація

У перші місяці годування дитини жінка часто може відчувати дуже активне наповнення грудей. Буває, мама відчуває приплив молока, і воно виділяється мимовільно лише при звуку, плачу дитини. Або при годуванні однією груддю підтікає друга. Це пов’язано з роботою гормону окситоцину і становить цілковиту норму.

У проміжок із першого до третього місяця — в когось це може бути й пізніше — груди стають м’якими, сильних припливів молока майже не буває, якщо тільки мама не відстрочила подальше годування.

Жінку може налякати те, що змінилися відчуття в грудях: весь час вони були наповненими та важкими, відчувалися припливи, а тепер груди частіше м’які. Може, починає зникати молоко? Але причин для занепокоєння немає, все гаразд.

Просто вся система лактації перебудовується, і груди починають працювати за запитом дитини. Молоко виділяється безпосередньо у відповідь на те, як малюк їх смокче. Це повністю окей, це і є зріла лактація. Тож не варто боятися м’яких грудей та відсутності припливів.

Що більше немовля смокче — то більше молока прибуває, що менше дитина прикладається до грудей — то менше виробляється. У середньому за добу жіночі груди виробляють від 850 до 1200 мл молока.

Саморегульована лактація може не сформуватися, якщо мама штучно регулює кількість молока (наприклад, годує дитину за режимом, регулярно зціджується, накопичує молоко в грудях, щоб його більше прибуло).

Етапи лактації: Завершення лактації

Зріла лактація після двох років годування завжди закінчується періодом згасання. Молока стає менше, тому що потреба в ньому поступово зникає: дитина починає добре їсти прикорм. Молочна залоза зменшується в розмірі, склад молока змінюється і за вмістом антитіл стає схожим на молозиво. Зменшення об’єму грудей може лякати жінку. Так відбувається тому, що залозиста тканина, яка виробляла молоко та наповнювала груди собою, поступово розсмоктується організмом матері через непотрібність, а жирова тканина, яка мала б заповнити всі «порожнечі», не встигає цього зробити. На щастя, це явище тимчасове, через деякий час найчастіше груди повертаються у свій стан і розміри до вагітності. Просто їм потрібен час.

Дуже важливо, щоб перебіг завершення грудного вигодовування був максимально плавним та м’яким. Це найбезпечніший варіант і для здоров’я жіночих грудей, і для малюка.

Навіть коли ви припините годувати дитину, молоко може виділятися з грудей протягом декількох місяців, цього не варто боятися — це також абсолютна норма.

Організму кожної жінки бажано пройти всі стадії лактації від становлення до згасання. У такому разі він реалізовує природну програму — вигодовування свого потомства і продовження роду. Реалізація цієї програми забезпечує нормальне функціонування всіх систем жіночого організму. Якщо лактація з будь-яких причин не проходить усі етапи (становлення, зріла лактація і природне її припинення в межах фізіологічних термінів) як належить, можливі збої в якійсь із систем організму.

Завершити грудне вигодовування? Звертайтеся!

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування