Грудне вигодовування за рекомендаціями МОЗ України

Грудне вигодовування за рекомендаціями МОЗ України

Останніми роками мами вже не хочуть покладатися на неперевірену інформацію, і все частіше озвучують запит: «Допоможіть знайти для чоловіка (мами, свекрухи, дільничного лікаря…) надійну інформацію, чому я роблю правильно»

Ми зібрали документи для ГВ за рекомендаціями нашого рідного МОЗ та ВООЗ для того, щоб мама могла, не нервуючись і не лаючись з родичами, не риючись та не витягуючи інформацію з численних наказів та документів, відповідати на запитання на кшталт «А де це написано, що так треба робити?».

Правило 1

Для успішного початку грудного вигодовування дуже важливим є раннє прикладання дитини до грудей протягом першої години після народження.

Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.:

 • 1.5. «За появи пошукового і смоктального рефлексу (дитина піднімає голову, відкриває широко рот, шукає груди матері) акушерка допомагає здійснити перше раннє прикладання дитини до грудей матері.»
 • 2.2. 4) Грудне вигодовування. «Грудне вигодовування треба починати як можна раніше протягом першої години після народження, коли дитина проявляє ознаки готовності до початку годування та знаходиться з матір’ю в контакті “шкіра до шкіри”. Не треба примушувати дитину розпочинати перше годування, якщо вона не проявляє цих ознак.»

Правило 2

Для здорових мами та дитини треба створити умови, за яких вони зможуть перебувати разом цілодобово.

Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.:

 • 2.2. 7) Цілодобове спільне перебування матері та дитини. «За умови відсутності протипоказань новонароджена дитина повинна цілодобово перебувати разом з матір’ю в одному приміщенні. Спільне перебування матері та дитини забезпечує годування на вимогу, профілактику гіпотермії та профілактику внутрішньолікарняної інфекції.»

Правило 3

У молозивний період і після приходу молока дитина повинна одержувати виключно материнське молоко.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • «Грудне молоко містить близько 90 % води, що повністю задовольняє потреби дитини в рідині. Введення додаткової рідини підвищує ризик гострих кишкових інфекцій, зменшує потребу у грудному молоці та тривалість грудного вигодовування.»

Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.:

 • 13.7. «Недостатнє забезпечення калоріями і (або) дегідратація, пов’язані з недостатнім споживанням грудного молока, можуть спричинити розвиток важкої гіпербілірубінемії, тому збільшення частоти годувань грудьми запобігає цьому. Мати дитини повинна знати про необхідність годувати дитину грудним молоком в перші дні життя щонайменше 10–12 разів [C].»
 • 13.10. «Напування новонароджених водою або глюкозою не запобігає розвиткові гіпербілірубінемії і не знижує рівень білірубіну сироватки [B].»

Наказ № 255 МОЗ від 27.04.2006 р.:

 • «Забезпечення частоти годування грудьми принаймні 8–12 разів на добу без нічної перерви дозволяє знизити ризик розвитку дефіциту калорій та/або дегідратації дитини і, таким чином, посилення гіпербілірубінемії [B]. Водночас, оральне призначення новонародженим з жовтяницею води або глюкози не запобігає розвитку гіпербілірубінемії та не зменшує рівня білірубіну сироватки.»

Правило 4

З перших днів мамі потрібно навчитися правильно тримати дитину біля грудей.

Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.:

 • 7.3. «Основні способи положення дитини біля грудей

 I. Як допомогти матері, яка сидить 

  — Переконайтесь, щоб мати сиділа у зручному, розслабленому положенні (низьке сидіння зручніше, особливо при наявності опори для спини). Якщо сидіння досить високе, то варто мати підставку під ноги, але слідкуйте, щоб коліна не були підняті надто високо. Якщо мати сидить у ліжку, їй допомогти можна за допомогою подушки.

   — Якщо дитина лежить у матері на колінах, допоможіть підняти дитину вище, щоб їй не треба було нахилятись вниз, щоб прикласти дитину до грудей. 

  Інші позиції дитини біля грудей в положенні сидячи

   Положення з-під руки: голова дитини знаходиться на кисті руки матері. Це положення може бути корисним для:

   — годування близнюків;

   — якщо мати має певні проблеми при прикладанні дитини до грудей спереду;

   — для лікування лактостазу;

   — якщо для матері така позиція є просто зручною.

   Положення, при якому дитина знаходиться на руці, протилежній груді, з якої годується: тулуб дитини лежить на передпліччі матері, рукою вона підтримує голову дитини на рівні вух або нижче, але не підштовхує її до грудей знизу. Такий спосіб рекомендується у наступних випадках:

   — дитина з малою вагою при народженні;

   — дитина ослаблена або з вродженими вадами;

   — мати віддає перевагу цьому положенню.

ГВ за рекомендаціями МОЗ
Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.

   II. Як допомогти матері, яка лежить

   Мати повинна лежати у зручній розслабленій позі (в якій вона може спати), при цьому голова має лежати у дещо підвищеному положенні (краще використовувати високу подушку або класти руку під голову). Дитину при цьому вона підтримує іншою вільною рукою.

   Досить частою причиною того, чому дитину важко прикласти до грудей в положенні лежачи, є те, що дитина знаходиться занадто високо і її голівці приходиться нахилятиься вперед, щоб дотягнутися до соска.

   Годування лежачи корисно у таких випадках:

 — після акушерських втручань, які ускладнюють здійснення годування в положенні сидячи (кесарів  розтин,  епізіо-, перінеотомія, акушерські щипці та ін.);

  — якщо матері хочеться спати, вона може годувати не встаючи з ліжка. 

   III. Інші положення

   — Мати може годувати стоячи (при неможливості сидіти чи лежати).

  — Мати може годувати лежачи на спині (дитина зверху) це положення зручне при лактостазі, а також при надмірній кількості молока у матері.

  — Якщо дитині важко прилаштуватися до груді, то інколи може допомогти таке положення: мати лягає на живіт, спираючись на лікті, дитина під нею.»

ГВ за рекомендаціями МОЗ
Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.

Правило 5

З перших годувань дуже важливо навчитися ефективного прикладання дитини до грудей.

«Мастит: причини та ведення» ВООЗ:

 • 4. «Застій молока виникає, коли молоко не ефективно виводять із грудей. Це може статися, коли молочні залози наповнюються невдовзі після пологів або в будь-який інший час, коли немовля не висмоктує молоко, яке формується в частині або всій груді. До причин належать погане прикладання дитини до грудей, неефективне смоктання, обмеження частоти або тривалості годування, а також закупорка молочних проток.»
 • 4.3. «Погане прикладання як причина неефективного видалення молока нині розглядають як основний фактор, що сприяє розвитку маститу.»
 • 4.5. «За клінічними спостереженнями коротка вуздечка язика в немовляти заважає прикладанню до грудей і викликає біль та тріщини в соску. Вона також може знизити ефективність видалення молока і сприяти розвитку маститу.»

Наказ № 715 МОЗ від 28.10.2011 р. із змінами і доповненнями, внесеними наказом МОЗ України від 12.01.2018 року N 64:

 • 5.3. «З 10 випадково відібраних медичних працівників 100 % мають підтвердити, що вони навчають матерів правильному положенню / прикладанню немовляти до грудей і можуть це продемонструвати.»

Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.:

7.1. «Прикладання дитини до грудей матері.

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей:

 • — підборіддя дитини торкається до груді;
 • — рот дитини широко відкритий;
 • — нижня губа дитини вивернута назовні;
 • — дитина більше захоплює нижню частину ареоли.

7.2. Як допомогти матері правильно прикласти дитину до грудей:

 1. Мати повинна сісти чи лягти у зручному положенні і розслабитись. Вона може сидіти, тримаючи дитину перед собою, або лягти, поклавши дитину поряд. Якщо їй зручно, вона може покласти дитину на подушку.
 2. Сядьте поряд з матір’ю на одному рівні так, щоб вам було зручно. Покажіть їй, як тримати дитину, щоб вона була повернута до неї обличчям. 
 3. Голова дитини повинна знаходитись на одній лінії з тілом, а її живіт – навпроти живота матері. 
 4. Якщо необхідно, підтримайте дитину ззаду за плечі, але не за потилицю. Її голова має бути злегка відкинута назад.
 5. Матері слід підняти груди рукою і дати дитині всю молочну залозу, а не тільки сосок. Не потрібно защемляти пальцями сосок чи ареолу і намагатись заштовхнути сосок дитині в рот.
 6. Мати може доторкнутись соском до губ дитини для стимуляції рефлексу захоплення. 
 7. Зачекайте поки дитина широко розкриє рот і захоче смоктати. Швидко прикладіть дитину до грудей.
 8. Прикладіть дитину до грудей так, щоб її нижня губа була під соском. Таким чином підборіддя дитини буде прилягати до грудей. В такому положенні сосок буде знаходитись трохи вище центру дитячого рота і зможе стимулювати піднебіння.
ГВ за рекомендаціями МОЗ
Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.

Правило 6

Дитину слід прикладати до грудей так часто, як вона хоче (на вимогу).

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.1. Загальні положення. «…В домашніх умовах, як і в пологовому будинку, необхідно рекомендувати матері дотримуватись вільного вигодовування “за вимогою дитини”, тобто такого годування, при якому дитина сама визначає кількість та тривалість годувань залежно від індивідуальної потреби (без обмеження з боку матері). Просте правило для встановлення частоти годувань — годувати, коли дитина зголодніє: дитина повертає голову до матері, смокче свою руку. Плач дитини не завжди та не лише є ознакою голоду.»

Наказ № 715 МОЗ від 28.10.2011 р. із змінами і доповненнями, внесеними наказом МОЗ України від 12.01.2018 року N 64:

 • 8.1. «З 10 випадково відібраних жінок 80 % повідомили про відсутність будь-яких обмежень частоти чи тривалості годування грудьми, якщо стан здоров’я дитини це дозволяє.» 
 • 8.2. «З 10 жінок не менше 80 % повідомили, що їм було рекомендовано годувати дитину завжди, коли вона голодна, чи стільки разів, скільки цього хоче дитина, і що їм слід будити немовля для грудного вигодовування, якщо дитина надто довго спить.» 
 • 8.3. «З 10 випадково відібраних медичних працівників 100 % підтвердили необхідність відсутності обмежень частоти і тривалості грудного вигодовування відповідно до клінічного стану та віку дитини.»

Правило 7

Дитина сама визначає, скільки їй треба перебувати біля грудей.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.1. Загальні положення. «…В домашніх умовах, як і в пологовому будинку, необхідно рекомендувати матері дотримуватись вільного вигодовування “за вимогою дитини”, тобто такого годування, при якому дитина сама визначає кількість та тривалість годувань залежно від індивідуальної потреби (без обмеження з боку матері).»

Правило 8

Для достатньої та тривалої лактації дуже важливі нічні годування.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.2.3. «…Дотримуватись принципів вигодовування за вимогою дитини, годувати вночі.»

Наказ № 152 МОЗ від 04.04.2005 р.:

 • 7.3. «Основні способи положення дитини біля грудей
 • Годування в положенні лежачи корисно у таких випадках:

— після акушерських втручань, які ускладнюють здійснення годування в положенні сидячи (кесарів розтин, епізіо-, перінеотомія, акушерські щипці та ін.);

— якщо матері хочеться спати, вона може годувати не встаючи з ліжка.»

Правило 9

Для правильного прикладання, зменшення ймовірності відмови від грудей, формування нормального емоційного зв’язку між мамою та дитиною на грудному вигодовуванні важливо відмовитися від використання штучних замінників материнських грудей (пляшкового годування, сосок, пустушок).

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.2.3 «…Для збереження лактації та ефективного смоктання дитини важливо переконати батьків в доцільності відмови від пустушок (сосок).»

Правило 10

Для здорової дитини на виключно грудному вигодовуванні нема потреби в будь-якій додатковій їжі та питті з перших днів і до виповнення 6 місяців.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.2.1. «Загальні положення. Дитина віком до 6 місяців повинна отримувати тільки грудне молоко, немає фізіологічної потреби у введенні в її раціон додаткової рідини у вигляді води, чаїв (чорного, зеленого або трав’яного), соків, відварів тощо [A].»
 • 3.2.3. «Якщо дитина отримує інші продукти харчування чи напої, необхідно порекомендувати матері частіше годувати грудьми, зменшити порції інших продуктів харчування або напоїв та в подальшому відмовитись від них.»

Правило 11

Постійне миття грудей з милом або без кожного разу до і після годування не є необхідною процедурою, і навіть може завдати шкоди.

Наказ № 620 МОЗ від 29.12.2003 р.:

 • «…один раз на добу приймати теплий душ або обполіскувати груди проточною водою.»

Правило 12

Зціджування молока з грудей — це медична процедура, яка потрібна тільки в дуже рідкісних випадках (за деякими медичними та соціальними показаннями).

Академія медицини грудного вигодовування клінічний протокол №36: спектр маститу, перегляд 2022:

«Зціджування молока слід обмежити тими випадками, коли мати розлучена з немовлям або мати чи її немовля потребує зціджування з інших медичних показань.»

Наказ № 620 МОЗ від 29.12.2003 р.:

 • «…зціджування молока здійснювати лише у разі тимчасового відокремлення від дитини.»

Правило 13

Здорова дитина не потребує зважування частіше, ніж раз на місяць, а достатність отримання дитиною молока можна визначити за набиранням ваги та кількістю сечовипускань та випорожнень на добу.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.2.2. «…Достовірні ознаки недостатнього отримання дитиною грудного молока:

— прибавка у масі менше 500 г за місяць;
— сечовиділення дитини менше 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.»

Правило 14

У разі простудного захворювання матері дитину слід продовжувати годувати грудьми.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.2.3. «…У разі захворювання матері на гострі респіраторні хвороби  годування грудьми необхідно продовжувати.»

Правило 15

Дуже важливо для моральної підтримки та збагачення материнського досвіду молодим мамам-годувальницям спілкуватися з матерями, які мають позитивний досвід успішного тривалого (понад 1 рік) годування грудьми своїх дітей.

Наказ № 715 МОЗ від 28.10.2011 р. із змінами і доповненнями, внесеними наказом МОЗ України від 12.01.2018 року N 64:

 • «Принципи підтримки грудного вигодовування
 • …10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.»
 • 10.1. «З 10 випадково відібраних жінок 80 % повинні описати одну з рекомендацій щодо зв’язку з групою підтримки грудного вигодовування або повідомити, що у закладі можуть надати допомогу з підтримки грудного вигодовування після виписки із стаціонару.». Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.»

Наказ № 620 МОЗ від 04.08.2006 р.:

 • «…Здійснюються заходи щодо організації волонтерських груп з підтримки грудного вигодовування та надання матерям інформації про їх діяльність під час виписки з акушерського стаціонару.»

Правило 16

Для правильного дозрівання фізичного та психічного здоров’я дитини необхідно годувати її грудьми до 2 років.

Наказ № 149 МОЗ від 20.03.2008 р.:

 • 3.4.1. «…Основні принципи здорового харчування дитини віком 1–3 роки
 • 1. Продовжувати грудне вигодовування і на другому році життя…»
Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування