Чи причетне грудне молоко до появи карієсу в дитини?

Чи причетне грудне молоко до появи карієсу в дитини?

Останнім часом грудне годування після року зазнає сильної критики з боку стоматологів. Нібито грудне молоко містить цукор, а, як відомо, продукти зі вмістом цукру викликають карієс, тому стоматологи дуже суворо наказують після року завершувати грудне вигодовування. Бідні мами, наслухавшись таких порад, намагаються терміново, крізь піт і сльози, екстрено завершити грудне годування. Ці спеціалісти посилаються на дослідження, але чи усім дослідженням можна довіряти? Нумо розберемося.

Результати досліджень про шкоду ГВ для зубів

Дуже часто у таких дослідженнях не дотримуються правильної методології та термінології, що призводить до викривлених висновків та суперечливих результатів. Наприклад, дітей на змішаному вигодовуванні у деяких дослідженнях називають «грудними», а в інших — «дітьми на штучному вигодовуванні». Така плутанина спричиняє неточні результати, бо виключно грудне вигодовування та змішане вигодовування мають різний ефект на організм та зубну емаль зокрема. У дослідженнях часто ігнорують інші фактори, які впливають на виникнення карієсу: гігієну ротової порожнини, спадковість, особливості дитячого раціону тощо. То чи пов’язані грудне молоко і карієс?

Існують й інші дослідження, які обґрунтовано доводять, що грудне молоко не викликає карієсу. Ба навіть більше, грудне молоко «постачає» зубам кальцій та фосфор, тобто ремінералізує зубну емаль.

Причини карієсу та грудне молоко

Ну а що ж веде до появи карієсу? Однією з головних причин виникнення карієсу є бактерія Streptococcus mutans. Найчастіше таку бактерію дитина може отримати від дорослих, що доглядають за нею, чи від інших дітей при використанні спільного столового начиння, зубних щіток, пляшок для води й так далі. S. mutans розмножується при низькому рівні кислотності. А якраз грудне молоко підвищує рівень кислотності, на відміну від молочної суміші. Дослідники зазначають, що «деякі компоненти грудного молока також можуть захищати зуби від карієсу». Так, імуноглобуліни IgA та IgG здатні стримувати зростання S. mutans. Також S. mutans дуже чутлива до бактерицидної дії лактоферину — основного компонента грудного молока».

Так чому ж грудне молоко не може викликати карієс? Відповідь полягає в техніці смоктання груді: під час правильного захоплення груді сосок розміщений глибоко в роті малюка й тому молоко потрапляє відразу до горла, не омиваючи зуби. А ось коли дитина п’є з пляшечки сік, молочну суміш чи іншу солодку рідину, тоді й створюється середовище для розмноження бактерій, що й призводить до виникнення карієсу.

Гігієна ротової порожнини

Звісно ж, не варто забувати про спадковість і обов’язкову гігієну ротової порожнини.
Малюкам варто починати чистити зуби з моменту, коли перші зуби з’являються. Спочатку можна використовувати просто м’яку зубну щіточку без пасти. Після того як дитина навчиться полоскати рота та випльовувати воду, можна почати використовувати дитячу пасту. До 2–3 років паста має бути без фтору. Перший час батьки допомагають чистити зуби малюку, допоки дитина не навчиться це робити самостійно. Надалі батьки мають контролювати якість чищення.

Рекомендації ВООЗ та МОЗ

За результатами чисельних досліджень Всесвітня організація охорони здоров’я та Міністерство охорони здоров’я України рекомендують годувати дітей грудним молоком щонайменше до 2 років, бо грудне вигодовування позитивно впливає не лише на психічне здоров’я малечі, але й зміцнює фізичне здоров’я та запобігає формуванню неправильного прикусу і виникненню карієсу.
Наказ № 19 МОЗ від 20.03.2008 р.: «3.4.1 …Основні принципи здорового харчування дитини віком 1–3 роки. Продовжувати грудне вигодовування і на другому році життя…»

Підбиваючи підсумки сказаного, зауважимо, що природа продумала все до дрібних деталей. І, погодьтесь, якби від грудного молока та тривалого годування страждав організм, людство давно би вже вимерло. Тому, дорогі мами, на вашому боці природа, здоровий глузд, результати наукових досліджень та навіть закон України. Годуйте на здоров’я та будьте здорові!

Photo: Оля Цибенко

Автор/ка
Антоніна Червона
консультантка з грудного вигодовування