Висаджування: як допомогти немовляті з туалетом?

Висаджування: як допомогти немовляті з туалетом?

Туалетні справи викликають занепокоєння в немовляти, бо воно ще не вміє керувати своїм тілом. Не розпізнає, що саме з ним відбувається і як із цим справлятися. Не знає, що треба напружити, а що — розслабити. До того ж переповнений сечовий міхур або кишківник чи гази можуть спричиняти дискомфорт та тривогу в малюка. Перед сечовипусканням і дефекацією дитина дає своєрідні сигнали, на які можуть орієнтуватися дорослі, щоб допомогти їй випорожнитися.

А ви чули про те, що висаджування допомагає дитині й батькам зробити життя більш передбачуваним та ясним? Як саме це працює? Нумо розбиратися!

Висаджування — це спосіб допомогти дитині впоратися з цими процесами та навчитися керувати своїм тілом. Завдяки підтримці дорослих малюк вчиться розслаблятися, розпізнавати відчуття у тілі, вони підтримують і вчать справлятися із занепокоєнням. Коли мама або інший дорослий допомагає немовляті полегшити процес випорожнення, то дитина стає спокійнішою. Вона навчається задовольняти свої потреби за підтримки дорослих.

Сигнали, на які варто орієнтуватися

У кожної дитини ці сигнали свої: це може бути попискування, сопіння, кректання, пхикання, а деякі малюки раптово починають плакати на повний голос. Або батьки раптом помічають особливу задуму маленького, таке собі занурення в себе. Так, при цьому ще малюк може напружувати все тіло, тужитися й червоніти, намагаючись спрямувати цей процес у потрібний бік.

«Ми почали висаджувати доньку через місяць після народження. Тому що спочатку я просто пропускала всі сигнали, не розуміючи дитину. Але ж вони були! Навіть чоловік мій мені казав: “Ось бачиш: дочка крекче — це вона зараз напісяє”. Але я не сприймала таке серйозно. Думала, та мало чого вона крекче — що, в неї мало для цього причин? Але якось вирішила перевірити. І він мав рацію! Вчергове коли дочка почала кректати, я зняла памперс та потримала її над раковиною з виставленою дупцею — і, о диво! Вона попісяла! З того часу ми почали висаджуватися»

 — мати Катя, з досвідом висаджування 1 рік.

Як навчитися?

Спочатку просто спостерігайте за дитиною, постарайтеся помітити її сигнали. Коли зрозуміли, які вони, — беріться до висаджування. Наприклад, ви помітили, що малюк крекче, крутиться, намагається тужитися. То візьміть його на руки, звільніть сіднички від одягу. Обіпріть спину, шию й голову дитини на свій живіт, повинна висіти тільки дупка. Трохи розведіть ноги, коліна підтягніть до живота (ноги мають бути вище за сідниці). Все висаджування займає 1–3 хвилини, ви можете супроводжувати процес звуками «пісь-пісь». Рекомендують також легенько поплескати малюка по статевих органах, показуючи, на чому треба зосередитися. Ще може допомогти звук води, яка ллється з крана.

Довше тримати малюка не потрібно: або все вийде швидко, або ви неправильно інтерпретували сигнали дитини й це була хибна тривога. Якщо ви висаджуєте у ванній кімнаті, може бути зручно відстежувати процес у дзеркалі. Можна висаджувати над раковиною, тазиком у кімнаті, розстеленою пелюшкою. Так висаджувати немовля зможе будь-який дорослий, що доглядає за ним.

Висаджування

Висаджування з грудьми

Під час висаджування можна прикласти дитину до грудей: смоктання стимулює всі видільні процеси, і найчастіше діти відчувають бажання «звільнитися» через кілька хвилин від початку годування. Зручно так годувати в положенні сидячи на краю ліжка чи дивана: мама трохи нахиляється вперед, а дупка дитини опускається поміж її ніг. І в цьому випадку дитині буде легше випорожнитись, якщо її ноги підтягнути до живота. Між ногами поставте широкий таз. Нічого страшного, якщо спочатку струмінь буде влучати не дуже точно. Не це головне, і з часом ви точно наб’єте руку.

Коли діти готові висаджуватись?

  • Найчастіше малюк показує своє бажання висадитися перед пробудженням: ще не прокинувся, але вже почав крутитися. Або прокидається одразу з криком.
  • Під час прикладання до грудей (починає відтягувати сосок, змінює захоплення груді, відпускає грудь, знову її шукає, виявляє невдоволення, крутиться).
  • Перед засинанням: хоче заснути, а не виходить.
  • Під час неспання: починає вередувати, непокоїтися, коли все ніби було нормально.
  • Під час нічного сну діти також заявляють про своє бажання сходити до туалету. Почувши вночі, що малюк завовтузився чи закректав, мама приймає позу для висаджування. І зручно, якщо в цей момент малюк перебуває біля грудей. Дитина, висаджуючись уночі, може навіть не розплющити очей: попісяти і спати далі, смоктати мамині груди ще деякий час. Однак, важливо подбати про себе в нічний час. Нормально, якщо ночами немовля буде в памперсі, щоб ви могли відпочити.

У перші місяці висаджування можуть відбуватися приблизно кожні 30 хвилин. Іноді мами не чекають сигналів від крихітки, а, наприклад, помічають інтервал між висаджуваннями та орієнтуються на нього. Дорослішаючи, малюки навчаються терпіти й можуть витримувати паузи 1,5–2 години. Близько 3 місяців можуть робити «суху» паузу уві сні (вдень). А після 6 місяців діти можуть почати відмовлятися від висаджування — вигинатися та страйкувати. І справляти потребу самостійно, без допомоги або контролю дорослих (як у малюка виходить, адже сидіти на горщику він ще не вміє). А навчання ходити на горщик — це окрема історія, яка насправді з висаджуванням не пов’язана, як не дивно це може прозвучати.

Що ще можна переглянути про висаджування?

Якщо ви хочете вивчити питання висаджування глибше, рекомендуємо прочитати книгу Інґрід Бауер «Життя без підгузків» (Diaper Free: The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene). Авторка докладно розповідає про методи, які допомагають налагодити природну гігієну немовлят.

Photo: Oksana Shufrych

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування