Що таке кольки у немовлят?

Що таке кольки у немовлят?

Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «кольки»? Хтось пам’ятає постійний плач немовляти, хтось — утомлених батьків, хтось — безсонні ночі та важкі вечори, хтось — «народні» методи полегшення страждань дитини, хтось — дієту матері-годувальниці…

У нас в народі заведено казати «кольки» на практично будь-який плач та занепокоєння дитини. Найчастіше люди думають, що страждання малюка пов’язані з тим, що у нього «животик болить» або з тим, що дитина голодна. Тим часом медичний ресурс UpToDate дає таке визначення кольок: 

«Кольки — це плач немовляти без видимої причини, що триває понад 3 години поспіль, зазвичай увечері. Найчастіше такі напади плачу виникають після 2–3 тижнів життя дитини, посилюються протягом 2 місяців, а потім і частота, і тривалість такого плачу зменшуються.
Кольки надзвичайно поширені й трапляються у 40 % всіх новонароджених. Зазвичай це починається з 3 по 6 шостий тиждень після народження та закінчується, коли дитині виповнюється 3–4 місяці. Кожен епізод кольок має чіткий початок та кінець, і початок не пов’язаний з тим, що відбувалося до початку епізоду; немовля може бути спокійним, метушливим, смоктати або навіть спати. Епізод плачу починається раптово та часто відбувається у вечірні години»

Тобто, перед тим як вирішити, що у вашого малюка кольки, потрібно переконатися, що він не хворий, що немає інших фізичних або психологічних причин для плачу.

Як це можна пояснити?

Останнім часом погляди на причини виникнення кольок сильно змінилися. Дедалі більше дослідників і просто розумних людей приходять до думки, що кольки — це не «животик болить», а болить голова. Найчастіше говорять про такий головний біль, який схожий на головний біль напруги або мігренеподібний біль у дорослих. Цей біль виникає від утоми дитини, перенапруги її нервової системи, перезбудження та труднощів з засинанням. 

Коли болить голова…

Напевно, кожній людині відомий стан, коли дуже втомлюєшся, від цього болить голова, хочеться тиші, спокою, але… Дуже важко заснути й усе дратує! Сучасне життя зовсім не схоже на те життя, яке очікує побачити маля, коли народжується. Адже з якими очікуваннями народжувалися діти, скажімо, три тисячі років тому, з такими народжуються й нині. Їх адаптаційні механізми не розраховані ні на темп нашого життя, ні на кількість інформації, що надходить до дитини. Важко малечі пережити й малу кількість контакту з мамою. Сучасних дітей переважно тримають не на ручках у мами, а в ліжечках, візочках, кріслах та інших місцях окремо від батьків. А ще ж негативну реакцію можуть викликати телевізор, гучні різкі звуки, занадто яскраві кольори. Врешті-решт, те нервове напруження, в якому живуть батьки… 

Цей погляд вкотре підтверджує той факт, що з кольками дуже рідко виходить упоратися за допомогою лікарських засобів «від живота». Зате дуже добре допомагають засоби заспокоєння дитини та мами-тата, посилення їхньої природної близькості. Ще цікаве спостереження: у спокійних людей з не таким «нервовим» та більш врівноваженим життям діти страждають від кольок набагато рідше.

Чому кольки саме до 3-4 місяців?

Звичайно, вік дитини до 3–4 місяців — це якраз той час, коли активно ростуть та розвиваються всі системи організму: не тільки шлунково-кишковий тракт, але і нервова система та психіка дитини. Так склалося, що якраз коли заспокоюються «бурі в кишківнику», дозріває нервова система малюка, що вже може впоратися з тими навантаженнями, з якими до цього не могла. Тому сучасні фахівці розділяють поняття «газики» (коли насправді є труднощі з боку травної системи) та «кольки» (як труднощі з боку нервової системи і психіки). Звісно, в абсолютно чистому вигляді й газики, й кольки рідко трапляються, найчастіше ми маємо справу зі змішаними в різних пропорціях негараздами.

А може, це не кольки, а «газики»?

Про «газики», тобто фізичні причини для плачу і страждань малюка, з досвіду роботи консультанткою з питань грудного годування та догляду за дитиною можу сказати, що майже завжди їх причиною стає порушення нормальної організації грудного вигодовування. Це:

  • неправильне прикладання до грудей,
  • використання інших предметів для заміни материнських грудей у догляді за дитиною (наприклад, дурник, пустушка),
  • допоювання дитини,
  • заковтування повітря при смоктанні,
  • задовгі перерви між годуваннями, через що дитина змушена досить рідко з’їдати досить великі кількості молока, а не харчуватися дрібно та часто.

Допомогти налагодити грудне вигодовування може консультація з ГВ!

Також відіграє роль нерозуміння фізіологічних потреб дитини (майже всі дітки потребують маминої допомоги з випорожненням, поки вчаться справлятися з цим самостійно). Але «газики» можуть свідчити й про проблеми чи особливості здоров’я дитини. Зокрема, про реакцію на певні речовини у харчуванні мами (найчастіше так виявляється реакція на білки коров’ячого молока). 

Тому такі симптоми — привід звернутися за обстеженням до гарного педіатра, дружнього до грудного вигодовування. Якщо ж педіатр виключив проблеми зі здоров’ям та інші фізичні причини, а неспокій дитини має ознаки, визначені ВООЗ для кольок, тоді в наших силах зробити так, щоб немовля страждало менше.

Про причини та різні способи допомоги розповідаємо в окремих статтях:

У статті використано матеріали:

  1. Результати досліджень та оглядів про кольки:
  1. Книга «Мистецтво грудного вигодовування» «Ла Лече Ліги»
  2. Книга «Ваш малюк від народження до двох років» Вільяма та Марти Сірс
Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування