Метод «кенгуру» – лікуючі обійми
Зараз метод «кенгуру» – це розповсюджений та найефективніший спосіб виходжування передчасно народжених дітей.
Вперше метод «кенгуру» (kangaroo care/skin-to-skin care) був використаний для передчасно народжених дітей. Почалося це як вимушена міра у 1979 році у Колумбії, де було недостатньо умов для виходжування недоношених дітей.
Спостерігаючи за дітьми, що знаходилися на цьому методі, спеціалісти стали відмічати, що такі малюки мають гарні показники відновлення, а також знизився показник дитячої смертності.
Простий та ефективний
Здається, ну як може просте тримання малюка на тілі конкурувати з сучасними клінічними методиками виходжування «поспішайок».
Але так, дослідження показують нам, що цей метод дійсно дієвий і навіть перевершує інкубаційне виходжування.
- Покращує грудне вигодовування;
- Немовля краще набирає вагу та відновлюється;
- Велика кількість стимулюючих факторів: постійна підтримка необхідної температури тіла малюка, він чує мамин голос, серцебиття, відчуває її рухи й запах, зокрема запах грудного молока;
- Дитинка має кращій та спокійніший сон;
- Знижується реакція дитини на болісні процедури;
- Підвищує імунітет, запобігає розвитку таких захворювань як пневмонія, некротизуючий ентероколіт, сепсіс;
- Шкірний контакт стимулює багато нервових закінчень на тілі малюка, а це стимулює мозкову активність.
- Поза немовляти при методі кенгуру нагадує йому положення в утробі матері, тож малюк не відчуває стрес, натомість – безпеку;
- Дозволяє матері з дитиною раніше виписатися з пологового;
- Покращує віддаленні показники здоров’я та розвитку малюка.
Стан мами
До того ж, доведено, що цей метод також покращує стан новоспеченої матері: зменшує ймовірність післяпологової депресії, сприяє підвищенню материнської впевненості та спокою. Багато батьків стверджують, що метод кенгуру надав їм відчуття того, що вони дуже важливі для своєї дитини і що вони мають величезний вплив на одужання та життя своєї крихітки.
Як здійснюється метод кенгуру?
Розпочинати «кенгуріння» можна просто у палаті інтенсивної терапії. Як тільки лікарі дадуть добро, можна одразу починати. Чим більше часу дитина буде проводити в цьому положенні, тим краще. Після виписці з лікарні бажано продовжувати цей метод вдома.
Бути мамою-кенгуру може не тільки мама, але і тато, також може залучитися будь-хто з родичів. Дорослий сідає у спеціальне зручне крісло, яке знаходиться просто у палаті, або в будь-яке зручне місце. Дитина в підгузку та шапочці викладається в позі «жабка» дорослому на оголений торс між грудей (можна вдягнути одяг, який розстібається спереду), потім підв’язується спеціальнім бандажом або слінгом, а зверху накривається додатковою ковдрою, якщо потрібно.
Важливий аспект для дорослого, який тримає дитину – розслабитися. Можна почитати, послухати улюблену спокійну музику, поспівати ніжні пісні дитинці або порозмовляти з нею. Все це є спілкуванням, і це неабияка стимуляція малюка до відновлення, до ЖИТТЯ. Так, «поспішайки» дуууже маленькі, але вони все відчувають!
А протипоказання є?
Іноді можна почути від лікарів «ні» і на це точно є вагомі причини.
З боку матері це можуть бути гострі інфекційні захворювання, важкий стан після пологів або психічні розлади. Що до малюка, його стан має бути стабільний з відсутністю загрозливих аспектів.
Не тільки для поспішайок!
Ми радимо батькам використовувати метод «шкіра-до-шкіри» не тільки з передчасно народженими дітьми, а і з тими, хто народився вчасно. В яких ситуаціях можна його використовувати:
- Заспокоити дитину
- Страйк біля грудей
- При «кольках»
Повірте, метод «кенгуру» дійсно працює. Ніщо так не важливо для дитини, як теплі обійми дорослого!
Ваша дитинка народилася передчасно? Ми допоможемо налагодити грудне вигодовування!
Джерела:
- Immediate “Kangaroo Mother Care” and Survival of Infants with Low Birth Weight, N Engl J Med. 2021 May 27
- Positive Effects of Kangaroo Mother Care on Long-Term Breastfeeding Rates, Growth, and Neurodevelopment in Preterm Infants, Pediatrics. 2016 Jan;
- The effects of kangaroo mother care on the time to breastfeeding initiation among preterm and LBW infants: a meta-analysis of published studies., Int Breastfeed J. 2019 Feb 19
- The effectiveness of Kangaroo Mother Care in hospitalization period of preterm and low birth weight infants: systematic review and meta-analysis, J Pediatr (Rio J). 2022 Mar-Apr;
- Effects of «Kangaroo Mother Care» in the NICU on the Physiological Stress Parameters of Premature Infants: A Meta-Analysis of RCTs., Int J Environ Res Public Health. 2022 Jan 5;
- Kangaroo Mother Care and Neonatal Outcomes: A Meta-analysis., Pediatrics. 2016 Jan;
- «Kangaroo mother care: a practical guide», World Health Organization 2003.
- «Безцінний посібник для батьків недоношених дітей. Недоношені діти.», Дана Уекслер Ліндн, Емма Тренті Паролі, Д-р Міа Уекслер Дорон, 2010.
- «WHO recommendations for care of the preterm or low-birth-weight infant», World Health Organization, 2022.