Метод «кенгуру» – лікуючі обійми

Метод «кенгуру» – лікуючі обійми

Зараз метод «кенгуру» – це розповсюджений та найефективніший спосіб виходжування передчасно народжених дітей.

Вперше метод «кенгуру» (kangaroo care/skin-to-skin care) був використаний для передчасно народжених дітей. Почалося це як вимушена міра у 1979 році у Колумбії, де було недостатньо умов для виходжування недоношених дітей.

Метод кенгуру
Kangaroo mother care : a practical guide. World Health Organization

Спостерігаючи за дітьми, що знаходилися на цьому методі, спеціалісти стали відмічати, що такі малюки мають гарні показники відновлення, а також знизився показник дитячої смертності.

Простий та ефективний

Здається, ну як може просте тримання малюка на тілі конкурувати з сучасними клінічними методиками виходжування «поспішайок».

Метод кенгуру
Kangaroo mother care : a practical guide. World Health Organization

Але так, дослідження показують нам, що цей метод дійсно дієвий і навіть перевершує інкубаційне виходжування.

 1. Покращує грудне вигодовування;
 2. Немовля краще набирає вагу та відновлюється;
 3. Велика кількість стимулюючих факторів: постійна підтримка необхідної температури тіла малюка, він чує мамин голос, серцебиття, відчуває її рухи й запах, зокрема запах грудного молока;
 4. Дитинка має кращій та спокійніший сон;
 5. Знижується реакція дитини на болісні процедури;
 6. Підвищує імунітет, запобігає розвитку таких захворювань як пневмонія, некротизуючий ентероколіт, сепсіс;
 7. Шкірний контакт стимулює багато нервових закінчень на тілі малюка, а це стимулює мозкову активність.
 8. Поза немовляти при методі кенгуру нагадує йому положення в утробі матері, тож малюк не відчуває стрес, натомість – безпеку;
 9. Дозволяє матері з дитиною раніше виписатися з пологового;
 10.  Покращує віддаленні показники здоров’я та розвитку малюка.
Метод кенгуру
Kangaroo mother care : a practical guide. World Health Organization

Стан мами

До того ж, доведено, що цей метод також покращує стан новоспеченої матері: зменшує ймовірність післяпологової депресії, сприяє підвищенню материнської впевненості та спокою. Багато батьків стверджують, що метод кенгуру надав їм відчуття того, що вони дуже важливі для своєї дитини і що вони мають величезний вплив на одужання та життя своєї крихітки. 

Як здійснюється метод кенгуру?

Розпочинати «кенгуріння» можна просто у палаті інтенсивної терапії. Як тільки лікарі дадуть добро, можна одразу починати. Чим більше часу дитина буде проводити в цьому положенні, тим краще. Після виписці з лікарні бажано продовжувати цей метод вдома.

Бути мамою-кенгуру може не тільки мама, але і тато, також може залучитися будь-хто з родичів. Дорослий сідає у спеціальне зручне крісло, яке знаходиться просто у палаті, або в будь-яке зручне місце. Дитина в підгузку та шапочці викладається в позі «жабка» дорослому на оголений торс між грудей (можна вдягнути одяг, який розстібається спереду), потім підв’язується спеціальнім бандажом або слінгом, а зверху накривається додатковою ковдрою, якщо потрібно.

Важливий аспект для дорослого, який тримає дитину – розслабитися. Можна почитати, послухати улюблену спокійну музику, поспівати ніжні пісні дитинці або порозмовляти з нею. Все це є спілкуванням, і це неабияка стимуляція малюка до відновлення, до ЖИТТЯ. Так, «поспішайки» дуууже маленькі, але вони все відчувають!

А протипоказання є?

Іноді можна почути від лікарів «ні» і на це точно є вагомі причини.

З боку матері це можуть бути гострі інфекційні захворювання, важкий стан після пологів або психічні розлади. Що до малюка, його стан має бути стабільний з відсутністю загрозливих аспектів.

Метод кенгуру
Kangaroo mother care : a practical guide. World Health Organization

Не тільки для поспішайок!

Ми радимо батькам використовувати метод «шкіра-до-шкіри» не тільки з передчасно народженими дітьми, а і з тими, хто народився вчасно. В яких ситуаціях можна його використовувати:

 • Заспокоити дитину
 • Страйк біля грудей
 • При «кольках»

Повірте, метод «кенгуру» дійсно працює. Ніщо так не важливо для дитини, як теплі обійми дорослого!

Ваша дитинка народилася передчасно? Ми допоможемо налагодити грудне вигодовування!

Джерела:

 1. Immediate “Kangaroo Mother Care” and Survival of Infants with Low Birth Weight, N Engl J Med. 2021 May 27
 2. Positive Effects of Kangaroo Mother Care on Long-Term Breastfeeding Rates, Growth, and Neurodevelopment in Preterm Infants, Pediatrics. 2016 Jan;
 3. The effects of kangaroo mother care on the time to breastfeeding initiation among preterm and LBW infants: a meta-analysis of published studies., Int Breastfeed J. 2019 Feb 19
 4. The effectiveness of Kangaroo Mother Care in hospitalization period of preterm and low birth weight infants: systematic review and meta-analysis, J Pediatr (Rio J). 2022 Mar-Apr;
 5. Effects of «Kangaroo Mother Care» in the NICU on the Physiological Stress Parameters of Premature Infants: A Meta-Analysis of RCTs., Int J Environ Res Public Health. 2022 Jan 5;
 6. Kangaroo Mother Care and Neonatal Outcomes: A Meta-analysis., Pediatrics. 2016 Jan;
 7. «Kangaroo mother care: a practical guide», World Health Organization 2003.
 8. «Безцінний посібник для батьків недоношених дітей. Недоношені діти.», Дана Уекслер Ліндн, Емма Тренті Паролі, Д-р Міа Уекслер Дорон, 2010.
 9. «WHO recommendations for care of the preterm or low-birth-weight infant», World Health Organization, 2022.

Автор/ка
Софія Іванова
консультантка з грудного вигодовування, лікар-стоматолог-ортодонт