ВСЕ про випорожнення немовлят

ВСЕ про випорожнення немовлят

Батьки новонароджених та малюків грудного віку зазвичай мають багато питань та пересторог щодо процесів, які відбуваються з малям в перші дні-місяці його життя.

Не стоїть осторонь і питання випорожнень маляти. Як зрозуміти що є нормальним станом, а коли звернутися до лікаря? Якого кольору мають бути в нормі випорожнення немовлят? Як часто? Чи це вже закреп? І як допомогти малюку?

Як виглядають нормальні випорожнення немовлят

Перша дефекація має відбутися протягом 24 год після народження. Калові маси темно-зелені, чорні, густі – меконій (складається в основному зі слизу та амніотичних вод – того, що дитина заковтувала ще внутрішньоутробно).

Наступні кілька днів випорожнення світлішають, але ще досить темного кольору, темно-коричневі, можуть бути із зеленим відтінком.

Надалі колір калових мас в дитини на грудному вигодовуванні в нормі: жовтий, зелений, зеленуватий, жовто-зелений, коричневий, гірчичний та інші варіації відтінків жовтого та зеленого. І це все варіанти норми!

Нормальна консистенція: 

  • кашоподібна однорідна, більш рідка з вкрапленнями творожку,  може містити прожилки або згустки слизу. 
Випорожнення немовлят
Нормальні випорожнення дитини на грудному вигодовуванні
(Фото: особиста колекція Оксани Лесько, консультантки з ГВ)

Частота дефекацій до віку 4-6 тижнів має бути 3-4 рази за добу або більше. 

І в цей віковий період є однією з ознак достатнього харчування в комплексі (з достатнім набором ваги та сечовипусканнями).

Випорожнення немовлят
Випорожнення дитини на грудному вигодовуванні – закреп, коли не вистачає харчування (Фото: особиста колекція Оксани Лесько, консультантки з ГВ)

Чи це не закреп?

А от в малюків малюків на грудному вигодовуванні після 6 тижнів нормальною частотою є:

  • як після кожного годування так і раз на тиждень, за умови, що дитина добре почувається, має м’які випорожнення, немає ознак зневоднення, має достатньо часті сечовипускання (більше 12 на добу або більше 6 важких повністю наповнених підгузків) та достатні прибавки у вазі (за даними AAP, Mayo Clinic).

Чого так рідко?

  • Грудне молоко починає перетравлюватися майже повністю, і майже немає чому накопичуватися в прямій кишці. 
  • Але, якщо дитина випорожнюється часто – це зовсім не означає, що молоко не засвоюється. 
  • Це залежить від індивідуальних особливостей організмів мами та малюка.

Чому мій малюк сильно тужиться, червоніє, непокоїться та навіть плаче під час випорожнення?

Малюкова дисхезія – це труднощі при дефекації у малюків. Це не закреп, калові маси при дисхезії мʼякі, кашоподібні або рідкі. Найчастіше зустрічається у віці від народження до  2-4 місяців, але може спостерігатися й до 9-місячного віку.

Це тимчасовий період, протягом якого малюк навчається самостійній дефекації.

Чому так відбувається?

Справа в тому, що немовлята перших місяців життя не можуть координувати роботу необхідних для випорожнення м’язів.

Для того, щоб відбувся акт дефекації, необхідне одночасне напруження мʼязів живота та розслаблення мʼязів тазового дна.

Під час натужування і плачу як раз відбувається напруження мʼязів черевної стінки. Але залишається проблемою розслаблення необхідних сфінктерів та співпадіння в часі цих процесів. Шляхом природних тренувань дитина набуває навиків координації цих механізмів і симптоми зникають.

Як зараз допомогти малюку?

При занепокоєнні спробувати прикласти до грудей. Смоктання заспокоює, розслабляє, активізує перестальтику. І дітки часто випорожнюються під час годування.

Якщо стан не полегшується, спробуйте поносити малюка у позах для висаджування, в позі Будди/«суталтанчика».

Випорожнення немовлят
Photo by Oksana Shufrych

В таких позах, коли провисає попа, відбувається розслаблення мʼязів тазового дна і дитина відчуває полегшення, після періоду занепокоєння відбувається акт сечовипускання чи дефекації, або виходять гази. І малюк заспокоюється.

Чого робити не варто:

Переживання батьків щодо неспокійного стану та неспроможності дитини реалізувати самостійне випорожнення можуть призвести до надмірного використання стимуляторів дефекації та відстрочити формування необхідної навички. Не потрібно у випадку дисхезії ставити свічки, клізми, стимулювати трубочками, кінчиком термометра або будь-яким іншим механічним способом. 

Дитина має навчитися самостійно розслабляти мʼязи. Постійне механічне подразнення анального отвору може призвести до звикання, коли без додаткової стимуляції малюк не зможе випорожнитися самостійно.

Також при дисхезії дитина немає болю, тому потреби в знеболюючих препаратах теж немає.

Але необхідно обов’язково звернутися до лікаря:

  • коли колір калових мас є: 

-повністю чорним (не в першу добу, і не під час при йому препаратів заліза), або

-білим, як крейда, або

-з прожилками крові. 

  • якщо консистенція дуже тверда, як «козячі» випорожнення.
  • якщо випорожнення стали більш рідкі та водянисті, ніж зазвичай, і частота дефекацій збільшилася в два або більше разів від тої, яка є звичай, особливо якщо дитина вʼяла, рідше прикладається до грудей або відмовляється взагалі.
  • якщо є проблеми з набором ваги.

На етапі введення прикорму, зазвичай у віці після 6 місяців, коли в раціоні дитини з’являється “доросла” їжа, характер калових мас знов змінюється. 

Випорожнення немовлят стають більш оформленими, в підгузку можуть виглядати як пластиліноподібна маса, змінюється запах, колір варіює в залежності від спожитих продуктів, в нормі можуть бути неперетравлені частки їжі.

З віком частота дефекації стає рідшою, але зростають об’єми випорожнень. У віці від 1-4 роки 97% дітей відвідують туалет від 3х разів на день до 3х разів на тиждень – що є нормою.

Тепер ви знаєте, які випорожнення вашого малюка є нормою, і, сподіваємося, це зменшить вашу материнську та батьківську тривогу.

Є питання з грудного вигодовування? Звертайтесь!

Автор/ка
Ганна Моісейкіна
сімейна лікарка, консультантка з грудного вигодовування, IBCLC