Грудне вигодовування – це екологічно
«Грудне вигодовування захищає наше здоров’я та нашу планету – ГВ являється першим кроком до захисту здоров’я людини, як короткострокового, так і довгострокового, сприяє збереженню дефіцитних природних ресурсів планети. Треба починати з самого початку, з немовлят і маленьких дітей. Наші немовлята та діти жодним чином не несуть відповідальності за зміну клімату та погіршення навколишнього середовища, натомість вони страждають від катастрофічних наслідків». (IBFAN, 2015)
Я впевнена, ви знаєте, що грудне молоко – не тільки єдина нормальна їжа для немовляти, що має виключно позитивний вплив на фізичне та психологічне здоров΄я дитини та матері, а набагато більше. Та чи задумувалися ви над тим, що кожного разу прикладаючи дитину до грудей, ви зменшуєте попит на штучну суміш, виробництво якої має надзвичайно негативний вплив на наше з вами довкілля. І таким чином кожна мама, обираючи шлях ГВ, стає таким собі амбасадором здорової планети. Грудне вигодовування – це екологічно!
Чим ми можемо довести, що грудне вигодовування – це екологічно?
Чому ж? Все дуже просто, адже ГВ не потребує сировини чи її переробки. Думаю, для вас не секрет, що суміш виготовляється із коров΄ячого молока. А з його видобутком пов’язані такі проблеми як, наприклад, викиди метану, який належать до парникових газів, що викликають зміни в кліматі. На його викиди внаслідок ведення тваринництва припадає 14,5 % усіх антропогенних джерел парникових газів. Та наукові дослідження показали, що близько 65 % із цих викидів пов’язані з розведенням конкретно великої рогатої худоби, тобто корів. Тому масовий перехід з грудного на штучний вид вигодовування відповідно сприятиме збільшенню викидів метану.
Водний слід
Наступна проблема полягає в тому, що утримання великої рогатої худоби, виробництво самого молока та отримання з неї суміші має просто колосальний водний слід. А саме, за підрахунками вчених, він складає 4700 л. води на 1 кг суміші. Ну і звичайно вирощування соєвих рослин для отримання соєвих кормів для великої рогатої худоби та олійних пальм для отримання пальмової олії, яка використовується для дитячих сумішей, також є процесом, що потребує багато води та виснажує ґрунтові води.
Не варто також забувати про використання води, яка потрібна для приготування самої суміші. Це складає близько літра води на день для дитини до трьох місяців. Також про стерилізацію пляшки та соски – близько двох літрів води на добу.
Витрати енергії
До того, ГВ не споживає енергію при виробництві. Між іншим, виробництво суміші потребує її нагрівання до 70˚, що споживає енергію, еквівалентну зарядці 200 мільйонів смартфонів на рік. Варто також згадати про пакувальні матеріали, які просто тоннами щороку попадають на сміттєзвалища, як показало дослідження 2019 р – це 550 мільйонів банок дитячих сумішей, які складаються з 86 000 тонн металу та 364 000 тонн паперу.
Щодо транспортування, то ГВ його не потребує, адже не споживає паливо та не забруднює ні повітря, а ні воду, чого не скажеш про виробництво суміші.
Парникові гази
Також у 2019 р вчені з Імперського коледжу Лондона (Велика Британія), провівши певні підрахунки, виявили, що ГВ британських немовлят протягом шести місяців здатне зменшити викиди вуглекислого газу від 95 до 153 кг на дитину, що дорівнює близько 77 500 автомобілів на дорогах щороку.
Метан та вуглекислий газ утворюють парникові гази, що сприяють нагріванню нашої планети, а отже постійним кліматичним змінам. Тому людство стикається з новими випробуваннями, як у вигляді природних катастроф, так і спалахами різних захворювань.
Здоров’я
Найвразливішими до цих змін та їхніх наслідків стають немовлята, особливо малозабезпечених верств населення. Так до прикладу в Манілі (Філіппіни) немовлята на штучному вигодовуванні мають вищий рівень госпіталізації через діарею. Це пов’язано з відсутністю чистої води чи електроенергії для безпечного приготування їжі. Або ж підрахунки Walters та ін. вказали, що недостатнє грудне вигодовування на Філіппінах призвело до 9000 дитячих смертей, яким можна було б запобігти, 3 мільйонів випадків діареї та пневмонії.
Існує безліч досліджень, що вказують на переваги ГВ для немовлят, а у деяких випадках воно може стати порятунком. І, як на мене, варто зауважити, що тривале ГВ має також позитивний вплив на здоров΄я у дорослому віці.
А як щодо штучної суміші?
Щодо суміші, то беззаперечно це дуже важливий та необхідний винахід людства. Адже у рідкісних ситуаціях, коли ГВ для конкретної дитини у певній ситуації не є можливим, вона дає шанси на виживання та розвиток.
Вперше її було розроблено наприкінці 1800-х років як альтернатива грудному вигодовуванню. А на початку 20-го століття під наглядом лікарів-чоловіків і під впливом виробників, годування сумішами ставало дедалі більшою та прийнятнішою нормою.
Так у пошуках нових ринків у 1920-х роках компанії, що займаються виробництвом молочних сумішей, розширилися по всьому світу. Сьогодні, попри ратифікацію Міжнародного кодексу маркетингу замінників грудного молока і відновлення інтересу до грудного вигодовування, індустрія сумішей оцінювалася в 52 мільярди доларів США в 2019 році. А за прогнозами, зросте до 98 мільярдів доларів до 2025 року, найвищі темпи зростання припадають на країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону. На жаль, це зростання спричинене тим, що витрати багатьох урядів спрямовані на просування суміші, а не на захист та підтримку грудного вигодовування.
Тож нам потрібно зробити висновки й зрозуміти, що ГВ корисне не тільки для наших дітей, нас самих, а і для нашої планети. Саме тому до використання штучної суміші потрібно ставитися дуже обережно та розважливо.
І пам’ятайте, що грудне вигодовування, без сумніву, найекологічніше рішення щодо нашої планети та нашого здоров’я, які тісно пов’язані між собою.
Потрібна допомога з налагодженням грудного вигодовування? Звертайтеся!
Посилання та джерела:
- https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191002183657.htm
- https://www.imperial.ac.uk/news/193226/environmental-cost-formula-milk-needs-global
- https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0890334420920223?journalCode=jhla
- https://www.babymilkaction.org/archives/3422
- https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0890334420920223?journalCode=jhla
- https://icea.org/breastfeeding-and-the-environment/
- https://www.telegraph.co.uk/science/2019/10/02/breastfeed-save-planet-scientists-say-study-exposes-infant-formula/
- https://www.unicef.org.uk/babyfriendly/news-and-research/baby-friendly-research/research-supporting-breastfeeding/research-on-breastfeeding-and-climate-change/
- https://www.telegraph.co.uk/science/2019/10/02/breastfeed-save-planet-scientists-say-study-exposes-infant-formula/