Білий шум — універсальний помічник для батьків

Білий шум — універсальний помічник для батьків

Напевно, термін «білий шум» коли-небудь чула більшість людей незалежно від їхнього віку та сімейного статусу, адже перше знайомство із цим поняттям відбувається ще на шкільних уроках фізики. Думаю, мало хто здатний згадати визначення, колись прочитане в підручнику, але, кажучи простою мовою, білий шум — це рівний стаціонарний шум, який утворюють звуки різної інтенсивності та частоти. Джерелами білого шуму є водоспад, проточна вода з крана, радіо на порожній частоті, фен, порохотяг, вентилятор та інші побутові прилади.

Проте ставши батьками, люди частенько повертаються до поняття білого шуму та відкривають його нове, невідоме досі застосування, про яке не розповідають у школі. Йдеться про заспокійливий ефект, який білий шум здійснює на малюків. Деякі батьки можуть знати про такий феномен заздалегідь, почувши про це на курсах підготовки до пологів або від досвідчених батьків. А хтось випадково відкриває для себе цей прийом на практиці. Так чи інакше, батьки помічають, що під впливом білого шуму дитина часто перестає вередувати, спокійніше поводиться під грудьми, засинає.

Заспокійливий ефект: як це працює

Фізіологічна основа заспокійливого ефекту, який творить білий шум, криється в умовах внутрішньоутробного життя малюка. Здатність чути формується в дитини вже до 18-го тижня гестації. Й далі, аж до моменту народження, вона безперервно перебуває у контексті звукового фону, що створює робота внутрішніх органів та систем.

Можливо, ви не замислювалися про це раніше, але звуковий фон в утробі насправді досить гучний. Найбільший рівень шуму спричиняє робота шлунка та кишківника — до 85 дБ. Таку силу звуку можна порівняти з гучним криком або шумом автомагістралі в годину пік. Доросла людина оцінила би це як «дуже гучно». Наступним за силою звукового ефекту йде пульсівний шум крові в судинах — до 55 дБ. Це оцінюється як «виразно чутно» і співвідноситься з розмовою людей або шумом води в душі.

За місяці внутрішньоутробного життя малюк звикає до такого звукового оточення, саме воно стає для дитини рідним і близьким. Тоді як після появи на світ відсутність звичного шумового фону здається новонародженому чимось незвичним, і навіть страшним. Отже, відтворюючи знайомі шумові ефекти, ми повертаємо дитину до звичних для неї умов, нагадуючи їй про безпеку та затишок колишнього «будиночка».

Користь білого шуму для сну дитини та грудного вигодовування

Ситуаціями, в яких часто вдаються до використання білого шуму, бувають плач і труднощі із засипанням у маленьких дітей. Вони пов’язані з перезбудженням їхньої ще незрілої нервової системи. У таких випадках рівний шумовий фон допомагає малюкам відволіктись і впоратися з надлишком емоцій. Також білий шум може допомогти неспокійним діткам, які прокидаються кожні 20–30 хвилин. З ним комфортно переходити з однієї фази сну до іншої, оскільки він приглушує різкі звуки навколишнього світу та створює ідеальне тло для сну.

Але крім цього, білий шум є ще й неоціненним помічником в усуненні різних труднощів у сфері грудного вигодовування. Звичайно, використовують його не поодинці, а в  комплексі з іншими заходами. Набір таких у кожному випадку індивідуальний і залежить від поставленої мети.

Напевно, найпоширеніша ситуація, з якою стикається чи не кожна мама-годувальниця — це зміна поведінки дитини під грудьми, яка настає у віці 2,5–4 місяців. У цьому віці малюк може почати крутити головою або виявляти неспокій вже через кілька хвилин після початку годування, що мамі може видаватися небажанням дитини брати груди. Насправді в цьому віці в дітей удосконалюється зорова система, і через свою вроджену спрагу до пізнання нашого цікавого світу вони починають відволікатися на навколишні предмети або події. Тому крім використання білого шуму в такій ситуації не зайве буде створити в кімнаті напівтемряву, усунути будь-які джерела різкого світла або звуків і попросити близьких не турбувати вас під час годування.

Страйк біля грудей

Іншою ситуацією є справжній страйк біля грудей, коли дитина з якихось причин дійсно не хоче перебувати біля маминих грудей. У такому разі потрібно обов’язково визначити першопричину поведінки немовляти та усунути її. Але коли нам все-таки треба «вмовити» дитину взяти груди, на виручку знову приходить білий шум. Зазвичай під шум увімкненого фена або проточної води з крана, а краще ще й у комбінації з легким погойдуванням, діти стають набагато згідливішими, і їх простіше прикласти до грудей.

І, нарешті, найбільш складним та виснажливим може стати повернення до лактації (релактація), коли малюк вже якийсь час не смоктав груди і відвик від цього заняття та пов’язаних із ним відчуттів. У період налагодження контакту між мамою та дитиною вкрай важливо не допускати плачу. Адже перебування дитини на руках у мами, біля її грудей має асоціюватися виключно з позитивними переживаннями. Крім того, для дитини, яка звикла до пляшечки й пустушки, груди спочатку будуть здаватися новим і незнайомим джерелом харчування та заспокоєння. Тому аби «подружити» малюка з грудьми, слід пустити в дію всі доступні засоби його занурення у стан спокою та комфорту.

Шумимо… безпечно

Щоб білий шум справляв на організм добрий заспокійливий ефект і приносив користь для сну, потрібен середній рівень гучності — в межах 50–70 дБ. Це комфортний для людини шумовий фон, що нагадує звуки дощу або води в душі (коли ви всередині). Занадто високий рівень шуму здатен викликати у людини напругу, при якій зануритися в сон дуже проблематично. А дуже низький — просто не маскуватиме довколишні звуки та ніяк не позначиться на сні чи неспокійному стані дитини.

Ба більше, під час дослідження впливу білого шуму на частоту синдрому раптової дитячої смерті (СРДС), американські вчені дійшли висновку, що шум, який створює вентилятор, сприяв зниженню частоти СРДС на 72 %. При цьому відмінності в показниках у порівнянні з контрольною групою були найбільш виражені у випадках, коли сон відбувався за несприятливих умов (зависока кімнатна температура, сон у положенні на животі проти сну на спині або на боці, спільний сон із дорослим крім батька чи матері проти спільного сну з одним із батьків).

Якщо вдаватися до використання білого шуму завжди протягом тривалого часу — цілком закономірно, що шум почне асоціюватися в дитини з процесом відходу до сну. Як і з будь-якими іншими діями, котрі регулярно повторюються перед сном, вмикання шуму стане частиною ритуалу для засинання. Проте практичний досвід фахівців із дитячого сну показує, що цієї звички досить легко позбутися. Старші діти, що навчилися добре спати під білий шум, здатні добре спати й без нього.

Чарівний ключик до спокою вашої дитини

Отже, білий шум насправді є дуже дієвим помічником у багатьох ситуаціях у сфері сну та грудного вигодовування. До того ж, аби скористатися цим методом заспокоєння дитини, абсолютно не обов’язково купувати спеціальні диски із записами білого шуму або дорогі спеціалізовані пристрої (звукові кондиціонери). Як засіб екстреної допомоги ви практично завжди можете відкрити водопровідний кран або увімкнути фен.

Звичайно, це далеко не єдиний спосіб подарувати дитині відчуття комфорту та безпеки. Є сім’ї, які протягом усього періоду догляду за малюком жодного разу не вдаються до використання білого шуму. А для інших він стає патичком-рятівничком у багатьох випадках. Тому в будь-яких нестандартних ситуаціях не бійтеся змінювати підхід, пробувати нові методи — і ви обов’язково підберете чарівний ключик до спокою вашого унікального малюка!

Успішного вам грудного вигодовування та спокійного сну!

Також інші наші статті можна переглянути в нашому Instagram

Автор/ка
Тетяна Сологуб
спеціалістка зі сну, консультантка з грудного вигодовування