Які діти найчастіше страждають від кольок?

Які діти найчастіше страждають від кольок?

У попередньому матеріалі ми визначили, що спричиняє кольки, від яких так часто страждають немовлята та їхні стурбовані постійним плачем близькі.

Однак наукові дані свідчать про наявність певних факторів ризику, які впливають на появу цієї проблеми в дітей. Отже, які причини кольок, що робить малечу вразливішою до них?

Попередню статтю про кольки ви знайдете тут.

Передчасне народження та низька вага при народженні

Дослідники знайшли зв’язок між кольками та передчасним народженням і низькою вагою при народженні. Зокрема, вага при народженні до 2500 г збільшує ймовірність появи кольок приблизно у два рази згідно з дослідженнями. До групи ризику також належать діти, які, хоч і народилися «вчасно», але виявилися незрілими. У світлі цих даних стає зрозуміло, чому так важливо, щоб пологи розпочалися самостійно — тоді, коли дитина дозріє достатньо для появи на цей світ, а не тоді, коли хтось вирішив, що настала «потрібна дата».

Як переносилася вагітність

Має велике значення, як саме мама переносила вагітність, чи не відчувала вона стресів, гострих або хронічних, який психологічний стан був в неї під час очікування дитини, а також скільки та яких вона медикаментів застосовувала. Виявляється, якщо майбутня мама відчувала стрес під час вагітності — в її майбутньої дитини ризик виникнення кольок збільшувався утричі!

Перебіг пологів

Виявилося, що на ймовірність появи кольок у дитини впливає те, як проходили пологи. Такі фактори, як затяжний або стрімкий перебіг пологів, накладення щипців, використання знеболювальних методик (наприклад, епідуральної анестезії) збільшують ризик появи кольок. Також вищий ризик для першої дитини жінки. Можливо, при перших пологах матері просто більше переживають, а значить — відчувають сильнішу психологічну напругу.

Психологічний стан матері після пологів

Має значення психологічний стан матері після пологів. У матерів, які відчували післяпологове зниження настрою, особливо важке (зокрема переживали післяпологову депресію), дітки частіше страждали на кольки. Також післяпологові психологічні негаразди впливають на ступінь прихильності матері до дитини (що, своєю чергою, теж підвищує ризик та важкість перебігу кольок). У спокійних, врівноважених матерів раннє дитинство малюків проходить найчастіше без щоденних нападів плачу. І навпаки: що більш неспокійна, невпевнена, схильна до експериментів в догляді за дитиною та в ставленні до неї мама — то більш неспокійні діти, менш упевнені в надійності, безпеці життя, то повільніше в них формується така звана базова довіра до світу.

Особливості догляду за дитиною

Величезний вплив на ймовірність виникнення кольок та важкість їх перебігу справляють особливості догляду за дитиною. Носіння на руках або у слінгу, м’який адаптивний догляд, уникання екстремальних методик догляду, прагнення до спокійного природного розвитку дитини здебільшого дозволяє якщо не запобігти зовсім, то значно знизити ймовірність і важкість кольок у немовлят.

Якщо в сім’ї є курці

Ще доведено, що діти курців більше схильні до нападів тривалого плачу. Можливо, це пояснюється збудливою дією нікотину при пасивному палінні, а може, більш нервовим станом людей, які курять.

Особливо чутливі діти

Ну і, звичайно, завжди трапляються особливо чутливі діти, які мають підвищені емоційні та психологічні потреби та досить ясно (і голосно) заявляють про них. Їм важче адаптуватися, в них легко збуджується нервова система та змінюється настрій, їм важче засинати, ніж іншим діткам. Тоді залишається просто прийняти свою дитину такою, якою вона є, полюбити її всім серцем і постаратися зробити її життя, разом із життям всієї родини, приємнішим та радіснішим.

Однак дослідження виявилися корисними і для спростування зв’язку причини кольок з різними дитячими особливостями, які народні уявлення звинувачували в регулярних дитячих стражданнях.

Наприклад, раніше вважалося, що «зимові» діти більш схильні до кольок. Проте нині підтверджено, що в усі пори року відсоток діток з кольками однаковий. Якщо добре подумати, то більший неспокій діток взимку може бути пов’язаним із тим, що мама з дитиною набагато більше часу, ніж влітку, проводять у квартирі, часто на самоті, без спілкування і підтримки. А коли виходять, то витрачають багато сил, втомлюються більше, ніж влітку. Також не знайшла підтвердження думка, що хлопчики страждають на кольки частіше за дівчаток.

Може, це «мама щось з’їла»?

Поширені у країнах колишнього СРСР стереотипи про причини кольок пов’язують їх з харчуванням мами, яка годує. Тут питання і легке, і складне одночасно. Легке — бо доведено, що харчування мами практично не впливає на появу кольок та ступінь їх прояву. Практично — тому що все ж впливає, але тільки тою мірою, якою харчування діє на маму. Тобто, якщо мама думає, що вона з’їла щось «заборонене», то вона починає переживати, турбуватися, тривожитися. А як це відображається на дитині — ми вже з’ясували. Ще харчування мами може мати ефект на малечу в тому разі, якщо воно приносить якісь неприємності організму мами, а стан маминого кишківника все ж впливає на стан дитини. 

Складність питання в тому, що це стійке упередження ніби дозволяє оточенню в будь-який момент звинуватити маму, що вона «щось не те з’їла». Насправді ж варто пошукати реальну причину плачу та допомогти її усунути, а також підтримати маму в опануванні тонкощів материнства. 

Заключна стаття про коліки Допомога при кольках: як заспокоїти немовля і підтримати маму

У статті використано матеріали:

  1. Результати досліджень та оглядів про кольки:
  1. Книга «Мистецтво грудного вигодовування» «Ла Лече Ліги»
  2. Книга «Ваш малюк від народження до двох років» Вільяма та Марти Сірс
Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування