Що їсти мамі, яка годує грудьми? Розвіюємо міфи

Що їсти мамі, яка годує грудьми? Розвіюємо міфи

Багато мам-годувальниць досі страждають від того, що доводиться постійно стежити за своїм харчуванням і відмовлятися від звичної вже багато років їжі.

Одні на це скажуть: «Це не така велика плата за здоров’я малюка, та й сама здоровішою будеш». А інші скажуть, що взагалі не дотримувалися жодної дієти, годували дітей грудьми й самі харчувалися, як подобалося, — ну, з невеликими змінами. Хто ж має рацію? Нумо згадаємо деякі поради жінкам-годувальницям про харчування мами при ГВ та розберемося, чи треба до них прислухатись.

Міф 1: Мама-годувальниця повинна їсти за двох. Погодувала новонародженого — і сама щось з’їж, і так цілий день! Якщо мама не їсть — значить, у неї буде мало молока.

Лактація — це запрограмований природою процес, відпрацьований мільйонами років, інакше людство не вижило б (пам’ятайте, що дитячу молочну суміш створили тільки в середині XIX століття). Людство за цей час переживало безліч важких періодів, коли їжі не вистачало. Але жінки, незважаючи ні на що, продовжували вигодовувати грудьми своїх дітей. Жіноче тіло влаштоване так, що довгий час, навіть якщо мати відчуватиме нестачу в калоріях і поживних речовинах, вона вироблятиме стільки молока, скільки треба немовляті (за умови, що немовля буде часто та якісно прикладатися до грудей), і молоко буде того складу (а він стандартний і майже не відрізняється в усіх жінок), який треба немовляті.

Мамин організм буде брати поживні речовини з резервів свого тіла. Цими процесами також зумовлений набір ваги під час вагітності та достатньо швидке її скидання у перший рік життя дитини, а також відмінний апетит мам під час годування грудьми. Природа подбала, щоб мама в перші місяці життя малюка не думала про те, що їй треба «добувати» їжу ще для одного члена сім’ї, тобто їсти за двох.

Тому загалом кількість і якість харчування мами при ГВ не впливають на кількість і якість молока, але безпосередньо впливають на здоров’я самої жінки. За рекомендаціями ВООЗ мамі-годувальниці варто збільшити свій раціон лише на 500 ккал.

Міф 2: У раціоні жінки, що годує, обов’язково повинні бути молоко і молочні продукти (кефір, сир та інші). Інакше буде мало молока, і воно буде малопоживним.

По-перше, кількість жіночого грудного молока ніяк не змінюється від того, п’єте ви коров’яче молоко чи ні. Адже корови, собаки, свині вигодовуючи своїх дитинчат, не п’ють молока спеціально.

По-друге, дослухатися до таких рекомендацій треба обережно. До всього має бути розумний підхід. Жінці-годувальниці слід їсти молочні продукти за бажанням, ніколи не треба себе змушувати їсти те, що ви не любите. Не їсте сир — їжте йогурт, не любите молоко — пийте кефір. Взагалі нічого не хочеться — теж нормально! Робіть перерви.

Завжди прислухайтеся до себе, своїх почуттів. «Потрібно» випити молоко чи ви хочете його випити — є різниця! Ніколи ще продукти не були корисними, якщо їх через силу їсти. Те, що ви не виносите, не прийме і ваш організм (відповідно й дитині це теж не підійде).

Ба більше: слід пам’ятати, що молоко належить до 5 найпоширеніших алергенів. У малюків першого року життя може траплятися алергія на білок коров’ячого молока, яка приносить багато дискомфорту як дитині, так і мамі.

Харчування мами при ГВ
Photo by Oksana Shufrych

Міф 3: Перед кожним годуванням треба випивати склянку чаю з молоком або просто компот чи сік. І за добу слід випивати щонайменше 2–3 літри рідини. Що більше рідини вип’єш — то більше буде молока.

Цей міф виник через те, що приємне тепле питво провокує викид окситоцину (його викид провокує, звичайно ж, не тільки тепле питво, а й просто все приємне), а це своєю чергою спричиняє вироблення молока. І жінка може відчути, як її груди наповнюються після теплого солодкого чаю з молоком. Але пам’ятаймо: чай тут ні до чого, працює окситоцин.

Звісно, мамі-годувальниці пити треба, коли є спрага. Молоко на 88 % складається із води. І потреба у рідині в період грудного вигодовування часто посилюється. Важливо, щоб поряд із жінкою, що годує, завжди була доступна чиста питна вода. Але насправді немає прямої залежності між кількістю молока та кількістю рідини, яку випила мама. Навіть так: надмірне вживання рідини може призвести до того, що молоко буде важче відділятися. Це пов’язано з гормонами вазопресином і окситоцином, які є антагоністами одне одного. При надмірній кількості рідини в організмі виділяється вазопресин, і відповідно блокується окситоцин.

І ще… подумаймо, якщо ви годуєте немовля на вимогу, тобто у вас від 12 годувань на добу, і ви перед кожним годуванням випиватимете по склянці рідини — скільки ж це вийде за день?

Отже, якщо ви не п’єте перед годуванням, молоко все одно прибуде і ви зможете нагодувати свою дитину. Важливо й у такому разі триматися золотої середини, тобто пити стільки, скільки хочеться, намагаючись не терпіти спрагу.

А ось чай з молоком пити слід з обережністю та за бажанням (пам’ятаємо про молоко, яке належить до п’ятірки основних алергенів).

Міф 4: Мамі-годувальниці не можна їсти фрукти й овочі червоного, помаранчевого, жовтого кольору — в дитини буде алергія.

Якщо мама-годувальниця знає, що у неї або її чоловіка є чи була в дитинстві алергічна реакція на яскраві фрукти й овочі, то їх жінці слід їсти з обережністю, але все-таки їсти. Дитина має «познайомитися» з усіма продуктами, які заведено їсти в цій сім’ї, у період грудного вигодовування. Саме отримуючи інформацію про різні продукти через материнське молоко, маляті легше пройти через це «знайомство», адже молоко дає йому захисні механізми.

Для зручності можна вести харчовий щоденник, щоб знати напевно, на який продукт могла статися алергічна реакція в дитини. Якщо ви виявили реакцію на якийсь продукт, вилучіть його принаймні на місяць, а потім спробуйте знову ввести. Дитині легше адаптуватися до нього через грудне молоко. Вилучати його з раціону назавжди не рекомендовано. Якщо ж у сім’ї ніхто не страждає на харчові алергії, то мама може їсти всі овочі та фрукти незалежно від забарвлення. Вводьте їх поступово у свій раціон, адже деякі діти можуть мати індивідуальну реакцію.

Харчування мами при ГВ
Photo by Oksana Shufrych

Міф 5: Перші місяці їсти обережно — нічого смаженого, нічого свіжого (тільки тушковане й печене). Наприклад, яблуко їсти лише запеченим.

Така дієта чудово підійде для мам, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту. Тому що будь-яка негативна реакція їхнього організму може передаватися й немовляті, адже в мами та дитини схожа мікрофлора. Тому жінці, яка й так весь час дотримується обережної дієти, не потрібно пробувати новий спосіб харчування мами при ГВ.

Якщо ж ви завжди спокійно їли смажені страви та нормально їх переносите, то малюкові нічого не загрожує.

Згадайте: як і що ви їли, коли були вагітною? Якщо додавали до свого раціону іноді смажені страви, різноманітні соки, фрукти й солодощі, то певне уявлення про те, що ви любите і в якому приготуванні, новонароджений вже отримав, коли розвивався внутрішньоутробно, адже ви були пов’язані пуповиною. І тепер йому це вже не буде чимось новим. Перша адаптація до вашого раціону відбулась усередині вашого лона.

Міф 6: Не можна гостре, цибулю, часник. Вони псують смак молока, і дитина може відмовитися від грудей.

Немовля генетично налаштоване, що молоко буває різноманітним на смак, оскільки це залежить не тільки від того, що їсть мама, а й від того, які процеси відбуваються в її організмі, який гормональний фон. Мама не може бути постійною, вона щодня різна, і відповідно молоко не завжди смакує однаково. Маля очікує, що молоко змінюється, і якщо мама з’їла зубчик часнику, смак молока зміниться незначно. Певна зміна смаку молока — це не новина для малюка, а тим паче не привід відмовитися від грудей. Тож якщо хочеться поїсти цибулі або часнику — їжте на здоров’я! Особливо рекомендують їх їсти в осінньо-зимовий період, щоб не допустити захворювання пари «мама+дитина».

Міф 7: Жінці-годувальниці не треба їсти такі продукти, які можуть викликати підвищене газоутворення, від чого в дитини може бути здуття (капусту білокачанну, кабачки, виноград, груші та інше). Все, що їсть мама, потрапляє в грудне молоко, а значить, треба їсти з обережністю.

Слід враховувати, що немає прямого зв’язку між шлунком мами-годувальниці та молоком, яке в неї виробляється, тому що воно утворюється зі складників крові та лімфи. Тобто в молоко не можуть потрапити частинки капусти, квасолі, винограду, що від них, як заведено вважати, у крихітки здуває живіт.

У чистому вигляді в молоко потрапляють тільки штучні харчові добавки та медикаменти, причому багато ліків у дуже низькій концентрації.

Зверніть увагу на те, що ви їсте і як реагуєте на продукти (може, це якийсь один спосіб приготування курятини викликає проблеми, а з іншими все окей). Якщо у вас після горохового супу виникає метеоризм, то чекайте на таку ж реакцію і в малюка. Тільки у випадках печії, закрепів чи проносу вам слід відмовитися від певного продукту.

Міф 8: Мамі-годувальниці доведеться на весь період вигодовування відмовитися від кави.

Останні дослідження показують, що є немовлята, які реагують на кофеїн у молоці матері підвищеною збудливістю. Є ж ті діти, які не реагують ніяк. Жінці-годувальниці можна пити каву, але треба поспостерігати за немовлям — чи немає у нього реакції. Якщо все гаразд, то цілком нормально потішити себе філіжанкою улюбленого ароматного напою, це ніяк не позначиться на здоров’ї дитини.

Харчування мами при ГВ
Image by Freepik

Основні принципи харчування мами при ГВ

  • Вживати якісну та здорову їжу (прибрати газовані напої, сосиски, консерви тощо).
  • Уважно стежити за харчовими добавками у продуктах (консерванти, барвники, підсилювачі смаку та інше).
  • Їсти екзотичні продукти, які не властиві нашому регіону, з обережністю, особливо якщо ви не їли їх під час вагітності (папая, ківі, ананас та інше).
  • Бути обачною щодо продуктів, на які жінка має індивідуальну реакцію (наприклад, болить живіт від дуже засмаженої їжі). Якщо реакція є в мами, може реагувати й дитина.
  • Матері-годувальниці слід самостійно визначити, які продукти вона буде їсти в період лактації, просто уважно прислухаючись до свого організму і відстежуючи реакцію немовляти. Можливо, їй взагалі не доведеться коригувати своє харчування.

Продукти, на які може зреагувати малюк:

  • коров’яче молоко
  • яйце
  • соя (тофу)
  • риба
  • горіхи
  • арахіс, арахісова паста
  • злакові (глютен)
  • молюски та ракоподібні – високоалергенні продукти.

Міф 9: Мамі-годувальниці не можна бути вегетаріанкою.

Споживання продуктів рослинного походження давно становить основу раціону багатьох людей. Категоричні вегетаріанки зовсім не їдять м’яса, молочних продуктів та яєць. Внаслідок цього їхній організм може відчувати нестачу таких вітамінів, як В2, В12, А і D. А якщо їх бракує в організмі матері — значить, їх бракуватиме в грудному молоці, і, природно, в організмі малюка. Так, наприклад, нестача вітаміну В12 у немовляти може викликати втрату апетиту, регрес у моторному розвитку, атрофію м’язів, блювоту тощо. Тому якщо мама суворо дотримується веганської дієти, їй слід час від часу здавати аналізи на кількість вітамінів у її організмі. За результатами, можливо, доведеться вживати той чи інший вітамін додатково, а в деяких випадках він буде потрібен і дитині.

Якщо мама-веганка годує, а сама не вживає молочні продукти, то для уникнення дефіциту кальцію вона обов’язково повинна урізноманітнити своє меню насінням кунжуту, капустою броколі та мигдалем.

Важливо розумно і відповідально ставитися до свого раціону, якого б особливого типу харчування мами при ГВ ви не дотримувалися!

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування