Грудне вигодовування передчасно народженої дитини

Грудне вигодовування передчасно народженої дитини

Вигодовуючи грудьми, жінки часто стикаються з проблемами, яких можна було б уникнути. Практика, що встановилася в пологових будинках, створює мамам і їхнім малюкам такі умови, за яких буває складно налагодити успішне грудне вигодовування. Якщо ж дитина народжується раніше терміну, перед мамою постає ще більше проблем при налагодженні годування. І це дуже прикро, тому що передчасно народжені діти більшою мірою потребують материнського молока і самого грудного вигодовування, ніж здорові, народжені вчасно малюки.

Чому ж мами не отримують тієї допомоги, якої вони так потребують? Причина в тому, що багато «процедур», які застосовують при порятунку життя передчасно народжених дітей, розроблено у 1960–1970 роках. На той час серед медиків у відділі інтенсивної терапії новонароджених грудне молоко, не кажучи вже про грудне вигодовування передчасно народженої дитини, не вважалося першорядним. Відтоді багато стало відомо про те, як допомогти матері та дитині налагодити годування грудьми. Але, на жаль, ці відділи здебільшого (звичайно, за деяким винятком), залишаються несприйнятливими до сучасних рекомендацій вигодовування малюків. Навіть гірше, вони прийняли нові процедури, які ще більше посилили ситуацію.

Деякі міфи про грудне вигодовування передчасно народженої дитини

1. Передчасно народжені діти повинні бути в кувезах.

Насправді багато передчасно народжених дітей (навіть зовсім маленьких) краще почуваються при контакті «шкіра до шкіри» з мамою або татом, ніж у кувезах. Є дані, що підтверджують, що в передчасно народжених (втім, як і в дітей, що народилися вчасно) обмін речовин стабільніший, коли вони перебувають у тілесному контакті з матір’ю. При використанні методу «кенгуру» (коли велику частину дня дитина проводить у контакті «шкіра до шкіри») в малюків рідше виникає розлад дихання, воно більш стабільне, кров’яний тиск частіше нормальний. Діти краще підтримують рівень цукру в крові та температуру тіла, ніж якби вони перебували в кувезі. Ба більше, у мам, які використовують метод «кенгуру», найімовірніше буде більше молока, малюк раніше візьме груди і ефективніше добуватиме молоко. На сайті ВООЗ опубліковано документ, де докладно обговорюється ця проблема та наведено безліч покликань. Будь ласка, покажіть його лікарям вашої дитини. Ви можете завантажити його безкоштовно тут.

Грудне вигодовування передчасно народженої дитини
Photo by Oksana Shufrych

2. Всі передчасно народжені діти потребують спеціальних збагачувачів грудного молока.

Насправді більшості вони не потрібні. Діти, народжені на 32-му тижні гестації й пізніше, зазвичай важать понад 1500 грамів (хоча є і винятки). Якщо мама зціджує достатньо молока, такі малюки можуть добре рости лише на грудному молоці (можливо, з додаванням вітаміну D або фосфору). Проблема в тому, що в багатьох відділах інтенсивної терапії для новонароджених вважається непорушною істиною, що всі діти, народжені раніше терміну, повинні рости з тією ж швидкістю, з якою вони росли би в утробі матері, якби не народилися передчасно. Звідси ця «необхідність» у спеціальних збагачувачах. Але не існує перевірених даних, що підтверджують це, зате є докази, що малюки, які ростуть швидше за передчасно народжених дітей, які харчуються грудним молоком, у майбутньому частіше страждають підвищеним кров’яним тиском, резистентністю до інсуліну (що може бути ранньою ознакою діабету другого типу) зайвою вагою, а також у них найчастіше бувають проблеми з підвищеним «поганим» холестерином.

Ці дослідження проводили з передчасно народженими дітьми, які отримували:

  • а) тільки грудне молоко;
  • б) грудне молоко матері плюс донорське або
  • с) грудне молоко плюс суміш для передчасно народжених дітей.

Малята, що отримували суміш для передчасно народжених, дійсно росли швидше і краще — але якою ціною?

Як можна нагодувати малюка без використання збагачувачів? Насправді деякі діти все ж таки потребують збагачувачів грудного молока: зовсім крихітні малюки або діти, чиї мами не можуть зціджувати достатньо молока. Втім, нині з’явилися збагачувачі, зроблені з жіночого молока, хоча поки їх нелегко знайти й вони коштують дуже дорого. Немає жодних причин виробляти збагачувачі лише з коров’ячого молока. І все ж більшість передчасно народжених дітей не потребують спеціальних збагачувачів, тому що вони достатньо «великі».

Грудне вигодовування передчасно народженої дитини
Молозиво, день 2, фото надане Катерина Пизіна

У багатьох відділеннях інтенсивної терапії для новонароджених існує правило, за яким діти можуть отримувати лише певну кількість рідини на добу. Зазвичай це 150–180 мл/кг за день, іноді менше. Якщо малюк отримує рідину внутрішньовенно, кількість рідини, що вводиться перорально, ще більше скорочується. Таке обмеження рідини обґрунтовано, наприклад, коли дитина підключена до апарату штучного дихання, оскільки зайва кількість рідини в організмі може призвести до серцевої недостатності та подовжити термін перебування малюка на штучному диханні. Отже, обмеження в рідині та принцип «дитина повинна рости з тією ж швидкістю, що й в утробі» призводять до «необхідності» використовувати збагачувачі.

Коли я працював із передчасно народженими дітьми в Африці, я ознайомився з одним методом, який дозволяє уникнути застосування збагачувачів.

Метод полягає в тому, щоб давати дітям більше грудного молока, ніж «дозволено». Щоправда, ці малюки відрізнялися від дітей у відділах інтенсивної терапії більш розвинених країн. Вони були більшими, у них було менше проблем зі здоров’ям, і щоб вижити, вони потребували лише додаткового кисню. Але в той час я був переконаний, що «дитина повинна рости так, ніби вона в утробі матері», тому я збільшував дозу молока і діти отримували набагато більше, ніж 150–180 мл/кг на день, іноді до 300 мл/кг. При цьому вони нормально почувались і добре росли. Щоб не давати малечі занадто багато молока за один прийом, його постачали до шлунка по кілька крапель постійно.

Грудне вигодовування передчасно народженої дитини
Молозиво, день 5, потреба в цей день 17 мл, фото надане Катерина Пизіна

Іноді існує потреба в добавках до грудного молока, залежно від рівня різних речовин у крові дитини. У грудне молоко можна додавати вітамін D, фосфор, кальцій, навіть людський білок (альбумін) та жир із грудного молока (донорського) — і не застосовувати при цьому збагачувачі. Взагалі, якщо дитина не потребує спеціальних збагачувачів, то їх можна вважати розріджувачами, тому що вони знижують концентрацію всіх тих елементів, які роблять грудне молоко таким особливим.

3. Передчасно народжені діти не можуть смоктати груди до 34 тижнів гестаційного віку.

Не відповідає дійсності. Практика закладів, дружніх до дитини, особливо у Швеції, показала, що діти можуть брати груди вже у 28 тижнів гестаційного віку, а багато хто може брати груди та висмоктувати молоко на 30 тижнях. Насправді деякі діти перебували на повному грудному вигодовуванні вже на 32-му тижні гестації. Йдеться саме про грудне вигодовування передчасно народженої дитини, тобто вони не отримували молоко з пляшки або через зонд, введений у шлунок. За умови, що мама використовує метод «кенгуру» й дитина рано отримує доступ до грудей, це можливо здійснити і в інших місцях.

Звичайно ж, усі діти різні, деяким може знадобитися більше часу, залежно від того, чи є у них проблеми з диханням і в якому стані вони перебувають. Але чекати, поки малюкові виповниться 34 тижні гестаційного розвитку, перш ніж спробувати дати йому груди — значить у питаннях вигодовування немовлят використовувати як еталон дитину, яку годують із пляшки.

Ознайомтеся з цими статтями або рекомендуйте їх до прочитання своїм лікарям:

4. Мамам передчасно народжених малюків потрібно використовувати накладки на груди, щоб малюки добре їх захоплювали та висмоктували більше молока.

Звісно ж, здебільшого це не так. Це підтверджує мій досвід в Африці (насправді ми жодного разу не використовували там накладки та досвід відділів інтенсивної терапії новонароджених в інших країнах, зокрема Швеції. У другій статті шведської дослідниці Керстін Ніквіст ідеться про дітей, народжених з 26 до 31 тижня гестаційного розвитку — і лише зовсім невелика кількість їхніх мам використовувала накладки. Натомість дуже мало дітей у Північній Америці виписують із відділів інтенсивної терапії на грудному вигодовуванні. У найкращому разі вони отримують грудне молоко з пляшки, і часто мами навіть не прикладають їх до грудей. Тут майже всі малюки, залишаючи госпіталь, були на грудному вигодовуванні.

Ключовий момент — потрібно постаратися, щоб малюк добре взяв груди, і на це потрібен час. У порівнянні з годуванням у накладках на це потрібно більше часу, але в довгостроковій перспективі це того варте. Використання накладок зрештою веде до скорочення кількості молока, через що буде дуже складно від них відмовитися.
Немає значних відмінностей у тому, як домогтися правильного прикладання до грудей передчасно та вчасно народженої дитини. Дивіться відео: тут не показано передчасно народжених дітей, але принципи правильного прикладання ті ж самі.

5. Завдяки пляшці передчасно народжені діти навчаться смоктання.

Насправді я не знаю, як це коментувати. Це просто неправда. Передчасно народжені діти можуть навчитися смоктати без використання пляшки, і це доводить досвід, здобутий у багатьох країнах. Занадто часто мам та їхніх малюків намагаються скоріше виписати зі шпиталю, даючи матері «пораду», що вони вирушать додому раніше, якщо малюк навчиться смоктати пляшку. Це поганий спосіб допомогти мамі й дитині. У будь-якому разі неправда, що немовляті потрібна пляшка, щоб воно навчилося смоктати. Використання методу «кенгуру» та прикладання до грудей до досягнення цих «магічних» 34 тижнів дуже допомогли б уникнути таких ситуацій. Ба більше, при смоктанні пляшки та грудей залучаються різні групи м’язів, тому пляшка «вчить» дитину смоктати неправильно, і згодом малюка буває дуже складно «перевчати» потім.

6. Передчасно народжені діти втомлюються на грудях.

Ця думка досить поширена, тому що діти (і не лише передчасно народжені) часто засинають на грудях, коли потік молока сповільнюється, особливо у перші тижні. Дитині дають пляшку, потік молока швидкий — дитина прокидається і люто смокче. Який напрошується неправильний висновок? Маля втомлюється на грудях, тому що йому важко смоктати, а з пляшкою легше.

Передчасно народжені діти часто погано беруть груди, частково з тої причини, що ми погано їх цього навчаємо. З хорошим захопленням, застосуванням техніки стискання грудей, і, за потреби, системою догодовування біля грудей (SNS) молоко добре тектиме, і малюк не засинатиме на грудях. Попрацюйте над тим, щоб потік молока був швидким — і ви побачите, що дитині не складно смоктати груди. Вона не втомлюється від цього.

7. Контрольні зважування (зважування до і після годування) — хороший спосіб дізнатися, скільки малюк висмоктує за годування.

Контрольні зважування передбачають, що ми знаємо, скільки дитина має висмоктати молока. Як ми можемо це знати, якщо правила, які свідчать, що дитина такої ваги та такого віку повинна отримувати стільки молока, засновані на нормах для дітей на штучному вигодовуванні? І як ми можемо дізнатися, скільки б висмоктала дитина, якби була правильно прикладена і мама застосовувала техніку стискання грудей? Особливо в умовах, коли годування обмежуються певними часовими межами та розкладом (скажімо, тривають 10 або 20 хвилин, бо ж ми дбаємо про те, щоб дитина не втомилася).

Найкращий спосіб зрозуміти, чи добре маля висмоктує молоко з грудей, — це стежити за тим, як воно смокче груди.

8. Передчасно народжені діти повинні отримувати збагачувачі після виписки.

Це відносно новий спосіб зіпсувати грудне вигодовування передчасно народженої дитини. Очевидно, на одній з конференцій хтось презентував доповідь, в якій стверджувалося, що дитина набирала краще, якщо вона продовжувала отримувати збагачувач і після виписки з лікарні. Але знову ж таки: «більше» не завжди означає «краще». А грудне вигодовування важливіше, ніж більший набір ваги, який зовсім не обов’язково корисний для дитини. 

Передчасно народжені діти набагато частіше стикаються з проблемами грудного вигодовування, ніж діти, народжені вчасно. Але ці проблеми можна розв’язати. Слід якомога раніше звернутися до кваліфікованих фахівців — консультанток з грудного вигодовування.

Оригінал статті

Потребуєте допомоги з годуванням передчасно народженої дитини? Звертайтеся!

Автор/ка
Dr. Jack Newman
педіатр, IBCLC, засновник першої в Канаді клініки грудного вигодовування