Тріщини сосків та біль від годування грудьми
Біль може з’явитися дуже швидко після народження дитини. Звичайно, до консультанток звертаються не завжди: інколи, на превеликий жаль, обирають стратегію терпіти та чекати, поки стане легше. Бо, мовляв, соски мають адаптуватися, загрубіти — так у всіх у перші місяці.
Одна з найпоширеніших проблем, з якою жінки після пологів звертаються до консультанток з грудного вигодовування, — це біль під час годування та тріщини сосків.
Чому ця стратегія «терпіти та чекати» не працює і до чого призводить терпіння болю під час годування?
- По-перше, біль та тріщини вказують на неефективне прикладання дитини до грудей. Коли дитина захоплює груди глибоко, годувати неболяче. А ще за умови ефективного прикладання дитина стимулює груди та висмоктує достатню кількість молока, завдяки чому добре набирає вагу. Неефективне прикладання, одним із маркерів якого є саме біль та тріщини сосків, веде до неефективного смоктання та зменшення кількості молока в матері.
- По-друге, біль, що відчуває мати, гальмує окситоциновий рефлекс — і молоко може гірше виділятися.
- По-третє, через біль можуть значно скорочуватися обсяги та тривалість годування, бо жінка інтуїтивно буде уникати цього процесу.
Отже, терпіти біль не потрібно, важливо вчасно вжити заходів.
Які ж причини виникнення болю, чому виникають тріщини сосків і що робити з цією проблемою?
Повернемося до ефективного прикладання. Перше, на що звертаємо увагу, коли боляче годувати, — як дитина розташована біля грудей. Далі — на її рот.
Зверніть увагу на це фото. Рот малюка широко відкритий, губи вивернуті — здається, так і має виглядати прикладання. Але це не так. Дитина відхилена від мами, її підборіддя не впирається в мамині груди, рот недостатньо широко відкритий. Таке прикладання не є ефективним.
Для ефективного прикладання до грудей все тіло малюка повинно розпластатися на животі мами — і тоді підборіддя дитини впирається в грудь мами, грудна клітка і таз спираються на маму. Рот немовляти широко відкритий, нижня губа вивернута. Якщо мама трохи відкинеться назад, дитина лежить на ній.
Багато жінок потребують того, щоб їм показали, як саме прикласти малюка до грудей, аби було неболяче. Вміння годувати грудьми, на жаль, не народжується разом із немовлям, і це абсолютно нормально. Тут ви зможете дізнатися більше про ефективне прикладання.
Якщо з прикладанням розібралися, а біль залишився, обов’язково потрібно виключити усі фізіологічні причини.
- Найрозповсюдженішою з них є коротка вуздечка язика в малюка. Це тонка перетинка слизової тканини під язиком новонародженого, що заважає язику маляти вільно рухатися. Ця, здавалося б, незначна деталь може дуже негативно впливати на грудне вигодовування. Через коротку вуздечку може бути біль при годуванні та тріщини, часті лактостази в мами, неефективне смоктання і, як наслідок, погане набирання дитиною ваги.
- Щоб визначити, чи є коротка вуздечка у вашого малюка, загляньте в його рот (особливо це буде помітно, якщо дитина плаче). Зазвичай під час плачу язик немовляти підіймається до піднебіння. Якщо все в порядку, то вуздечка розтягується і язик дістає до піднебіння. Якщо ж вуздечка коротка, вона натягується, як струна, і язик не дістає до піднебіння, а його кінчик може ставати схожим на серце. Проте інколи не вдається самостійно виявити коротку вуздечку, і вам може знадобитися допомога спеціаліста.
- На жаль, у пологовому будинку не завжди уважно ставляться до цього питання, тому при підозрі на таку проблему важливо проконсультуватися зі стоматологом або стоматологом-хірургом та за потреби підрізати вуздечку. Процедура підрізання вуздечки займає декілька хвилин, вона не така страшна, і вже одразу після неї можна годувати грудьми.
Candida
Іноді буває, що ви вже розібралися з прикладанням, воно ефективне, виключили коротку вуздечку, але біль все одно є. Можлива причина в тому, що на шкірі сосків поселилася Candida і вона не дає вам насолоджуватися безболісним годуванням. Якщо ви підозрюєте це, краще звернутися до лікаря (гінеколога, дерматолога). Він запропонує вам лікування, сумісне з грудним вигодовуванням. ВООЗ у такому разі рекомендує мастити соски ністатиновою маззю після годування грудьми.
Що ще може стати причиною тріщин та болю під час годування грудьми?
Використання у догляді за малюком пустушок та пляшок. Досі рекламу замінників материнських грудей (пустушок та пляшок) ведуть дуже агресивно. Дуже шкода, що виробники цих товарів навмисне дають матерям від початку неправильну інформацію, називаючи свої пустушки ортодонтичними, безпечними. У нашій культурі образ новонародженого дуже тісно асоційовано із пляшками та пустушками, але їх використання може дуже ускладнити грудне вигодовування. Детальніше дізнатися про вплив пустушок.
Ще не придумано жодної пустушки, яка б імітувала смоктання материнських грудей.
Слід пам’ятати про те, що малюк, який отримує одночасно і пустушку, і материнські груди може мати проблеми з ефективним прикладанням. Найчастіше дитина переносить своє вміння смоктати пустушку на мамині груди, що може травмувати шкіру соска і призвести до тріщин.
Ось чому після навіть нетривалого смоктання соски або пустушки ви можете побачити таку поведінку вашої дитини під грудьми:
- щоб захопити грудь, малюк нешироко відкриває рот (рівно настільки, щоб взяти маленьку соску) — неефективне захоплення грудей призводить до травми соска;
- дитина сильно язиком притискає сосок до піднебіння, тре сосок — виникає болючість під час годування;
- немовля «жує» сосок, рухаючи щелепами під час смоктання, може підтискати язик, не оберігаючи ваші груди від травми.
Отже, використання пустушок та пляшок дуже збільшує шанси отримати тріщини сосків, біль під час годування і багато інших проблем.
Чи допоможуть накладки на соски проти тріщин?
У пологових будинках часто розв’язують проблему болю під час годування, не виправляючи прикладання дитини до грудей, а пропонуючи силіконові накладки на соски. Розберімося: коли ці накладки можуть бути потрібними, а коли шкодять, і як взагалі працюють.
Накладки на груди — це силіконові вироби, що одягаються на материнський сосок, імітуючи його форму, та механічно захищають його від травмування, створюючи бар’єр між язиком дитини та соском матері. Вони бувають різних форм та розмірів.
Накладки на соски використовують за таких умов:
- втягнений сосок, коли дитина взагалі не може захопити грудь;
- ослаблене немовля, яке завдяки накладці може висмоктати більше грудного молока, ніж без неї;
- сильно травмовані соски, коли інакше не виходить годувати дитину грудьми.
Ми рекомендуємо, перш ніж використовувати накладки на груди, порадитися з консультанткою з грудного вигодовування. Використання їх без потрібних знань може погіршити ситуацію. Накладки на соски бувають різних форм і розмірів, їх важливо підбирати відповідно до запиту. Іноді консультантка, проаналізувавши вашу ситуацію, зможе вас навчити прикладати малюка до грудей без накладок. Якщо ж ваша ситуація потребує дійсно годування в накладках — вона допоможе їх підібрати, а також навчить вас використовувати їх так, щоб це було максимально наближено до годування без накладки. Фахівчиня дасть додаткові рекомендації про те, як годувати через накладку, щоб лактація не знижувалася і дитина нормально додавала у вазі.
Мінуси накладок на соски
- Накладка не має ареоли, і дитина призвичаюється смоктати сам сосок. Навчається неефективного прикладання й потім, отримуючи груди без накладок, може продовжувати травмувати соски.
- Відбувається звикання до гумового соска. Так буває у малюків, які смоктали кілька днів груди в накладці. Далі вони відмовляються прикладатися до материнських грудей без неї.
- Зниження лактації — через неефективне смоктання.
Як і чим лікувати тріщини сосків?
Якщо ситуація ускладняється, на соску з’являється кров і мама більше не може терпіти біль під час годування, можна зробити тимчасове відлучення від грудей, які пошкоджені. Спочатку на 6–12 годин. Груди при цьому слід зціджувати вручну кожні 3 години для підтримання лактації, а також активно лікувати. Зазвичай цього часу буває достатньо, щоб підживити рани.
Якщо до рани додається інфекція (гнійне запалення), зверніться до лікаря — вам призначать місцеві антибіотики.
У простіших випадках прискорити загоєння тріщин допоможе ваше молоко. Після закінчення годування змастіть соски своїм молоком і дайте їм висохнути.
Також одним із дієвих засобів полегшити біль є гідрогелеві накладки на груди. Вони зволожують шкіру та сприяють швидкому загоєнню рани. Проте їх не використовують більш як 2 дні.
Отже, як організувати годування так, щоб уникнути появи тріщин?
- Навчіться ефективного прикладання дитини до грудей!
- Пам’ятайте про ризик використання соски, пустушки, накладки на соски.
- Огляньте рот немовляти на предмет анатомічних відхилень. Зверніться до лікаря, якщо вас щось бентежить.
- Не мийте соски перед кожним годуванням. Від цього шкіра може ставати більш схильною до травматизації, адже ви видаляєте природний захисний секрет із сосків.
- Можна використовувати повітряні ванни для шкіри сосків.
- Використовуйте «дихаючі» прокладки на груди, які вбирають молоко, що підтікає. М’які прокладки не повинні бути непромокальними або синтетичними на дотик. У них шкіра розм’якшується і стає вразливішою.
- Для профілактики саден після годування ви можете змастити соски своїм молоком і дати їм висохнути.
Підсумуємо: біль при годуванні не потрібно терпіти. Це небезпечно для вашого грудного вигодовування. Важливо знайти причину болю та усунути її. Ми — «Молочні ріки України» — завжди поруч, щоб вам допомогти у цьому, і бажаємо приємного та безболісного годування!
Досі терпите біль та чекаєте, поки загояться тріщини сосків? Звертайтесь за допомогою!
Соавторка: Любов Плахотник, консультантка з грудного вигодовування