Страйк біля грудей чи відмова?

Страйк біля грудей чи відмова?

Переважно зміна поведінки дитини під грудьми має тимчасовий характер, і це більше схоже на страйк біля грудей. Коли причину занепокоєння буде ліквідовано — годування грудьми знову стане звичним.

Під час годування грудьми жінки можуть поставати перед різними труднощами, і одна з них… відмова від грудей. Проте нам хотілося б це словосполучення замінити на м’якше — «страйк біля грудей». Слово «відмова» має негативний відтінок, відчуття безвиході.

Причини страйку

Фізичні:

 • незручне розташування на руках мами;
 • застуда, нежить, вушна інфекція;
 • гастроезофагеальний рефлюкс, який може викликати больові відчуття під час годування;
 • біль після травми, медичної процедури, уколу;
 • біль у роті від прорізування зубів, молочниці, травми рота;
 • надлишок молока (дуже сильний потік молока дає неприємні відчуття);
 • високе піднебіння, розщеплення піднебіння, коротка вуздечка язика, через яку він сильно напружується, кривошия (дитині може бути боляче годуватися з одної з грудей, а з другої — нормально).

Можливі навколишні фактори, що ведуть до неспокою дитини під грудьми:

 • перезбудження нервової системи немовляти (помітніше проявляється увечері);
 • множинні зміни в житті дитини (численні переїзди, гості вдома, вихід мами на роботу);
 • тривале неспокійне середовище (сімейні конфлікти, лайка під час годування);
 • довга розлука з мамою (понад тиждень);
 • стрес, доглядові або розвивальні процедури, які можуть перестимулювати (профілактичний масаж, загартовування, плавання для немовлят, пронирювання, динамічна гімнастика);
 • годування грудьми за режимом, наполегливе примусове годування, активне введення прикорму у великій кількості.

Важливо знати, що провокативними факторами страйку біля грудей можуть бути використовувані в догляді за малюком пустушки, догодовування з пляшки та накладки на соски. Спочатку дитина може не мати негативної реакції від їх застосування, та з часом дуже ймовірно, що з’явиться неспокій під грудьми. Найчастіше пік неспокою, тривоги, страйку під грудьми відбувається у віці 3–4 місяців. 

Іноді мами можуть хибно вважати, що маля страйкує, а насправді йому важко сконцентруватися на годуванні. Його багато відволікає, нервова система перезбуджена, і воно хотіло би взяти груди, але переживає суперечливі почуття, бентежиться і плаче. Маляті потрібна допомога, щоб заспокоїтися, а потім воно погоджується брати груди.

Як може проявлятися страйк біля грудей?

Це може виглядати так: дитина шукає груди (крутить головою з боку в бік, відкриває рота, висовує язик), а коли прикладається до грудей — починає плакати, відвертатися, вигинатися. Або ще варіант: на пропозицію грудей дитина відразу починає плакати, груди ховаєш — знову шукає, а як знаходить і пробує, то знову починає плакати. Відчуття, що хоче, але не може. Декілька таких спроб призводять до того, що перестає зовсім брати і плаче. Або дитина може почати смоктати, якийсь час смокче, а потім із плачем кидає, відвертається, знову бере й кидає. Часто мами говорять про те, що малюк погоджується смоктати лише у сонному стані вдень. Або вночі смокче (і часто), а вдень — не вмовити.

Лайфхаки подолання страйку під грудьми

Ваш настрій дуже важливий! Перше, що важливо усвідомити, визнати і взяти за девіз: ви — хороша мама і робите максимум для того, щоб малюк ріс здоровим! Ви для нього всесвіт, і ви можете допомогти йому впоратися з тимчасовими труднощами. Так, дитині складно і вона показує свої почуття — плаче та засмучується. Це виглядає, як «відмова від грудей». І круто, що ви можете все це контейнувати: допомогти їй прожити цей період, впоратися з ним.

Уникайте насильницького годування, груди не повинні бути полем бою. Якщо розумієте, що дитина просто так груди не візьме — постарайтеся перемикнути її увагу. Чудово допомагає в цьому заколисування на руках або фітболі (акуратно, м’яко), використання білого шуму. Для цього можна застосувати програму в телефоні зі звуками природи: шум дощу, прибою або легкодоступні побутові шуми (проточна вода з крана, звуки витяжки, фена, порохотяга).

Проаналізуйте, чи зручно дитина розташована на ваших руках в момент годування. Тіло та обличчя малюка повинні бути розвернені до мами, при цьому він може спиратися на неї тазом, грудьми та підборіддям у груди (прямо віддавати вагу свого тіла мамі, розтікатися по ній) — це допоможе добре прикластися до грудей.

відмова від грудей

Дуже добре працює в цьому випадку контакт «шкіра до шкіри». Це внутрішньоутробна звичка малюка, яка творить дива. Користуйтеся нею частіше, просто протягом дня. Більше носіть малюка на руках і спілкуйтеся з ним.

Пробуйте прикладати до грудей, коли малюк напівдрімає або сонний, тоді його природні налаштування спрацюють і він погодиться смоктати. Добре, якщо ви організуєте денні сни на вашому ліжку, де зможете, не розбуркуючи малюка, вкладати йому грудь у рот на його ворушіння під час сну.

Також ви можете простимулювати рефлекс окситоцину, щоб у момент прикладання молоко активніше лилося з грудей (для цього випийте теплий напій, наприклад). Це може створити в дитини бажання смоктати груди довше.

Можна давати зціджене молоко на початку годування, щоб заохотити малюка прикластися до грудей.

Використовуйте улюблені пози для годування дитини, а якщо старі пози тепер не у фаворі — пробуйте щось незвичне, й це може спрацювати!

Деяким малюкам допомагає годування в русі: ви можете ходити, пританцьовувати, похитуватися, злегка присідати.

Що з лактацією?

Якщо дитина під час страйку прикладається до грудей дуже рідко — важливо підтримувати лактацію за допомогою зціджувань. Ритм зціджувань може бути таким, яким до цього був ритм годування грудьми, або раз на 3 години. Зціджене молоко давайте дитині з чашки, ложки або шприца без голки.

Якщо ви помічаєте, що дитина рідко прикладається вдень, але стала частіше прикладатися вночі, проаналізуйте: може, загальна частота годувань за добу не змінилася, тоді додатково зціджуватися не треба.

Якщо молока не вистачає або дитина погано набирає вагу — важливо догодовувати дитину. Це може бути донорське молоко (Telegram-спільнота «Вільне молоко», де ви можете знайти донорське молоко) або суміш. Відмінний спосіб догодувати дитину — це система догодовування біля грудей (SNS). Таку можна купити готовою або зробити власноруч.

Photo: Oksana Shufrych

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня