Як повернути молоко? Релактація

Як повернути молоко? Релактація

Напевно, багато хто знає розповіді на кшталт цієї. «Під час війни у ​​малюка загинула мама, він же був ще зовсім немовлям і крім маминого молока нічого не їв. Так ось, бабуся почала його прикладати до своїх грудей, щоб хоч якось заспокоїти, а через якийсь час у неї почало виділятися молоко. Отак вона його й вигодувала своїм молоком.» Казки? Ні, справжнісінька правда!

Це описано релактацію. Явище, коли грудне вигодовування відновлюється в жінки, яка не годує вже грудьми, і молоко у неї не виділяється або виділяється зовсім трошки. Таке може бути, наприклад, якщо мама і малюк були розділені з першого дня протягом тривалого часу, а лактацію вона не підтримувала. Або малюк на штучному вигодовуванні на будь-яку суміш «видає» алергічну реакцію. Як тут бути? Треба ж його якось рятувати. Отут мама може повернути молоко, вдатися до релактації. А може й таке бути: дитину всиновили, й мама дуже хоче налагодити з нею максимальний контакт. Адже це можливо за допомогою грудного вигодовування. І в такому разі можна провести релактацію.

Підготовка до релактації

Насамперед потрібно, щоб мама дуже добре зважила всі за і проти. Відновлення лактації — річ серйозна, і мамі знадобиться рішучість, терпіння та впевненість у своїх діях. Рішення про проведення релактації має ухвалювати насамперед сама годувальниця, а вже потім і вся сім’я. Бо поки мама займатиметься малюком, вона не зможе тягнути ще й побутові обов’язки. Тобто, це ляже на співмешканців, а ще вони мають повністю підтримувати вибір жінки та надавати їй моральну підтримку за потреби. Все це можливо, якщо в сім’ї добрий психологічний клімат. В середньому для відновлення грудного вигодовування сім’ї знадобиться один місяць або трохи більше.

Щоб повернути молоко та грудне вигодовування, вам можуть знадобитися деякі аксесуари: молоковідсмоктувач, система догодовування біля грудей (SNS), слінг.

повернути молоко
Photo by Oksana Shufrych

Хочеться додати, що наважившись на релактацію, ви маєте звернутися за допомогою до консультантки з грудного вигодовування, яка допоможе вам визначити, як воно повинно відбуватись у вашому конкретному випадку, адже в кожному випадку можуть бути свої особливості.

Є контакт!

На початку релактації важливо передусім встановити гарний контакт мами з малюком, виношуючи малюка на ручках та організувавши спільний нічний сон. Якщо часте носіння на руках і сон в одному ліжку не віталося досі в сім’ї, то рекомендуємо переглянути своє ставлення. Тісний контакт допомагає малюкові налаштуватися на грудне вигодовування, а маминому організмові — на вироблення молока. Для носіння вам знадобиться слінг.

Слід пам’ятати: дитина дуже чутлива до дотиків «шкіра до шкіри», тому на мамі та крихітці має бути мінімум одягу, щоб забезпечити тактильну стимуляцію.

Деякі малюки, які звикли до життя не на руках, спочатку можуть здивуватися такому частому носінню, і починають супитися, коли їх беруть на ручки. Причому якщо такого малюка покласти назад у ліжечко, то він затихає. Тоді не слід поспішати.

Спробуйте такий варіант: протягом дня кладіть дитину на ваше ліжко і розташовуйтеся десь поруч: розмовляйте з нею, усміхайтеся і гладьте їй ручки, ніжки, животик, обіймайте її — одним словом, спілкуйтеся. А потім трішки поносіть і знову покладіть поруч із собою та продовжуйте спілкуватися. Через кілька днів ви відчуєте, що малюк може спокійно бути у вас на руках стільки, скільки ви хочете. А це сигнал про те, що ми можемо йти далі.

Стартуємо

Тепер наше завдання — змінити звичний спосіб отримання їжі, а отже, нам доведеться прибрати пляшку. Великою поміччю може стати система догодовування біля грудей (SNS).

Намагайтеся, щоб перед годуванням малюк був спокійний. Інакше йому складно буде їсти з нового пристосування, а голодне дитя може і засмутитися, що йому не дають звичної пляшки.

Важливо, щоб малюк не плакав багато. Вам потрібно буде використати всі засоби для заспокоєння: заколисуйте, носіть «стовпчиком», ніжно обіймаючи дитину, наспівуйте. Білий шум (шум води, що ллється, звук порохотяга або фена) також діє на крихітку заспокійливо.

Отже, мама починає пропонувати немовляті груди. Робити це слід м’яко, спочатку добре буде, якщо воно просто облизуватиме сосок. Для того, щоб дитина зрозуміла, що його можна смоктати, спробуйте намазати сосок звичною для неї сумішшю. Першою перемогою для нас буде, якщо маля захопить сосок і зробить кілька смоктальних рухів.

Найчастіше дітки не проти посмоктати мамині груди в сонному стані. Користуючись цим, мамі слід організувати 1–2 нічні годування. Намагайтеся вкласти сосок у рот сплячому малюкові. Нехай спочатку він просто спить і не смокче. Нам важливо, щоб він звик до відчуттів у роті, нехай навіть це й буде уві сні.

Будь-яка дитина генетично очікує, що після народження вона смоктатиме материнські груди. І навіть якщо все сталося не так, як мало, і малюк годується з пляшки, це очікування все одно залишається в його «програмі» як нереалізоване. Тому, прикладаючи дитину до грудей у ​​несвідомому (сонному) стані, ми намагаємося пробудити його природне бажання смоктати мамині груди.

Якщо у мами вийде давати дитині груди і вдень під час сну — це взагалі буде чудово.

Задача – повернути молоко!

Паралельно з цими невеликими прикладаннями до грудей настав час мамі починати стимулювати лактацію, щоб повернути молоко. Слід організувати зціджування раз на 3 години з ранку до півночі. Причому треба зціджувати обидві груді хвилин по 5. Налаштуйтеся на те, що спочатку буде небагато молочка, але з кожним днем ​​його прибуватиме дедалі більше. При релактації краще використовувати електричний молоковідсмоктувач. Він створює ритмічне зціджування, яке імітує смоктання малюка. У такий спосіб ваш організм буде отримувати інформацію про те, що молока потрібно виробляти якомога більше, бо є малюк, який його смокче.

Коли дитина почне брати груди і потроху смоктати, слід збільшити частоту зціджувань (включно з нічними) та залучити лактогонні засоби, щоб допомогти організму впоратись із завданням.

Події розгортаються

Мама пропонує дитині груди перед тим, як дати суміш, потім годує сумішшю, а закінчує знову прикладанням до грудей. Причому після приходу молока суміш для годування гріти не варто. Нам треба дати відчути різницю між сумішшю та маминим молоком, щоб маля зробило вибір на користь другого. Пропонуючи груди маляті, намагайтеся використовувати різні пози. Старайтеся організовувати годування грудьми до сну і відразу після сну.

повернути молоко
Photo by Bia Octavia on Unsplash

Важливий момент: стежте, аби прикладання було глибоким і повним, вчіть дитину з самого початку ефективно захоплювати грудь.

Якщо всі стимулятори лактації пущені в дію (часте і вдале прикладання малюка до грудей, зціджування, лактогонні засоби), то молока має виділятися більше. А це ми перевіримо, рахуючи сечовипускання малюка за добу. Рахувати кількість сечовипускань слід кілька разів на тиждень, щоб побачити динаміку збільшення молока.

Тільки-но ви побачите, що кількість пелюшок зростає, можна починати поступово зменшувати кількість суміші.

Коли малюк уже добре смокче, його слід прикладати до грудей приблизно раз на 1,5–2 години, а зціджування треба поступово прибирати. Однак прикладати варто до обох грудей за одне годування, щоб ефективніше стимулювати лактацію. Також можна використати техніку стискання грудей.

Фінішна пряма

Ось маля прикладається до грудей, і лактація відновилася — як годувати далі? Частота годувань може змінитися, і вам треба буде поспостерігати за дитиною, за її власним бажанням. Можливо, ритм раз на 1,5–2 години залишиться, а може, він тепер буде раз на 2,5 години, все залежить від віку. Засинання під грудьми буде протягом усього періоду вигодовування, а нічні годування підуть останніми. Для дітей, що пройшли релактацію, дуже критичним є використання соски та пустушки надалі, тому краще від них відмовитися раз і назавжди.

Іноді буває, що при налагодженні лактації не вдається домогтися відновлення її та повернути молоко в повному обсязі. У цьому випадку малюк буде на змішаному вигодовуванні. Можливо, крихітці вистачатиме всього одного догодовування сумішшю з м’якої ложечки в об’ємі 50 мл, зате все інше буде тільки мамине молочко. Такі діти годуються змішано до 6 місяців, а потім суміш замінює їжа з дорослого столу і годування грудьми триває так довго, як вирішать мама та малюк.

Успіхів вам!

Необхідна допомога з відновленням грудного вигодовування? Звертайтеся!

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування