Залози Монтгомері –  маленькі гвинтики на сторожі системи грудного вигодовування!

Залози Монтгомері – маленькі гвинтики на сторожі системи грудного вигодовування!

Як багато продумала природа та еволюція в організмі жінки для захисту та вирощуваня малюка. Хочу познайомити вас з одним малесеньким гвинтиком цієї великої системи, про який зазвичай ніхто особливо нічого не знає і не задумується, навіщо він! Знайомтесь – ареолярні залози!

У 1837 році їх першим описав ірландський акушер Вільям Фезерстоун Монтгомері, тому часто зустрічається назва залози Монтгомері.

Скорочення:

  • АЗ – ареолярні залози
  • ЗМ – залози Монтгомері
  • ЧСС – частота серцевих скорочень

 Ареолярні залози виробляють маслянистий секрет (ліпоїдну рідину), який сприяє змащенню ареоли та соска, особливо під час годування. Також ця речовина має антибактеріальні властивості – це допомагає захистити груди від інфекції, запобігаючи росту мікроорганізмів і мікробів (саме тому не рекомендується зайвий раз ретельно вимивати груди годуючим мамам).

 Вони можуть стати видимими як округлі виступи під час стимуляції соска, під час вагітності та в період лактації. Летючі сполуки в їхніх виділеннях діють як стимул для новонародженого, викликаючи базові фізіологічні реакції для більш швидкого та легкого залучення до лактації!

Дослідження щодо комунікативного значення секрету залози Монтгомері для новонароджених

У Діжонській лікарні новонароджених було проведено дослідження щодо комунікативного значення ареол для новонароджених.  Досліджували вплив на 3-денних новонароджених секрету ареолярних залоз Монтгомері, пожертвуваного неспорідненими, незнайомими жінками, які годують грудьми. Вплив ареолярного стимулу на поведінку немовлят і вегетативну нервову систему порівнювали з впливом семи еталонних стимулів, що походять від людини чи інших ссавців, або від довільно вибраного штучного запаху.

Три десятиліття досліджень показали, що летючі сполуки, які природним чином виділяються з грудей годуючих жінок, кількома способами впливають на поведінку новонароджених. Запах грудей зменшує стани збудження в активних новонароджених і посилює їх у «сонних». Крім того, він викликає позитивний поворот голови, стимулює ротову апетитну активність і може індукувати спрямоване повзання у новонароджених.

Залози Монтгомері
Photo by Oksana Shufrych

Навіть немовлята на штучному вигодовуванні реагують так само!

Найбільш вивченими джерелами природних летких речовин, що виділяються з грудей, є молозиво та молоко. Цікаво, однак, що раннє позитивне упередження новонароджених на користь ознак запаху жіночого молока не залежить від попереднього досвіду грудного вигодовування, оскільки доношені немовлята, яких годували виключно сумішшю та недоношені немовлята, реагують на ці сигнали так само, як і немовлята, які перебувають на виключно грудному вигодовуванні.

Останні дані свідчать про те, що ці ареолярні залози (АЗ) можуть брати участь в успішному початку грудного вигодовування, особливо у матерів, які вперше народжують. Однак поки що доступні лише кореляційні докази, які пов’язують число АЗ матері з її сприйняттям поведінки немовляти під час смоктання, часом початку лактації та відновленням ваги новонародженого після народження. Саме ця кореляція і привела до даного дослідження.

Результати показали, що новонароджені підвищили свою поведінкову та вегетативну реакцію на ареолярний секрет.

У цьому дослідженні було з’ясовано, чи можуть 3-денні новонароджені люди нюхово диференціювати виділення з ареолярних (тобто залоз Монтгомері) лактуючих жінок від інших стимулів людини, інших ссавців або штучного походження. У відповідь на запах АЗ: рухи голови в бік подразника, відкривання ротика. Також цей стимул активує дихання новонароджених більше, ніж інші людські субстрати (молоко та шкірне сало). Знову ж таки, цей ефект виникає незалежно від попереднього контакту новонароджених з грудним вигодовуванням. Цікаво, що діти, яких годували з пляшки, але не годували грудьми, реагували регулярним підвищенням ЧСС під час появи запаху АЗ.

Ці відкриття є першим прямим доказом того, що новонароджені мають вибіркову та видоспецифічну чутливість до секрету із залоз Монтгомері. Дослідження дуже об’ємне та цікаве – детальніше можна ознайомитись за посиланням на дослідження.

Потрібна допомога з налагодженням грудного вигодовування? Звертайтеся!

Література:

Автор/ка
Ірина Березкіна
консультантка з грудного вигодовування, лікар-хірург, мамолог