Кров у грудному молоці – що це може бути?

Кров у грудному молоці – що це може бути?

Наявність крові у грудному молоці, звісно, може налякати матір і викликати багато запитань: «Звідки ця кров?», «Чи шкідливе таке молоко для дитини?», «Що це, якщо не кров?», «Що відбувається з моїм здоров’ям?», «Чи безпечно для мене годувати грудьми?»…

Згідно з оцінками Lafreniere 15% жінок, що годують грудьми, відзначають наявність крові у своєму молоці (або молозиві) в перші дні після пологів. Найчастіше кров у грудному молоці виявляють під час зціджування, але в багатьох випадках наявність крові в молоці залишається непоміченою – наприклад, якщо крові не багато, або дитина смокче добре і необхідності в зціджуваннях немає.

Інколи дізнаються про наявність крові у молоці, коли дитина зригнула з кров’ю. Звісно, таке зригування з кров’ю лякає мати, оскільки здається, що крові в зригуваннях забагато. Це відбувається тому, що кров, яка потрапила в шлунок малюка з молоком матері, формується там у одну велику грудку, яку потім дитина зригує.

В будь-якому випадку, якщо дитина отримала молоко з невеликим домішком крові, панікувати не варто – малюку не нашкодить потрапляння невеликої кількості крові або серозно-геморагічного виділення.

Які можуть бути причини

Однак, якщо ви все ж виявили наявність крові у вашому молоці, необхідно розібратись з причинами. Причини ці різні, а це означає, що і ступінь небезпеки і алгоритм дій також можуть відрізнятись.

1. Найперше, на що варто звернути увагу, якщо ви виявили кров у грудному молоці – дослідити наявність тріщин, глибоких саден сосків та/або ареоли. Якщо такі є, то стане очевидним, що саме кров і залежності від її кількості молоко виглядає світло- або темно-рожевим. В такому випадку причина появи крові у грудному молоці зрозуміла, лікування очевидне:

  • корекція прикладання дитини до грудей
  • продовження годувань або зціджувань: молоко з невеликою кількістю крові для малюка є безпечним
  • якнайшвидше загоєння тріщин

2. Якщо тріщин сосків немає, варто згадати чи не було травми молочної залози (чи обох залоз)? Мається на увазі:

  • механічне пошкодження (удар, постійний тиск)
  • пошкодження капілярів всередині тканей молочної залози, отримане внаслідок необережного зціджування руками або неправильного використання молоковідсмоктувача
  • надто інтенсивне витягування пласких або втягнутих сосків
  • травмування накладками для збору молока або формувачами сосків

В таких випадках, очевидно, кров, яка потрапляє із капілярів в протоки, виходить разом із молозивом/молоком.

Що робити:

  • за можливості усунути причини травмування – накладки, формувачі, травматичні молоковідсмоктувачі, тісну білизну, припинити маніпуляції з витягуванням сосків
  • продовжити годування
  • чекати, поки молоко зміниться на нормальне

3. Але як реагувати, якщо немає жодних ознак травмування сосків або грудей, але кров у молоці є? Причому виглядає це не зовсім, як кров – молоко/молозиво має коричневий колір, іноді із зеленуватим відтінком, різного ступеня інтенсивності забарвлення і схоже на іржаву воду (яка буває в пошкоджених трубах). Таке явище отримало назву «синдром іржавих труб». Цей синдром, здебільшого, зустрічається у жінок, що народжують вперше, на ранніх стадіях лактогенезу (найбільш ранній його вияв біло відмічено на четвертому місяці вагітності), в обох молочних залозах, і частіше за все не супроводжується болем.

За яких причин таке може бути:

  • механічне стискання (здавлювання) грудей в допологовий період, травми у період вагітності тощо
  • підвищена васкуляризація швидкозростаючої альвеолярної сітки на тлі дуже ніжної сітки капілярів молочної залози (тобто, це кров, яка залишилась в протоках внаслідок швидкого розростання ткані груді в період вагітності)
  • невелика внутрішня кровотеча из набряку під час першого притоку молока

«Лікування» в таких випадках:

  • продовжувати годування
  • чекати, поки молоко зміниться на нормальне: воно безпечне і без будь-якого лікування поступово змінюється на звичайне за кілька днів або тижнів (як правило, протягом 3-7 днів після початку лактації)
  • якщо кровотеча триває більше одного тижня – це привід звернутись до лікаря.

4. Якщо зміна кольору відбувається тільки в одній залозі – швидше за все, причиною є внутрішньопротокова папілома – маленьке, доброякісне, схоже на бородавку утворення на внутрішній поверхні молочного протоку, яке може кровити внаслідок росту або розпаду. Зазвичай при цьому в грудях не пальпується ні ущільнення, ні припухлості, больових відчуттів може не бути.

В такій ситуації кровотеча припиняється спонтанно, без певного лікування, але, тим не менш, годуючій матері варто звернутись до лікаря, для розуміння причини її виникнення.

Для цього зазвичай проводять:

  • цитологічне дослідження
  • мамографію
  • УЗД
  • якщо дослідження підтверджують необхідність хірургічного втручання – лікар видаляє утворення всередині протоку.
  • після цього утворення буде досліджено гістологічно, щоб підтвердити, що це саме внутрішньопротокова папілома, а не більш серьозний випадок (наприклад, злоякісна пухлина).

В більшості випадків, поява невеликої кількості крові в грудному молоці не вказує на наявність серьозного захворювання (наприклад, рак молочної залози). Однак, щоб це виключити, годуючій матері, у випадку кровотечі з груді невідомого генезу, краще звернутись до лікаря. При цьому, поки причина кровотечі не буде з’ясована, груди треба зціджувати для підтримки лактації, а дитину годувати тою груддю, в якій молоко без домішку крові (у випадку папіломи, наприклад), або донорським молоком, або сумішшю.

Здоров’я вам і вашим діткам!

Оригінал статті

Автор/ка
Ольга Шипенко
Консультантка з грудного вигодовування