Молозива має бути мало

Молозива має бути мало

Отже, ваш малюк народився! Позаду лишилися всі страхи та тривоги, пов’язані з пологами, попереду – нові виклики, а саме – як налагодити грудне вигодовування.

І ось тут є ймовірність стикнутися із застарілим, проте вкрай живучим підходом. Про що ми? Про установку «Будеш годувати, коли прийде молоко, а зараз головне – якось дотягнути до його приходу, поки ще немає молока, підгодовуючи малюка сумішшю, щоб він не схуднув і не страждав від голоду». Тобто проміжок часу, коли у жінки поки що є тільки молозиво, чомусь розглядається як складний та навіть небезпечний для життя та здоров’я новонародженої дитинки!

Але погодьтеся, жінки народжують дітей вже тисячі років. З точки зору фізіології цей процес ніяк не змінився, не еволюціонував. І жінка завжди проходила через молозивний період, поки ще немає молока, він не виник сотню років тому з появою сумішей. То як же тоді виживали діти в очікуванні приходу молока? А головне, чому серед решти ссавців тільки у homo sapiens після пологів є такий період, коли дитинча треба годувати чимось іще, окрім материнського молока, бо інакше воно буцімто не виживе?

Насправді, молозивний період існує, тому що для того є поважні причини!

Молозива МАЄ бути мало, і це в жодному разі не дефіцит і не помилка еволюції. Чому? Тому що основна задача молозива – навіть не нагодувати малюка, а м’яко адаптувати його організм до нового способу життя та харчування, а також надати йому такий цінний первинний імунний захист.

А ще:

 • шлунок малюка у перші доби життя дуже маленький, він просто не вмістить велику – на кілька десятків мл – порцію молока
 • нирки малюка ще не звикли до нових навантажень, і мають включатися в роботу поступово, тому і тут великий об’єм рідини не буде корисним
 • саме з метою захиститися від зневоднення і критичної втрати ваги після пологів малюк народжується з водно-жировим запасом. Він й стане новонародженому у пригоді протягом перших днів (пам’ятаємо про фізіологічну втрату, яка становить приблизно 10% від маси тіла при народженні)

Але ми цілком згодні з твердженням, що молозивний період таки є дуже чутливим та тривожним для матусі-породіллі. Чому? Тому що поведінка дитинки під груддю може помилково трактуватися як голод і змушувати жінку нервувати.

Отже, чого слід очікувати від немовляти в молозивний період, поки ще немає молока?

Часто жінки думають, що малюк, народившись, буде поводитися, як ідеальне немовлятко, описане в інтернеті, рекламі чи деяких журнальних статтях про батьківство. Але діти – на те і діти, щоб не вкладатися в жодні рамки. Тому вони вкрай рідко поводяться як хрестоматійні новонароджені:

 • малюк, щойно з’явившись на світ, не сформує одразу комфортний для вас ритм годувань вдень та вночі;
 • він не буде, немов по дзвінку будильника самостійно прокидатися на годування рівно раз на півтори години, а решту часу – спокійно відпочивати.

Скоріше за все, вам доведеться стикнутися з одним із наступних сценаріїв.

Сценарій перший: дитинка може хотіти весь час знаходитися на руках або в обіймах мами, а також смоктати груди нон-стоп.

Коли її відкладають в окреме ліжечко – невтішно плаче і знову шукає маму. Це не голод і не ознака того, що маля не отримує достатньо харчування. Це – процес адаптації до життя в зовнішньому світі, де мама та її груди є чи не єдиним джерелом всього того, що малюк знає з попереднього, внутрішньоутробного періоду.

Що робити мамі?

 • Годувати малюка за вимогою, так часто, як він просить
 • Пам’ятати про те, що цей період не триватиме довго, за тиждень-півтора малятко адаптується до нових умов та почне робити більш виразні паузи між годуваннями.
 • Просити своє оточення про допомогу! Тато або бабуся цілком спроможні заспокоїти малюка, потримати його на ручках, заколисати, тим самим даючи мамі змогу відпочити та відновити сили.
 • Не намагатися оцінити кількість молозива, натискаючи на сосок – чи виділяється звідти хоч щось? Пам’ятаєте, що молозива МАЄ бути мало? Десять мл за всю першу добу є нормою, а це всього лише вміст однієї столової ложки!
ще немає молока
Image by Freepik

Сценарій другий: малюк весь час спить, не просинається і не просить груди.

Якщо нічого не робити – може спати і три, і чотири години поспіль, і навіть довше.

Що робити мамі, коли новонароджений надто довго спить?

 • Прикладати дитя до грудей на свою вимогу, не чекаючи на самостійне пробудження.
 • Не робити великі інтервали між прикладаннями, слідкувати за тим, щоб хоча б раз на дві години у вас відбувалося годування вдень, та що три-чотири години – вночі.
 • Не будити малюка грубо, різко, а радше виманювати його зі сну за допомогою контакту шкіра до шкіри, прикладання в позиції біо.
 • Слідкувати за температурою повітря в приміщенні та одягом малюка, впевнитися, що малюк не перегрівається – це може спричиняти сонливість.
 • Пам’ятати про те, що саме зараз відбувається налаштування майбутнього процесу годування. Сталість лактації та кількість молока буде залежати від того, наскільки регулярно малюк прикладається в перші дні після народження, поки ще немає молока.
 • Ну і знову ж таки – ця ситуація не триватиме довго, скоро малюк адаптується до нових умов і буде поводитися значно активніше.

Бажаємо вам вдалого молозивного періоду – тепер ви знаєте, що треба робити в очікуванні приходу молока!

Переживаєте, що ще немає молока? Звертайтесь за допомогою!

Автор/ка
Ольга Федорченко
консультантка з грудного вигодовування