Ефективне прикладання — яким воно має бути?
«Єдине, що потрібно знати, щоб годувати дитину грудьми — це як поєднати грудь і рот дитини.
Якщо нас запитають про подробиці, ми можемо діловито сказати, що молока утворюється тим більше, чим більше його витягають із грудей»
Карлос Ґонсалес, лікар-педіатр, засновник та президент Каталонської асоціації грудного вигодовування
Вдале, ефективне прикладання — це ключ до успішного грудного вигодовування. Чому так важливо, як дитина прикладається до грудей? Для ефективного годування дитині мало просто смоктати груди, потрібно з них добувати молоко.
Коли малюк смокче ефективно, він добре спорожнює груди, а отже, отримуємо хороше збільшення ваги дитини, здорові груди без тріщин та застоїв і стабільну лактацію. Майже всі проблеми з грудним вигодовуванням — тріщини сосків, нестача молока, повільний набір ваги, лактостази та мастити — «лікуються» глибоким асиметричним прикладанням.
Глибоке, ефективне прикладання
Уявімо, як дитина смокче груди при глибокому асиметричному прикладанні. Дитина захоплює більшу частину ареоли та сосок, спрямований вгору: нижня губа повністю закриває ареолу, водночас над верхньою губкою частина ареоли видніє. Сосок потрапляє глибоко, досягаючи комфортної зони м’якого піднебіння, і не травмується. Язик хвилеподібними рухами притискає нижню частину ареоли, м’яко та ефективно просуваючи молоко до виходу. Чим більшу площу під соском захопить язичок, тим більше молока зможе здобути маля.
Неглибоке прикладання
При неглибокому захопленні рот відкритий нешироко, сосок опиняється посередині — між ребристою поверхнею піднебіння та частиною язика, яка активно рухається. Через таке смоктання дитина неефективно видобуває молоко і може травмувати сосок.
Увага!
Смоктання гумових замінників грудей (пустушок, пляшок, накладок) змінює рухи язика. Малюк переносить ці рухи на материнські груди, що призводить до неефективного смоктання та травмування сосків. Докладніше про це за лінком і тут.
Тепер уявімо, що ми бачимо при вдалому прикладанні:
- Голова малюка трохи відкинута, що дозволяє дуже широко відкрити рот.
- Підборіддя щільно притиснуте до грудей, а ніс вільно дихає.
- Малюк захоплює груди асиметрично: під нижньою губою ховається вся нижня частина ареоли. Якщо ареола дуже велика, тоді це буде не вся ареола, але все ж таки більша її частина. Якщо ареола маленька, нижня губа буде розташована ще далі за межею ареоли. Над верхньою губою може виглядати частина ареоли.
- Нижню губу вивернуто. Але при вдалому асиметричному прикладанні, коли малюк щільно притискається до грудей підборіддям і щічками, нижньої губи не видно.
При успішному прикладанні вам зручно годувати, немає болючих відчуттів. Сосок після годування може бути витягнутий, але залишається циліндричної форми. А при неглибокому прикладанні сосок стає плескатим і скошеним, як губна помада.
Як же допомогти дитині вдало прикластися до груді?
Обговоримо основні моменти, які будуть актуальні під час годування у будь-якому положенні.
Перше правило
Часто я бачу, як малюк лежить у мами на колінах або на подушці, а мама вже схиляється над ним, намагаючись вивернутися так, щоб грудьми дотягнутися до ротика. Так ось, перше важливе правило: мама сама влаштовується якомога зручніше, а потім уже зручненько влаштовує малюка на грудях. Дитину прикладаємо до груді, а не грудь засовуємо до рота дитини.
Отже, сідаємо зручно, краще відкинутися трохи назад, спираючись спиною на подушку, і кладемо малюка на рівні грудей. Він щільно притуляється всім передом: грудьми, животом, колінами. Між вами немає просвітів, ваші тіла складаються, як детали пазла.
Зверніть увагу, щоб ручки малюка обіймали грудь із двох боків, тоді малюк зможе щільно притиснутися до вас грудною кліткою та підборіддям.
Друге правило
Друге важливе правило: потилиця дитини вільна, підтримуйте малюка за верхню частину спинки, в зоні лопаток, не обмежуючи потилицю.
Третє правило
Третє важливе правило: ніс малюка перебуває прямо навпроти соска, це дозволить йому захопити всю нижню частину ареоли та зробити ефективне прикладання. І пам’ятаємо про відкинуту назад голову.
Якщо ви підтримуєте грудь, із боку підборіддя відступіть від ареоли якнайдалі. Пам’ятаєте, що з цього боку підборіддя щільно притискається до груді? Звільніть місце.
І ось малюк відкриває рота, ви стежите, щоб його нижня губка щільно притиснулася на межі ареоли (можете притягнути малюка за плечі до себе в цей момент), а потім уже верхня губка накриває сосок. Так першою в роті дитини опиняється вся нижня частина ареоли, а за нею вже сосок.
Сподіваюся, тепер у вас все вийшло і годування буде комфортним та безболісним. Якщо вам не вдається самотужки впоратися з прикладанням до грудей, зверніться до консультанта із грудного вигодовування, ми працюємо очно та онлайн. Хай щастить!