Додаткова долька молочної залози

Додаткова долька молочної залози

Інколи після пологів на 3-5 добу, коли приходить молоко, жінки з подивом помічають незвичне явище, що часто може навіть налякати.

Під однією з пахв з’являється рухлива під шкірою гулька. Вона може бути напружена, ущільнена, болісна при дотику або рухах рукою, ніби як додаткова долька МЗ. Розмір може бути різним – від квасольки до досить великого, як кулак. На цій гульці може бути утворення, схоже на родимку, з якого навіть може виділятися молоко. Але в більшості випадків ні.

Найчастіше це цілком нормальне та досить часте явище – додаткова долька молочної залози. Вона зазвичай розташована саме під пахвою, частіше за все – під однією. Це нормально, просто варіант розвитку. Часто це може бути дискомфортно перші дні та тижні, тому що тканина молочної залози, що розташована у такому незвичному місці, молоко виробляє. Але протоки, які б виводили це молоко назовні, відсутні, отже, сполучення з іншими частинами молочної залози частіше за все нема. Буває, що додаткову дольку помічають ще в підлітковому віці, коли починається ріст молочних залоз, але частіше все ж після пологів.

Що робити, якщо виявилася додаткова долька МЗ:

  1. Не можна масувати чи якось тиснути на ущільнення, не можна зігрівати (як й всі інші ділянки молочних залоз). Зціджуванням тут теж не допоможеш (дивись вище, тому що відсутнє виведення).
  2. Регулярно до цієї ділянки прикладайте холод.
  3. Якщо сильний дискомфорт – робити лімфодренажний масаж, який відведе зайву рідину від грудей по лімфатичних судинах до лімфовузлів. Його техніка дуже проста – лежачи на спині, легкими ковзаючими рухами проводимо від соска у напрямку лімфатичних вузлів під пахвами, під ключицями. Робити це, допоки комфортно, кілька хвилин – 5-10 хвилин за потребою, краще перед прикладанням дитини до грудей, разів 5-6 на добу або скільки буде потреба.
  4. Грудям треба дати зрозуміти, що там, де виходу молока нема – молоко там не треба виробляти. Тобто з часом груди зменшують та перестають у цій ділянці виробляти молоко й дискомфорт минає. Але при наступній лактації все запускається знову, і тому буває наповнення ще більшим, тому треба це пам’ятати та починати прикладати холод й робити лімфодренажний масаж з початку приходу молока, не чекаючи наповнення цієї ділянки та дискомфорту.
  5. Якщо все ж масували, є надмірне вироблення молока, чи з іншої причини ситуація погіршується – з’являється почервоніння, сильний біль, велике напруження та ущільнення, набряк, підвищена температура тіла – краще піти на УЗД та подивитися, чи не виникло запалення. Тоді, можливо, лікар призначить лікування, потрібні будуть антибіотики. Але це не вимагає припинення або перерви в годуванні – більшість антибіотиків (і всі, які зазвичай призначають при маститах) – сумісні з грудним вигодовуванням. Але ви можете додатково спитати про сумісність, якщо вам призначать ліки.
Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування