Як молозиво забезпечує новонародженого?

Як молозиво забезпечує новонародженого?

Молозиво — це перше молоко, яке виробляється під час вагітності та в перші 2–5 днів після пологів. Але його кількість настільки мала, що майбутня мама може і не здогадуватися про те, що воно є у грудях.

Лише в деяких жінок молозиво виділяється до пологів. Та й після народження дитини багато мам упевнені, що у грудях нічого немає, бо молозиво не так легко видобути. Воно дуже в’язке та липке. Ніхто не зможе дістати молозиво краще за дитину, що ефективно смокче груди. Тож якщо вам здається, що в грудях зовсім нічого немає і рука вже тягнеться до пляшки із сумішшю, почекайте!

Природа влаштувала так, щоб молоко матері завжди ідеально підходило дитині

Склад молока підлаштовується під потреби немовляти. Саме тому в різних ссавців він відрізняється. Ба більше, склад молока підлаштовується під потреби маляти залежно від його віку. І молозиво — цьому доказ. Дитина народжується незрілою, всі органи та системи малюка починають свою роботу в новому режимі. Завдання перших днів — перейти від харчування через пуповину до харчування молоком. І природа створила молозиво, яке за складом більше схоже на кров, ніж на зріле молоко. У молозиві дуже мало рідини, воно в’язке, але дуже калорійне, в ньому висока концентрація всіх потрібних дитині речовин. Це дозволяє не витрачати зайву енергію на засвоєння їжі.

Об’єм шлунка малюка

Об’єм шлунка малюка ще дуже незначний: у перший день — це 5–7 мл, в 3 дні — вже 22–27 мл, у тиждень — 45–60 мл. Саме тому молозива виробляється так мало — від 10 до 100 мл на добу! Як ви думаєте, чи відчує мама цю кількість у себе в грудях? Найімовірніше, ні. І це не означає, що молозива немає, а малюка потрібно терміново догодовувати. Йому не потрібно більше їжі.

Нирки малюка також ще тільки починають роботу, тому молозиво містить дуже мало рідини. І не варто очікувати від дитини частих сечовипускань у перші дні. До 10-го дня новонароджений пісяє стільки разів на добу, скільки йому днів.

Але чи не буде в малюка зневоднення? Не хвилюйтеся, дітки народжуються з водно-жировим запасом, який витрачають у перші дні. У цей час вони можуть втратити до 8–10 % від ваги при народженні, але вже до 10–14-го дня відновлюють його.

Імунні властивості молозива

Коли малюк з’являється на світ, він стикається з безліччю мікробів, а це величезне навантаження на імунну систему. Молозиво містить багато вітаміну А та Е, які стимулюють розвиток імунітету. А поки в новонародженого формується власний імунітет, він уже отримує пасивний імунітет від матері: у молозиві дуже високий вміст секреторного імуноглобуліну А, лактоферину, а також живих лейкоцитів. Вони покривають поверхню кишківника, ніби білою фарбою, та захищають від бактерій та вірусів. До того ж молозиво містить олігосахариди.

Ще один дивовижний компонент — комплекс HAMLET (Human Alpha-Lactalbumin Made Lethal to Tumor Cells). Це людський альфа-лактальбумін, що вбиває пухлинні клітини!

Молозиво має проносний ефект. Це допомагає легко позбавитися меконію (первородного калу), а також важливо для профілактики патологічної жовтяниці.

А тепер уявіть, як шкода буде вимивати цей дивовижний захисний бар’єр зі шлунково-кишкового тракту малюка сумішшю або водою, яка не принесе жодної користі та ще й перевантажить незрілі органи новонародженого. Безперечно, бувають виняткові ситуації, коли догодовування дійсно необхідне. Але не варто догодовувати лише тому, що груди вам здаються дуже м’якими та порожніми, а малюк поводиться неспокійно. Що частіше ви прикладатимете малюка до грудей — то спокійнішим він буде і стабільнішою буде ваша лактація.

Тут ви дізнаєтесь, як годувати зручно та безболісно
Як переконатися, що молока вистачає

Автор/ка
Вікторія Шипунова
Консультантка з грудного вигодовування