Перші дні після пологів – що НЕ робити?
І ось ви народили дитинку, наші щирі вітання!
Звичайно спершу дають поради, як діяти, щоб мама та дитинка гарно адаптувалися та відновилися, познайомились одна з одним та налаштували годування грудьми на тривалу та успішну роботу. Звичайно, така дуже детальна стаття про перші дні після пологів у нас є.
А зараз я хочу поговорити про те, чого НЕ ТРЕБА робити в перші дні в пологовому будинку та дома, щоб зберігти годування та здоров’я мами і дитини й уникнути проблем. Чому про це треба казати? Причина дуже проста – ви отримуватимете дуже багато порад, які протирічать не тільки одна одній, але іноді й здоровому глузду.
Отже, почнемо – у перші дні після пологів:
- Нікому не дозволяти і самій не робити зі своїми грудьми нічого, що болить! НЕ масувати, НЕ тиснути, НЕ «розмасажовувати», НЕ «розробляти»! Всі ці дії не тільки не мають сенсу, але й дуже шкідливі для здоров’я грудей. Наслідки від травми, нанесеної під час таких «процедур», можуть супроводжувати ваші груди ще багато років, десятки років. Крім того, значний фізичний вплив на ніжну структуру молочної залози викликає та посилює набряк, який стискає протоки та ускладнює витікання молока і спорожнення грудей, що створює умови для застою молока та маститу (а не навпаки). Особливо ці дії небезпечні, якщо груди вже набряклі, відчувають біль, мають ущільнення та інші ознаки запалення.
Також важливо:
- Не гріти груди! Не робити зігріваючих компресів, не огортати пелюшками та рушниками під плівками, не змащувати зігріваючими речовинами та мазями. Тривала дія тепла підсилює запальні процеси та набряк.
- Не розціджувати прихід молока! Розціджування в момент приходу молока дає неправильний запит на вироблення надлишкової кількості молока і створює умови для застоїв. Також не варто зціджувати без потреби (а така потреба у зціджуванні виникає лише у виняткових випадках). Навіть коли дійсно потрібні зціджування, то в перші дні/тижні після пологів бажано уникати використовування молоковідсмоктувача. Зціджування молоковідсмоктувачем і менш ефективне, ніж ручне зціджування, і більш ризиковане для здоров’я грудей. У разі необхідності – дуже м’яке ручне зціджування дуже малими об’ємами.
- Не зменшувати кількість рідини, що вживає мама! Рідина дуже важлива у процесі відновлення організму після пологів та налагодження грудного годування. Якщо рідини бракуватиме, крім інших наслідків для здоров’я, тіло намагатиметься її відкласти в запас (створюватиме набряки) та не буде хотіти віддавати рідину, що створить труднощі з відділенням молока. Знову – це створює умови для застою молока та маститу.
- Не пити літрами через силу! Надлишкова кількість рідини теж може сприяти виникненню набряків, ускладнює роботу серцево-судинної системи та… зменшує кількість молока.
- Не тримати дієту! Обмеження у харчуванні нічим не допомагає дитині і дуже шкодить мамі.
- Не відкладати дитину надовго, не замотувати в багато одягу чи пелюшок, не перегрівати, не давати пустушок чи води! Не догодовувати без показань! Якщо дитина какає, не спить багато, пісяє світлим та не втрачає більше 10% ваги у перші дні – догодовувати не доцільно. А ризики через використання штучних сумішей все одно є.
Потребуєте допомоги з налагодження грудного вигодовування? Звертайтесь!
Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування