Зціджувати чи ні – ось у чому питання

Зціджувати чи ні – ось у чому питання

Однак, за нормально організованого годування грудьми у зціджуваннях немає потреби.

Чи не щоразу на консультаціях мене запитують, як і коли потрібно зціджуватися. І дуже дивуються, коли я питаю, навіщо вони це хочуть робити.

Ба більше, зціджування без показань можуть радше зашкодити, ніж допомогти. Наприклад, часто це призводить до ушкоджень чи травм соска та грудей, сприяє виникненню лактостазу чи викликає гіперлактацію — надлишок виробництва молока, що є набагато серйознішою проблемою, ніж брак молока, якого всі так бояться. Отже, для зціджувань, як і для інших втручань у природні фізіологічні процеси, повинні бути вагомі підстави.

Які ж показання для зціджування існують?

Перше та найголовніше — це ситуації, коли мама тимчасово відокремлена від дитини з якихось причин, не може перебувати з дитиною чи прикладати її до грудей.

  • Тоді слід і спорожняти груди для профілактики лактостазу, і отримувати та передавати молоко для годування дитини. У таких випадках організовують регулярне зціджування, вчать маму зціджувати руками (це ефективніший та лагідніший для грудей спосіб, особливо в перші дні та тижні після народження дитини) або підбирають відповідний потребам та індивідуальним особливостям мами молоковідсмоктувач. Також зверніть увагу на правила зберігання молока.

Випадки, коли дитина тимчасово чи тривалий час не може смоктати зовсім або робить це неефективно.

  • Таке буває через передчасне народження, хвороби, народження з дуже малою масою тіла, особливості будови чи функціонування структур ротової порожнини, відмову від грудей чи інші доволі рідкісні стани. Тут теж необхідно забезпечувати дитину харчуванням повністю або частково, допомагати їй отримувати молоко, яке вона не може висмоктати.

Досить часто трапляється, що виникає потреба у зціджуванні, якщо треба стимулювати лактацію.

  • Наприклад, коли вона знижена через використання дурників (пустушок) чи безпідставне догодовування. Або якщо є потреба у догодовуванні зцідженим молоком, коли дитина слабо набирає вагу.
потрібно зціджуватися
Image by Freepik

В сучасних умовах доволі часті причини, коли потрібно зціджуватися — це вихід мами на роботу.

  • Якщо вона бажає зберегти грудне годування при виході на роботу. Або створення «молочного банку» на випадок тимчасової відсутності мами. Чи якщо виникає потреба у плановому несумісному із ГВ лікуванні або госпіталізації окремо від дитини. Інколи мама-годувальниця прагне допомогти іншим дітям, яким недоступне годування молоком власної мами («молочне донорство»).

Також іноді додаткові зціджування можуть допомогти в комплексі з іншими діями, щоб подолати лактостаз та мастит.

  • У більшості випадків лактостазів і маститів зі спорожненням грудей справляються, налагоджуючи часте ефективне смоктання дитини. Але часом цього недостатньо. У таких випадках бувають потрібні дуже обережні «прицільні» зціджування, щоб звільнити від застою окрему частину молочної залози або зрушити з місця та видалити закупорку, що утворилася в якійсь протоці.

Можуть інколи знадобитися додаткові дуже невеликі зціджування перед прикладанням дитини до грудей («підціджування»).

  • Досить рідко трапляється, коли треба трохи пом’якшити ареолу під час приходу молока, щоб малюку було легше захопити грудь.

І дуже рідко бувають потрібні додаткові зціджування під час закінчення годування.

  • Якщо це завершення годування грудьми занадто швидке та різке для грудей і вони не встигають пристосуватися, інколи буває потрібно трохи зціджуватися. Такі зціджування теж не повинні бути об’ємними, а лише «до полегшення», щоб груди розуміли, що виробництво молока треба скорочувати. Їх слід робити лише протягом кількох днів.

Помітили, що серед цих показань для зціджування, немає наповнення грудей під час приходу молока, «до останньої краплі», «щоб груди як ганчірка», обов’язкових «масуй та зціджуй» при лактостазах, рутинних зціджувань після кожного годування, «підціджувань» перед прикладанням при гіперлактації? Отож-бо й воно!

Про зберігання зцідженого грудного молока більше ви зможете дізнатися у статті.

Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування