Анатомія грудей: як виробляється молоко

Анатомія грудей: як виробляється молоко

Впевнені, кожній мамі цікаво, як у грудях виробляється молоко. Про це стаття Вікторії Нестерової

Впевнені, кожній мамі цікаво, як у грудях виробляється молоко. Про це стаття Вікторії Нестерової

Спочатку уточнимо, що ми можемо побачити на грудях зовні

На вершині купола груді — чорний кружечок, посередині якого розташований сосок (2). На соску відкриваються отвори молочних проток. Він дуже чутливий до тактильної стимуляції. Сосок може бути явно виражений, а може бути плоским чи втягнутим, що залежить від індивідуальних особливостей жінки. Вираженість соска не має великого значення на грудне вигодовування, важливо, щоб шкіра соска та ареоли була еластичною і могла тягнутися. Зазвичай у процесі грудного вигодовування навіть не дуже виражений сосок стає добре витягнутим.

Темний кружок шкіри навколо соска називається ареолою (3). Розміри та колір ареоли можуть бути дуже різними. Під час вагітності ареола помітно темнішає та збільшується в розмірі. Припускають, що вона буде візуальним орієнтиром для новонародженої дитини.

Трохи підійняті залозки, що оточують ареолу, називаються залозами Монтгомері (4). Вважається, що секрет, який вони виділяють, живить і захищає шкіру соска та ареоли, а також має антибактеріальні властивості.

Тепер про те, що всередині

Вся грудь усередині ніби «вкутана» жировою тканиною. Саме її наявність надає грудям дорослої жінки округлої форми. Долі грудей розділені перегородками зі сполучної тканини. Груди підтримують спеціальні зв’язки. Саме підвищення еластичності цих зв’язок під час вагітності під дією тих самих гормонів, що готують родові шляхи до пологів, разом зі збільшенням маси самих грудей і можуть призвести до зміни форми грудей, у якій часто звинувачують грудне годування.

Груди пронизують безліч лімфатичних та кровоносних судин. Молоко виробляється у клітинах, що утворюють стінки крихітних мішечків — альвеол. Як ягоди винограду збираються у гроно, так альвеоли формують сегменти залозистої тканини, а сегменти своєю чергою — великі долі. Зріла молочна залоза складається з 15–25 доль.

Молоко з альвеол потрапляє в трубочки — альвеолярні протоки, ці протоки зливаються, потім так само зливаються протоки сегментів. З кожної долі виходять великі молочні протоки. У ділянці, розташованій під ареолою, ці протоки розширюються, частина їх зливається — утворюються розширення, звані молочними синусами. Їх легко промацати в грудях жінки-годувальниці, якщо натиснути за ареолою — відчувається, як рухливе скупчення горошин. Далі канали, що продовжують молочні синуси, звужуються, і, нарешті, відкриваються отворами на верхівці соска.

Ареола та сосок містять багато чутливих нервових закінчень. Чутливість їх підвищується зі збільшенням терміну вагітності й у перші дні після пологів досягає максимуму. При роздратуванні цих закінчень запускаються механізми, що призводять до вироблення гормонів пролактину та окситоцину. Ці гормони відповідають за вироблення (пролактин) та виділення (окситоцин) молока.

У спокої молоко надійно утримується у грудях, саме воно текти не буде. Щоб подавати молоко дитині, працює особливий механізм. Спеціальні клітини, здатні до скорочення, охоплюють відростками альвеоли — як пальці охоплюють гумову грушу (рис. 3). За свою форму вони отримали назву кошикових. Їх відростки розповсюджуються і вздовж протоків. Під дією окситоцину вони скорочуються та вичавлюють молоко у протоки. А самі протоки, завдяки цим клітинам стають ширшими й коротшими. І молоко починає текти із грудей.

Photo: Дарья Павлова

Також інші наші статті можна переглянути в нашому Instagram

Автор/ка
Вікторія Нестерова
консультантка з грудного вигодовування, IBCLC