Гормони лактації: простими словами про складне. Частина 2
«Сором’язливий» гормон
Другим основним гормоном лактації є окситоцин. Якщо пролактин відповідає за вироблення та накопичення молока, то окситоцин сприяє його хорошому виділенню із грудей. Це називають окситоциновим рефлексом відділення молока.
Перша частина статті про гормони лактації
Для жінки окситоцин — особливий гормон. Він виділяється в дуже особистих, інтимних процесах: під час пологів, під час годування груддю та при близькості з партнером. А «сором’язливим» його називають тому, що характер його виділення дуже сильно залежить від факторів оточення. Як сором’язлива людина, окситоцин воліє не з’являтися в колі незнайомих людей або в незнайомому середовищі.
Ще більш згубний ефект на виділення окситоцину дають стреси, відчуття небезпеки, тривога, страх та біль. Оскільки ці стани пов’язані з викидом у кров іншого гормону — адреналіну. Це інгібітор (речовина, що пригнічує дію) окситоцину. Функцією адреналіну є переведення організму в стан мобілізації, яка потрібна для усунення загрози. І з погляду природи все виглядає дуже логічно: якщо тварині загрожує небезпека — це не час для розмноження, народження чи годування потомства.
Саме такий ефект придушення окситоцинового викиду часто можна спостерігати під час контрольних зважувань дитини (особливо якщо вони проходять у кабінеті педіатра), а також під час спроб зцідити молоко, аби визначити його кількість у грудях. Жінка, і так схвильована питанням достатності харчування свого малюка, починає додатково переживати під час годування або зціджування. Чи варто й говорити, що результати таких заходів просто не можуть бути показовими!
Для хорошого відділення молока із грудей жінка має перебувати у спокійному, розслабленому стані. Пам’ятайте, що через стрес молоко не може «зникнути» або «перегоріти» — воно, як і раніше, міститься в грудях у достатній кількості, просто груди його «не віддають». Тому найкраще, що може зробити жінка в такій ситуації — це постаратися розслабитися будь-яким доступним їй способом. Наприклад, прийняти теплий душ, випити чашку гарячого чаю, попросити зробити масаж тощо. А також налагодити повноцінний сон і відпочинок, якщо є змога.
Гормони кохання та материнства
У гормонів лактації — пролактину та окситоцину — є ще одна не менш важлива функція. Вважається, що саме завдяки цим гормонам у жінки розвивається материнський інстинкт. Тому їх називають «гормонами материнства». Гіпофіз виробляє їх у підвищених концентраціях ще під час вагітності. А наближаючись до заповітної дати пологів, майбутня мама починає відчувати дедалі більше ніжних почуттів до свого малюка.
Цікаво, що після появи дитини на світ пусковим механізмом для вироблення пролактину стає смоктання грудей. Але для викиду окситоцину тактильна стимуляція не є обов’язковою. Окситоцин може виділятись у відповідь на звуки, що видає немовля, його запах, споглядання або думки про нього, навіть коли мама перебуває на відстані. Знання того, як працюють гормони лактації, їх механізмів допоможе мамі швидше налаштуватися на дитину, встановити з нею незримий контакт. Для цього потрібно частіше прикладати малюка до грудей і просто носити на руках. Також якнайбільше контактувати шкірою до шкіри, вдихати його запах, дивитися на нього і просто думати про нього.
Чим вища концентрація «гормонів материнства» у крові мами — тим вища її здатність адаптуватися до потреб новонародженого, чуйно відгукуватися на його потреби та задовольняти їх, розуміти свого малюка та безумовно любити його. Така гормональна підтримка перебудовує організм матері, допомагає їй поповнювати сили в умовах меншої кількості сну. Та дозволяє одержувати справжнє задоволення від догляду за дитиною навіть попри втому.
Тому без перебільшення можна сказати, що саме грудне вигодовування з його чудодійними гормонами багато в чому є запорукою легкого та щасливого материнства!