Чи вистачає дитині молока: три ознаки

Чи вистачає дитині молока: три ознаки

«Чи вистачає моїй дитині молока?» — напевно, немає жодної мами-годувальниці, яка хоч раз не ставила би собі це запитання. Що вже говорити про молоду, недосвідчену маму, яка відчуває величезну відповідальність за цей клубочок щастя, довірений їй життям.

Уявімо собі ситуацію: малюк плаче ось уже декілька днів, мало (на думку оточення) спить, дуже часто просить груди, при цьому груди вже перестали наливатися, як у перші дні після приходу молока, зцідити молоко не виходить… Усі навколо тільки й питають: «А ти впевнена, що йому вистачає молока? Не голодний він?»

Зберігайте спокій! Є дуже конкретні та перевірені ознаки того, що маля отримує достатню кількість молока.

  • скільки дитина плаче та наскільки неспокійно поводиться
  • багато чи мало спить
  • як виглядають і відчуваються груди
  • скільки молока мама може зцідити
  • йдуть цівки або краплі
  • скільки мілілітрів молока висмоктує дитина за «одне годування» за даними контрольного зважування

усе це не дає жодної правдивої інформації про те, чи достатньо цієї кількості молока цій конкретній дитині в цей конкретний час.

Які ж ознаки допоможуть вам зорієнтуватися і не втратити впевненості в собі?

Таких ознак, чи вистачає молока, усього три:

Перша ознака

Збільшення у вазі. Якщо дитина отримує нормальну кількість молока, яку добре засвоює, то вона буде добре рости. За сучасними нормами росту вважають, що якщо малюк у перші місяці життя набирає не менш як 500 г на місяць (або 125 г на тиждень), то йому молока достатньо. Зазвичай здорові немовлята набирають у перші місяці від 500 г до 2 кг за місяць. Зрозуміло, що діти — не роботи, і не можуть набирати вагу передбачувано й однаково всі та в різний час. Цілком імовірно, що в один тиждень малюк набере 50 г за умов спокійної поведінки та гарного самопочуття, а в наступний — навіть 400 г за тих же умов. Це пояснюється стрибкоподібним ритмом розвитку дитини. До того ж чим частіше ми зважуємо малюка, тим більше значення можуть мати будь-які похибки. Похибки вагів, зважування як такого, наявність одягу та інших обставин, навіть рух дитини на вагах може дати неправильний результат.

Зважування

Тому з огляду на ці коливання зазвичай вважають, що здорову дитину не треба зважувати частіше, ніж раз на місяць. Якщо ж дитина набирає менше, ніж хотілося б, або завжди по нижній межі норми, то можна її зважувати раз на 5–7 днів, щоб розібратися, що ж усе-таки відбувається з прибавками. Краще, звісно, робити це під керівництвом кваліфікованого консультанта чи консультантки із грудного вигодовування, щоб правильно інтерпретувати отримані цифри.

Враховуємо супутні обставини

Також потрібно враховувати, що всі діти різні та мають різну спадковість і життєві обставини, свій власний план і графік росту. Є малюки, які в перші місяці набирають дуже багато, а потім темпи істотно зменшуються, і дитина росте та розвивається, використовуючи цей «запас». А є дітки, які набирають дуже скромно, але більш постійно та рівномірно. І те, і інше — норма. Тому існують орієнтири для батьків та лікарів. За ними дитина росте й розвивається нормально, якщо:

  • у два тижні вона відновлює свою вагу після фізіологічної втрати ваги після пологів
  • до пів року подвоює свою вагу при народженні
  • у рік — потроює її.

Більше інформації про набір ваги можна дізнатися, навчившись користуватися таблицями ВООЗ з фізичного розвитку дітей.

Друга ознака

Що ще допоможе зрозуміти, чи достатньо малюкові молока — це добова кількість сечовипускань. Адже зрозуміло, що якщо дитина висмоктує молоко, то їй цю рідину потрібно кудись виводити Нормальним вважається, якщо дитина до двох тижнів після народження пісяє на добу приблизно стільки разів, скільки їй днів, плюс один раз. Тобто, якщо малюк на сьому добу життя попісяв 7 разів, то молока йому достатньо. Після 12–14 днів здорові діти, які отримують нормальну кількість молока, можуть намочити не менш ніж 12 пелюшок. Якщо дуже спекотно (що може трапитися не тільки влітку, а й у занадто протопленій квартирі, або якщо дитина затепло вдягнена), то навіть при великій кількості молока дитина може пісяти менше, тому що більше рідини виходить із потом. Важлива заувага: коли ми рахуємо «мокрі пелюшки», обов’язково звертаємо увагу на колір, концентрацію, наявність запаху сечі. Якщо ознак зневоднення немає (тобто малюкові молока вистачає), то пісяти дитина буде практично безбарвною рідиною без запаху.

І третя ознака

На що ми обов’язково звертаємо увагу, коли оцінюємо харчування немовлят до 4–6 тижнів — це те, скільки дитина використовує підгузків. Тобто кількість випорожнень на добу та їх об’єм. Вважається, що якщо малюк після приходу молока какає не менше ніж три рази на добу, а об’єм приблизно дорівнює кільцю між великим і вказівним пальцем, як при жесті «ОК», то він висмоктує достатню кількість молока. Звичайно, знову потрібно враховувати, що всі дітки різні: бувають немовлята, які можуть весь цей об’єм видати за один раз на добу, а є дітки, у яких виходять дуже маленькі за обсягом випорожнення, проте часто. А за добу виходить все одно приблизно той же об’єм.

Після 4–6 тижнів вже немає потреби рахувати брудні підгузки, тому що до цього віку багато малюків вміють настільки добре перетравлювати мамине молоко, що засвоюється практично все, без «відходів». Тому частота випорожнень у таких діток істотно зменшується — до одного разу на кілька днів — при нормальному споживанні молока.

Які ж висновки ми можемо зробити?

Якщо ваш малюк раптом став багато плакати, неспокійно або незвично поводитися під грудьми, або ще з якоїсь причини вам стало здаватися, що він голодний і у вас не вистачає молока, але при цьому він добре набирає вагу, багато пісяє та має достатню кількість випорожнень на добу, то це точно не від голоду. Молока у вас достатньо, і можна спрямувати всі сили не на сумніви в собі, а на пошук іншої причини незвичайної поведінки дитини.

Годуйте грудьми з задоволенням, і молочних вам рік!

Не вистачає молока? Звертайтесь за допомогою!

Автор/ка
Оксана Лесько (Бабіля)
консультантка з грудного годування