Годування зцідженим молоком з пляшки

Годування зцідженим молоком з пляшки

Бувають ситуації, коли жінка годує дитину зцідженим молоком. На жаль, такий варіант годування не полегшує життя мами, навіть навпаки. Але все ж мегацінно, що дитина отримує грудне молоко. І цей вибір мами гідний поваги!

Найпоширеніша причина, чому жінки обирають годування зцідженим молоком — не вдалося налагодити годування грудьми в перші дні-тижні після народження. Ситуації можуть бути різними. Дитина травмувала соски, й годування було нестерпно болючим. Дитина не могла захопити груди, і не вийшло з цим впоратися (наприклад, через втягнені соски або фізичні особливості малюка). Або дитина не наїдалась із грудей, вічно висіла на них і погано набирала вагу.

У всіх цих випадках є кілька варіантів рішення, позначу їх, починаючи з найкращого:
Викликати консультантку з грудного вигодовування, щоб навчитися прикладання і налагодити годування. Так, це вимагає зусиль, сильної мотивації та підтримки близьких. Але воно варте того.
Почати зціджувати та годувати з пляшки. Іноді здається, що годування зцідженим молоком чудове рішення: зцідила молоко, видала дитині — й вільна! Але не завжди жінка на початку може оцінити, скільки сил потрібно для такого способу годування малюка. Хочеться зазначити: якщо вашій дитині до 2–4 місяців, то ви можете ще спробувати налагодити годування з грудей, зверніться до наших фахівчинь.
Тепер розберемось, як організувати годування, якщо ухвалено рішення годувати дитину з пляшки. Оскільки у мам, котрі годують зцідженим молоком, також виникає багато запитань про вигодовування, треба чітко уявляти, як це працює.

Як годувати зцідженим молоком?

Пропонуйте часто та невеликими порціями. Наприклад, удень кожні 2 години по 60–90 г. І вночі двічі. Або орієнтуйтесь на маля: годуйте, коли воно схоче.
Під час годування намагайтеся організовувати контакт шкіри. Ви можете зайняти таку позу для годування, щоб дитина щічкою торкалася шкіри ваших грудей.
Доторкніться соскою до губ малюка, почекайте, коли він відкриє рот, і постарайтеся вкласти соску якомога глибше в рот, щоб він міг захопити її широку частину.
Коли годуєте дитину, утримуйте її вертикально. А саму пляшку — паралельно до підлоги, трохи догори дном, аби молоко не лилося сильним струменем. Малюкові треба спокійне годування, яким він може керувати.

Якщо дитина робить паузи у смоктанні — це добре. Вони їй потрібні, щоб перепочити. Не намагайтеся досягти того, щоб вона постійно активно цмулила.
Спостерігайте за тим об’ємом молока, який малюк висмоктує за годування. Якщо весь час лишається — краще наливати трохи менше. Не варто прагнути того, щоб крихітка випила все молоко, яке ви їй даєте. Ваше завдання — знайти оптимальну кількість, яка підходить вашій дитині.
Якщо малюк не допив молоко — поставте його в холодильник. Протягом 2 годин його ще можна йому запропонувати.

Будьте готові до того, що, можливо, дитина хотітиме їсти ваше молоко і вночі.
Якщо малюкові достатньо вашого молока, він набиратиме 125 г чи більше за тиждень. Якщо виходить менше — збільште кількість годувань або давайте за один раз більший об’єм молока.
Дитині не потрібна додаткова вода, достатньо вашого молока.
Протягом перших 6 місяців немовля насичується вашим молоком і більше йому нічого не треба, а опісля починайте вводити прикорм.

Зробіть усе, щоб зберегти молоко якомога довше — до року й більше. Пізніше дитина обов’язково оцінить ваші старання!

Як організувати зціджування?

Яким саме способом ви зціджуватимете молоко — неважливо. Головне, щоб вам було зручно й це виходило ефективно. Хтось спритно опановує ручне зціджування, у когось добре виходить зціджуватися молоковідсмоктувачем. Ймовірно, електричний буде зручнішим.
Перед зціджуванням завжди мийте руки та беріть чисту тару. Її необов’язково щоразу стерилізувати, можна просто помити з милом та промити під проточною водою.
Для вас важливо часто зціджувати молоко. Не збирайте його у грудях. Хибно думати, що груди треба зціджувати тоді, коли вони добре наповняться молоком. На жаль, у такому разі зціджування стають рідкісними, а кількість молока знижується. Можливо, вам доведеться зціджувати кожні 3 години.

Зціджуйте обидві молочні залози, якщо у вас молоковідсмоктувач на дві чаші. Якщо на одну або ви зціджуєте руками, зціджуйте 5–10 хв одну залозу, а потім — другу. І знову першу, а потім другу. Експериментуйте, шукайте свій спосіб зціджування, який даватиме максимальний результат.
Не в кожної мами виходить зціджувати молоко безпосередньо перед годуванням. Тому за своїм графіком зціджуйте в ємність і прибирайте її в холодильник. Нову порцію зцідженого молока можна долити до попередньої й знову прибирати до холодильника.
Якщо за день зціджувань у вас залишилися надлишки молока в холодильнику — можна їх заморозити.

Ймовірно, вам потрібно буде зціджуватися вночі.
Годування зцідженим молоком — це явище нашого часу, зрозуміло, що раніше таке неможливо було робити. Біологічні очікування будь-якого малюка та матері — це контакт безпосередньо із грудьми. Годувати зцідженим молоком — титанічна праця, на яку в мами йде багато часу та сил. Часто люди поряд із такою мамою, не помічають, скільки зусиль вона спрямовує на те, щоб годувати дитину своїм молоком. Але саме їй як ніколи потрібна підтримка та схвалення її сім’ї та лікарів, які дбають про її маля.

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня