Чи достатньо вітамінів у молоці мами?

Чи достатньо вітамінів у молоці мами?

Що таке грудне молоко? З хімічного погляду, грудне молоко — це емульсія, тобто рідина, у якій розчинені інші речовини: 88 % становить вода, майже все інше охоплюють жири, білки та різноманітні вуглеводи.

Вітаміни, мінерали та інші мікроелементи у грудному молоці в цій компанії займають почесний майже 1 %.

Саме про цей чудовий 1 % і поговоримо та розберемося, що туди належить та навіщо. А також що робити, якщо дбайливі бабусі чи супер модні блогери з інстаграму показують на пачку з сумішшю й голосно заявляють: «Дивись, — мовляв, — скільки там вітамінів! Не те що ти зі своїм незрозумілим за складом молоком, в якого і користь виміряти важко, бо на грудях нічого не написано зовсім»?

Отже, почнемо з того, що нині відомі близько 1500 компонентів молока. Їх увесь час вивчають і відкривають нові, бо суміш дуже хочуть зробити схожою на грудне молоко, а не навпаки. У сучасних адаптованих порошках для дитячого харчування — тобто сумішах — цих елементів приблизно 200–300.

«До чого тут дитяче харчування до вітамінів у грудному молоці?», — спитаєте ви.

На жаль, міф, що з жіночим молоком щось не так і воно «пусте», «не жирне», «може не підійти дитині», міцно тримається у наших головах. На додаток, через те, що ми живемо в культурі, націленій на штучне вигодовування, грудне молоко та суміш сприймають як рівні субстанції, що майже нічим одне від одного не відрізняються. А ось конкретно вітамінів та мінералів у сумішах значно більше. Ніколи не замислювалися чому? Все просто: щоб немовля могло засвоїти таку ж кількість вітамінів та мінералів із суміші, як із грудного молока, тобто необхідну кількість для життя, їх туди потрібно покласти в рази більше. І це проблема. Бо головне питання вітамінів та мікроелементів не стільки у їх кількості, як у здатності організму людини їх засвоїти.

Так, до прикладу, із грудного молока засвоюється 50–75 % заліза, воно біо доступне. А із суміші за різними даними — від 4 % до 10 %, і ним потрібно добре так наситити дитяче харчування, а потім ще зрозуміти, як організм маленької людини буде справлятися із виведенням залишків того, що не засвоїлося. Справлятися він буде через розвиток патогенної мікрофлори в кишківнику, закрепи та інші не менш неприємні «спецефекти».

Але повернемося до нашої розповіді про вітаміни у грудному молоці.

Вітаміни — низькомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи, які потрібні для життєдіяльності живого організму в малих дозах і не утворюються в самому цьому організмі в достатній кількості, а отже повинні надходити з їжею. Це стосується й інших мікроелементів та мінералів, вони також зазвичай беруться з харчування.

За логікою речей, до мами та немовляти вони повинні надходити з їжею, чи, як у випадку із вітаміном D, утворюватися шкірою. Тому дружно скажемо «ні» якимось спеціальним дієтам після пологів і «так» профілактиці власних вітамінних дефіцитів ще до планування вагітності та під час неї. Уся наша вітамінно-мінеральна історія — це історія нашого стилю життя, харчування, здоров’я загалом та здатності засвоювати ті самі мікроелементи.

Візьмемо для прикладу вітамін D, він це прекрасно демонструє, і саме з нього почнемо наш розділ про жиророзчинні вітаміни у грудному молоці.

Вітаміни у грудному молоці
Photo by Oksana Shufrych

Жиророзчинні вітаміни у грудному молоці

Вітамін D

Отже, вітамін D3 — це жиророзчинний вітамін, який потрібен для всмоктування кальцію в наші кістки. Саме від нього залежить, будуть вони міцними чи не дуже. Утворюється він на шкірі та від споживання жирних сортів риби й інших видів продуктів, але там його небагато і зазвичай середньостатистична людина у наших краях тої риби не так багато й вживає, тому повертаємося до шкіри як основного джерела.

За даними ВООЗ вміст вітаміну D у грудному молоці практично не залежить від того, скільки вітаміну D споживає мама. Він там є, але його концентрація дуже мала — у 10 разів менша за фізіологічну потребу. Є окремі дослідження, які показали взаємозв’язок між спожитим мамою вітаміном D та його вмістом у грудному молоці, але для цього мама повинна отримувати надвисокі дози. Прийом мамою вітаміну D у дозі понад 2000 МЕ може сприяти такому ж рівню вітаміну D у дитини, що приймала профілактичну дозу 400 МЕ. Однак із міркувань безпеки такий прийом усе ж таки офіційно не рекомендують.

А що тоді рекомендують? Достатню кількість перебування надворі під відкритим (наголошую — відкритим) сонячним промінням протягом усього (тут теж наголошую) року для мами та дитини, і бажано без одягу, як задумано природою. Проте є маленьке «але». Сучасна людина з її стилем життя та первісна — то дві різні людини. Ми зазвичай ховаємося від сонця, живемо у будинках із кондиціонерами, ще й у кліматі, де півроку холодно і недостатньо сонця. Власне, те й маємо з вітаміном D у молоці.

У 2016 році зібрався міжнародний конгрес лікарів з цього приводу, які рекомендували обов’язково усім немовлятам вживати профілактичну дозу вітаміну D. А за українськими протоколами застосовувати цей вітамін слід протягом усього року, крім трьох літніх місяців. Ось і все, що слід знати про вітамін D та сучасний стиль життя.

Вітамін А

З вітаміном А та його концентрацією у грудному молоці зазвичай не виникає таких проблем, як із вітаміном D. Під час вагітності він накопичується у жіночому організмі та в організмі малюка (в його печінці, зокрема).

Взагалі, вітамін А необхідний для розвитку тканин ока та спротиву інфекційним захворюванням. 

Проте якщо дитина народилася передчасно чи з маленькою вагою, або ж має вроджені проблеми із кишківником, в неї може трапитися нестача вітаміну А. Коригують це за допомогою харчування матері.

Інший значущий факт полягає в тому, що діти, які годуються молоком понад рік, рідше страждають від нестачі вітаміну А.

Вітамін Е

Вітамін Е — жиророзчинний вітамін, який бере участь у найважливіших процесах клітинного метаболізму. Вітамін Е покращує споживання тканинами кисню.

Цікаво, що концентрація вітаміну Е найвища в молозиві (від 6,5 до 15 мг/л) і падає до половини в перехідному молоці. У зрілому молоці лишається його третя-п’ята частина від молозивного періоду. 

Висока концентрація цього вітаміну в молозиві призводить до того, що немовлята з грудним вигодовуванням досягають дорослого рівня вітаміну Е через 4–6 днів після народження. З цього робимо висновок: молозиво дуже важливе для розвитку дитини, тому слід зробити все, щоб його якомога більше потрапило до рота вашій дитині. Не догодовуйте немовля сумішами.

У перші тижні молоко матерів передчасно народжених дітей та дітей з вагою понад 4 кг при народженні має вищий вміст вітаміну Е. 

І останнє: грудне молоко має більшу концентрацію вітаміну Е, ніж коров’яче молоко. У перший рік життя в немовлят на грудному вигодовуванні були кращі рівні вмісту вітаміну Е в плазмі, ніж у дітей на штучному.

Вітамін К

Вітамін K — важливий та відомий вітамін, який рекомендовано давати усім немовлятам у перші години по народженні для профілактики внутрішніх кровотеч. Виробляє його кишкова флора, і він дійсно необхідний для регуляції процесів зсідання крові. Концентрація вітаміну К вища у молозиві та задньому грудному молоці, поки це потрібно. Далі, приблизно через 2 тижні після народження, дозріває власна флора немовляти, що й має цілковито забезпечити його організм вітаміном К.

Водорозчинні вітаміни у грудному молоці

До водорозчинних вітамінів належать аскорбінова кислота (вітамін С), нікотинова кислота, рибофлавін, тіамін, піридоксин, фолієва кислота, вітаміни В6, В12 та інші. Зверніть увагу, що концентрація цих вітамінів у молоці залежить від того, як ви харчуєтеся. Якщо ви їсте якісні натуральні продукти, то нестачі цих вітамінів у молоці не буде. Знову ж повертаємося до стилю життя та способу харчування. Отже, геть післяпологові дієти!

Якщо ви — вегетаріанка (а особливо якщо веганка), потрібно контролювати рівень вітаміну В12 в організмі, а за потреби приймати його додатково. Найкращий спосіб дізнатися, чи є така потреба, — здати аналізи й далі проконсультуватися з лікарем. І це буде корисно не тільки для вегетаріанок. Пам’ятайте, що проблема вітамінів полягає не тільки в їх наявності у вашому раціоні, але й у здатності організму їх засвоювати. Тому за будь-якої підозри на нестачу будь-якого вітаміну, звертайтеся за медичною консультацією, робіть аналіз крові, визначаючи рівень вітаміну, та піклуйтеся про своє здоров’я, вживаючи його додатково.

Мінеральні солі у грудному молоці

Залізо

У грудному молоці мало заліза, однак діти на виключно грудному вигодовуванні страждають на брак цього елементу дуже рідко. Пояснити це просто: здоровий, не передчасно народжений малюк має потрібний запас заліза в печінці, який він витрачає протягом першого року життя. Отримуючи частину заліза з молока, а частину — із власних запасів, малюк задовольняє потребу в цьому мікроелементі для розвитку.

Ми вже знаємо, що найкраще залізо засвоюється з грудного молока (приблизно на 50–70 %), а з дитячої суміші воно засвоюється всього на 10 % чи й менше. Гірше воно засвоюється з грудного молока, якщо дитині почали вводити прикорм раніше 6 місяців.

Нерідко мами турбуються про те, що діти мають низький гемоглобін. Втім, слід мати на увазі, що в перші 2 місяці життя немовляти можливе фізіологічне падіння вмісту заліза (а значить, і гемоглобіну) та перерозподіл заліза за місцями накопичення. У такі моменти малюкові не слід призначати добавки заліза. Вони можуть погіршити ситуацію, тому що через додаткове залізо може побільшати хвороботворних організмів.

Білки, пов’язані з залізом

Річ у тім, що грудне молоко містить два білки, які захоплюють та зв’язують залізо. Якщо вводити залізо додатково, здатність цих білків зв’язувати залізо знижується, через надлишки заліза починається зростання патогенних бактерій. Надлишок заліза також призводить до гіршого засвоєння цинку й міді.

Вводити додаткове залізо може бути необхідним кроком лише для дітей, які дуже передчасно народилися або під час пологів у дитини була серйозна крововтрата. В інших випадках у корекції нема потреби. Вважають, що до 6 місяців для немовляти допустимо мати рівень гемоглобіну в крові 95 г/л.

Коригування раціону матері для збільшення вмісту заліза в молоці, на жаль, не дасть жодних результатів.

Деякі мами вважають, що якщо у них рівень гемоглобіну низький, то дитина може також страждати від його нестачі. Але це не так: концентрація заліза в молоці не залежить від того, скільки його у вашому організмі. Важливо знати, що низький рівень гемоглобіну або анемія у матері не є протипоказанням для вигодовування грудьми. Відомо, що втрата заліза з організму жінки з молоком під час грудного вигодовування є меншою, ніж втрата від менструації.

Цинк

Цинку в грудному молоці небагато, але малюк добре його засвоює. У молозиві цинку більше у 8 разів, тому для новонародженого дуже важливо вигодовуватися виключно грудьми в перші дні. Адже коли дитині додають суміш або будь-яку рідину в раціон, засвоєння цинку значно погіршується!

Вважають: що старше немовля, то менше цинку йому треба для нормального самопочуття.

Однак зниження набору ваги або прояви дерматиту можуть бути пов’язані з нестачею цинку в дитини (наприклад, через патологію його обміну).

У звичайній ситуації у малюків на грудному вигодовуванні в перші 6 місяців нестача цинку буває вкрай рідко, у дітей на штучному вигодовуванні — частіше. Хоча, здавалося б, має бути навпаки, адже в коров’ячому молоці, яке беруть за основу для виготовлення дитячого харчування, вміст цинку більший.

На жаль, корекція харчування (включно з добавками) мами-годувальниці на концентрацію цинку в грудному молоці не вплине.

Кальцій

Вміст кальцію в жіночому молоці знову-таки невеликий, хоча він дуже добре засвоюється в кишківнику малюка (на 70 %). А ось засвоєння кальцію з коров’ячого молока становить лише 25 %.

Висока концентрація кальцію в крові мало значуща, якщо вітаміну D недостатньо для його активації, тому пам’ятайте про профілактику цього вітаміну.

Дітям, що народилися із малою вагою або передчасно, можуть призначати добавки кальцію та фосфору, які можна розчиняти в жіночому молоці.

Мікроелементи у грудному молоці

Здебільшого з мікроелементами в грудному молоці не виникає проблем ні через нестачу, ні (що важливо) через надлишок. Все потрібне для розвитку малюка вже там наявне у необхідній для дитини кількості. Воно береться із запасів організму самої матері. Тому ще раз наголошую: повноцінне і правильне харчування дуже важливе для жінки-годувальниці, щоб ці запаси поповнювати. Так, наприклад, міді, кобальту та селену в грудному молоці більше, ніж у коров’ячому (а воно — основа суміші, пам’ятаємо). Показники селену в 3-місячних дітей на грудному вигодовуванні вищі, ніж у дітей на штучному вигодовуванні.

Йод

Тепер про елемент, який потребує трохи більше нашої уваги. Це йод. Йод — необхідний мікроелемент для нашого життя та здоров’я, він також впливає на розвиток нервової системи немовляти. А ще має одну унікальну властивість — накопичуватися у грудях за допомогою тих самих механізмів, що й у щитоподібній залозі. Його концентрація в молоці може бути у 20–25 разів більшою, ніж у плазмі крові жінки. Дитина народжується з мінімальними запасами йоду в щитоподібній залозі, а подальше його потрапляння в організм маляти прямо залежить від молока матері. 

У тих регіонах, де поширений дефіцит йоду, матерям пропонують вживати його додатково, це поліпшує ситуацію з цим мікроелементом у немовлят.

Також важливо пам’ятати, що йод дуже швидко всмоктується в кров через слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, потрапляє у груди і там накопичується. Тому жінкам-годувальницям слід бути обережними з використанням препаратів, які містять йод.

Отже, підсумовуючи нашу історію про вітаміни, мінерали та мікроелементи у грудному молоці, зауважимо, що природа подбала, аби якнайкраще забезпечити новонародженого усіма потрібними йому елементами через грудне молоко матері. Але і мама повинна подбати про себе та свої потреби. Правильне, збалансоване, повноцінне харчування, розуміння свого організму, заповнення дефіцитів та підтримання балансу вітамінів і мінералів допоможе не тільки бути здоровою і годувати на втіху, а й заповнить більшість пробілів у потребах дитини, якщо вони виникають.

Соавторка: Плахотник Любов, консультантка з грудного вигодовування, психологиня

Автор/ка
Ксенія Соловей
психологиня, консультантка з грудного вигодовування