Як годувати грудьми у спеку?
Настала найспекотніша пора року. Вона втомлює не лише дорослих людей, але, звісно ж, і найменших. Сьогодні ми поговоримо з вами про те, на що звернути увагу під час годування грудьми в цей період. Як можуть поводитися малюки і як впливає спека на здоров’я мами-годувальниці.
Дуже важливо розуміти, що годувати грудьми у спеку корисно і для дитини, і для мами.
Немовлята влітку
У найспекотніші дні літа одні малюки можуть бути дуже примхливими, бо їм важко зносити спеку: вони плачуть, хочуть бути весь час на ручках, водночас їм на руках гаряче, вони непокояться і не знають, як полегшити свій стан. Завдання мами — максимально підтримати малюка, зберігаючи внутрішній спокій. Пропонуйте груди, оскільки сам процес смоктання значно полегшує переживання дитини.
Інші малюки навпаки стають зовсім непомітними. Таке відчуття, що вони тільки й роблять, що сплять, іноді перериваючись на те, щоб погодуватися з маминих грудей.
Авжеж, насамперед постарайтеся максимально провітрювати й охолоджувати квартиру. Можна вмикати кондиціонер, та важливо, щоб не було великого перепаду температур між приміщенням і вулицею. Потоки повітря не повинні потрапляти на малюка. Стежте за тим, щоб кондиціонер проходив регулярне обслуговування з дезінфекції. Перебувайте з малюком у таких куточках дому, де найхолодніше. Намагайтеся не виходити на прогулянки вдень у жароту. Організовуйте їх або рано-вранці до 8–9-ї ранку, або вже ввечері після 19-ї. Охолоджуйтеся разом із малюком у ванній кімнаті з теплою водою.
Отже, немовлят першого півріччя життя за такої погоди важливо регулярно прикладати до грудей, щоб дитина могла отримувати достатньо рідини — ну і харчування, звичайно. Ми, як завжди, не говоримо про режим годування грудьми, тому що цей природний процес неможливо вписати в будь-який графік. Дитина прикладається на вимогу — тоді, коли відчуває потребу в цьому. Як розпізнати таку потребу? Якщо малюк плаче, має поганий настрій — це нагода прикласти його до грудей. Якщо вам здається, що малюк хоче пити — теж не думайте довго, а дайте груди! Не рідко під час спеки у дітей знижується апетит, і вони починають рідше прикладатися до грудей. Ваше завдання — відстежувати частоту смоктання і при тривалих перервах (більше ніж 2 години, якщо ми говоримо про день, і понад 3 години вночі) прикладати на вашу вимогу. Також корисно спостерігати за достатністю отримання грудного молока, особливо коли малюк млявий у спеку.
Якщо малюк млявий та сонний у спеку
Що робити, якщо малюк сонний, млявий, погано бере груди і майже не смокче молоко? Зніміть із дитини зайвий одяг, вона може бути навіть зовсім без нього, лише вкритою легкою пелюшкою. Намагайтеся в такі дні не користуватися одноразовими підгузками (пелюшками): в них ще спекотніше. Замість них відмінно підійде бавовняна пелюшка з непромокальною клейонкою під нею. Цей «бабусин» набір не буде парити й лишить поверхню ліжка сухою.
Спробуйте розворушити немовля — обітріть його рушником, змоченим у теплій воді. Після цього запрошуйте малюка до смоктання: видавивши кілька крапель молока, змочіть ним губи дитини. Можна також зцідити кілька чайних ложок молока й акуратно потроху заливати в рот крихітки. Важливо, щоб голова малюка при цьому була вищою за тулуб. Коли дитина нарешті захопила груди та почала смоктати — використовуйте техніку стискання грудей, щоб за короткий час смоктання, вона могла висмоктати більше молока. Для цього обхопіть молочну залозу всією долонею (великий палець навпроти долоні) ближче до грудної клітки та стисніть її. Утримуйте так 1–3 хвилини, потім можна змінити кут стискання. Стежте за тим, щоб малюк ковтав — це ознака ефективного смоктання.
Старші немовлята зазвичай самі частіше прикладаються до грудей у більш прохолодний час доби — наприклад, уночі або під ранок. Якщо вам здається, що дитина рідко смокче груди — пропонуйте за своєю ініціативою, особливо о цій порі. Слідкуйте за набором ваги.
Як зрозуміти, що в дитини зневоднення?
Передусім за частотою сечовипускань. Якщо це відбувається 2–4 рази на добу, сеча концентрована та з характерним запахом — можна говорити про зневоднення. Зверніть увагу на шкіру: млява шкіра, яка не одразу розправляється після відтягування, може бути ознакою зневоднення. Також тривалий сон і мляву поведінку в поєднанні з попередніми ознаками можна віднести до зневоднення. Подивіться, як виглядають слизові у малюка (очі та рот): якщо вони сухі — це зневоднення. Часто під час зневоднення підіймається температура.
Важливо! Малюка, який виявляє такі ознаки, потрібно обов’язково допоювати зцідженим молоком (скористайтеся шприцом без голки чи маленькою чашкою). І якнайшвидше зверніться до лікаря.
Чи потрібна вода?
Сучасні рекомендації лікарів, які спираються на доказову медицину, кажуть про те, що в перші 6 місяців дитині навіть у сильну спеку вода не потрібна. Не сумнівайтеся у своєму молоці, воно унікальне! В ньому міститься висока кількість солей та мікроелементів, необхідних для немовляти у спекотний період. Це допомагає йому ефективно впоратися зі зневодненням — набагато краще, ніж вода.
І важливо враховувати, що вода малюкові не лише не потрібна, а й може зашкодити. Відомо, що організм дитини протягом перших 6 місяців не здатний повноцінно захистити себе, а вода — це ймовірне джерело потрапляння інфекції в організм. Доведено, що діти, яких допоювали водою в 2–3 рази частіше страждали на розлади шлунково-кишкового тракту.
Також варто розуміти, що раннє регулярне допоювання малюка водою може призводити до зниження лактації в мами. Тому що випита замість грудного молока вода призведе до низьких надбавок у вазі малюка. А там, де дитина погано набирає вагу — зовсім поруч починає маячити суміш, і не за горами завершення грудного вигодовування. Краще зайвий раз нагодуйте малюка грудьми!
Однак після 6 місяців заборона на воду скасовується, і в таку спеку дитині можна й потрібно пропонувати попити водички. Головне робити це м’яко, не примушуючи. Помічено, що діти п’ють воду з великою цікавістю тоді, коли мама на очах у дитини сама п’є воду. Тут спрацьовує принцип навчання через наслідування. І тому йдемо далі!
Мама та її здоров’я влітку
У спеку важливо і мамі-годувальниці не забувати пити воду. Можливо, ви й самі відчуєте, що споживаєте більше рідини, ніж зазвичай. Але все-таки нагадаємо, що в умовах спеки важливо завжди мати при собі пляшку з чистою водою. Якщо ви не впевнені в тому, що п’єте воду регулярно і в достатній кількості — на допомогу прийде будь-яка програма в телефоні, яка нагадає вам про це!
Скільки пити води? Звичайній людині треба випивати близько 2 л води. В цей об’єм рахують не тільки саму воду, але і їжу, яка її містить (приблизно 500 мл — це супи, овочі, фрукти). Через спеку людина активніше втрачає воду з потом і диханням — отже, сміливо можна збільшувати загальну кількість води до 3 л (включно із супами, овочами та фруктами).
Нестача випитої рідини в організмі може збільшити ризик застою молока. Тому треба частіше годувати грудьми у спеку. Якщо раптом застій трапився — важливо часто годувати дитину з постраждалої груді. Використовуйте техніку стискання у тій зоні, де почався застій (ущільнення, болюча ділянка). Щоб зняти набряк, використовуйте прохолодний капустяний лист: прикладайте його 3–4 рази на день до ущільненої ділянки на 30 хв, попередньо розм’якшіть його качалкою або відбийте.
І взагалі намагайтеся більше відпочивати, годуйте лежачи, бережіть сили. (посілання на статтю про лактостаз)
Чи треба в спеку додатково мити груди, адже мама пітніє сильніше, ніж зазвичай?
У спекотний час у нас, звісно, є бажання частіше бувати в душі. Не виняток тут і мама-годувальниця. Ходіть у душ стільки разів, скільки вам буде комфортно протягом дня. Однак спеціально мити груди перед кожним годуванням не треба, тому що так ви змиєте антибактеріальний секрет, який виділяють залози Монтгомері (вони розміщені на ареолі та навколо соска).
Годування грудьми на вулиці — допустиме?
Літо — пора частих і тривалих прогулянок та подорожей. Мама, що годує грудьми, та її малюк, як і всі люди, не повинні собі відмовляти в цьому.
Отже, годувати грудьми в таких умовах, особливо у спеку не завада, а навіть навпаки — мама має більше можливостей для подорожей та прогулянок! Їжа дитини (яка в маминих грудях) завжди із собою, завжди потрібної якості (не псується, безпечна, потрібної температури та в зручному пакованні) — у будь-який момент можна їсти. Якщо ви на вулиці й вам треба погодувати дитину — робіть це. Регулярні годування грудьми є профілактикою застоїв молока, тому не слухайте тих, хто говорить вам, що надворі можна «простудити» груди. Це небезпечний міф, через який мами рідко прикладають малюків до грудей, молоко там накопичується у великій кількості та застоюється. Це може призводити до підвищення температури, виникнення ущільнень і болю у грудях.
Останнім часом суспільство стало багато уваги приділяти питанню годування грудьми у громадських місцях (на вулиці, у парках, кафе чи магазинах). Погляди людей найрізноманітніші: хтось вважає це допустимим, хтось — ні. Але ви, як мама, повинні розуміти, що головне — ваше здоров’я та спокій вашої дитини. Якщо дорослі люди можуть потерпіти й дочекатися часу обіду, то дитині важливо прикластися до грудей не тільки тому, що вона голодна. Смоктання грудей для неї — це заспокоєння та втіха, і годувати грудьми важливо особливо у спеку! І малюк не завжди може потерпіти. Тому важливо відгукуватися на потребу дитини, навіть якщо ви в цей момент на вулиці. Якщо ви почуваєтеся дискомфортно — використовуйте спеціальний одяг для мам-годувальниць. Також можна брати спеціальні накидки для годування, якими вкривають малюка і груди. Або просто легкий шарфик чи пелюшку. І якщо годування на вулиці для вас — звична річ, це на щастя і на здоров’я!
Photo: Дарья Павлова