Все про годування тандемом
«Тандемне годування» — так називають одночасне годування старшої та молодшої дитини грудьми. А починається воно, звичайно ж, із того, що мама годує одного малюка, вагітніє, а після пологів вже годує двох. Ця незвичайна ситуація завжди викликає купу запитань у мами-годувальниці, й у цій статті ми постараємося на них відповісти.
Що може хвилювати в такій ситуації маму
Ми нечасто чуємо про годування тандемом. Спробуємо розвіяти найпоширеніші стереотипи про цей вид годування грудьми дітей різного віку.
Чи не є годування грудьми фактором ризику для зриву вагітності?
Часто лікар, дізнавшись про те, що вагітна жінка ще годує грудьми, відразу ж рекомендує їй припинити грудне вигодовування, щоб це не призвело до викидня. Але насправді, якщо у годувальниці в першому триместрі вагітності немає загрози переривання вагітності (кровотеча, сильні спазми живота, висока температура), то вона може продовжувати годування старшої дитини.
Американські вчені довели, що вагітна матка до 26—28 тижнів не чутлива до окситоцину, що його виділяє гіпофіз під час годування. Тому окситоцин, який виділяється під час годування, не може спровокувати викидень. У своїй статті на цю тему Рут Луфкін, лідерка «Ла Лече Ліги» (організації з підтримки мам-годувальниць в Америці та інших країнах), зазначає: «Велика кількість жінок, які зверталися в ЛЛЛ протягом багатьох років, самі собою становлять велику неформальну статистичну вибірку. Якби практика продовження годування при вагітності призводила до помітного збільшення кількості проблем із вагітністю, це напевно стало б очевидним за нашою групою ЛЛЛ».
Деякі вагітні мами після 20-го тижня (а деякі протягом усієї вагітності) помічають «тренувальні» перейми — перейми Брекстона-Гікса. Вони безболісні: виникає тягнуче відчуття внизу живота або в попереку, матка ніби кам’яніє (якщо покласти руку на живіт, її легко промацати). Перейми рідкісні та нерегулярні, можуть з’являтися в якийсь період, а потім зникати. У такому разі важливо зберігати спокій, робити паузу в усіх своїх справах (і годуванні теж): зручно розташуватися, підняти ноги вгору, випити кілька склянок води, оскільки зневоднення може спровокувати передчасні пологи. Протягом і після таких переймів краще скоротити час смоктання до мінімуму ще на якийсь час.
Чи вистачатиме в моєму організмі у випадку годування тандемом всього необхідного для повноцінного розвитку внутрішньоутробного малюка?
Під час вагітності материнський організм перебудовується і головним для нього стає формування та розвиток систем нового життя, тому всі сили жіночого організму поринають у роботу. Малюк розвивається повноцінно — так, як і має бути. Далі, наступним за пріоритетами для жіночого організму стає вироблення молока для малюка, якого мама ще годує, тому це ще одне джерело, яке забирає з материнського організму мікроелементи, калорії, вітаміни.
Всі системи її організму працюють на благо дітей, і можна сказати, що в такому випадку мама начебто виношує двійню. Зрозуміло, що здоров’я жінки в цей період переживає не найкращі часи й дуже важливо, щоб її харчування було збалансованим та якісним, щоб їла вона за бажанням і пила при спразі. Не зайвим буде поповнити запаси вітамінів і мікроелементів за допомогою біодобавок. Не дивуйтеся, якщо ви відчуваєте, що постійно хочете їсти: соромитися тут нічого. Їжте, як то кажуть, за двох, точніше за трьох.
Чи можна вагітній мамі брати на руки старшого малюка, який ще так потребує цього?
Так, дитина ще дуже цього потребує, і на руки малюка брати можна, якщо ви добре себе почуваєте. Звісно ж, тепер це має бути не так часто і не так довго, як було до вагітності. На перших місяцях, коли животик ще не заважає, ви можете використовувати для недовгого носіння дитини слінг-шарф або кенгуру на кшталт «ерго». У цих пристосуваннях є деталь для рівномірного розподілу навантаження на поперек і на обидва плеча. Коли живіт буде помітніший — зручніше садити дитину на стегно. Найчастіше беріть малюка на ручки, коли сидите. Опускайтеся до дитини на килимок, коли граєте. Якщо заколисуєте до сну — то робіть це сидячи.
Коли тандем доцільний?
Я переконана, що не для кожної вагітності слід налаштовуватися на годування тандемом. Скажімо, якщо вашому малюку тільки 6—9 місяців або менше і ви знову вагітні, слід продовжити грудне вигодовування. Адже, коли народиться наступна дитина, то ваш старшенький буде не таким дорослим (всього лиш півтора року) і ще дуже сильно потребуватиме маминого молочка та прикладання до грудей.
Якщо ж ви завагітніли, коли дитині вже близько 1,5—2 років, то цілком можете протягом вагітності підготувати малюка до відлучення і плавно завершити годування. Або, можливо, вам доведеться його погодувати після пологів ще кілька місяців тандемом і теж плавно припинити годування. У кожній ситуації буде своя відповідь на це запитання, неправильних відповідей не буває. Головне, щоби все було зроблено м’яко та поступово.
А ось навмисно планувати народження через рік після попередніх пологів і годування тандемом я би не рекомендувала. Організм матері працюватиме в екстремальних умовах, та й фізично це не так просто, як може здатися.
Особливості годування старшої дитини під час вагітності
Отже, ви чекаєте появи нового члена сім’ї та вирішили продовжити годувати грудьми. Перше, з чим стикаються жінки під час вагітності, — це болючість або особлива чутливість сосків при годуванні. На жаль, ніяке лікування в такому разі не допоможе. Початися це може з перших тижнів годування, а тривалість цієї незручності залежить від гормонального балансу матері. Можливо, до другого триместру чутливість зменшиться або зникне зовсім, і годувати стане комфортніше.
Що можна зробити?
Насамперед уважно стежте за прикладанням. Тепер під час кожного годування звертайте увагу на те, як ви вкладаєте грудь до рота крихітки. Намагайтеся, щоб грудь входила максимально глибоко.
Якщо малюк уже здатен виконувати ваші прохання — просіть його широко відривати рот у момент захоплення грудей, вчіть його не крутити головою під час смоктання.
Домовляйтеся з дитиною про те, щоб годування були нетривалими, коротшими за часом (близько 10 хвилин).
Всіляко відволікайте малюка від чергового прикладання: перемикайте його увагу, більше гуляйте на вулиці, ходіть у гості, якщо на це є сили.
Зниження лактації — чи будуть наслідки?
До другого триместру лактація може знизитися. Пов’язано це з тим, що підвищується рівень естрогену та прогестерону — саме вони пригнічують вироблення молока. І, на жаль, жодні заходи для збільшення об’ємів молочка в такому разі не працюють. Вчені з’ясували, що якраз на той час відбувається заміна молока на молозиво: організм мами готує нове молочко для молодшої дитини. Склад молока, як і його смак, сильно змінюється.
У цей період старше маля може почати відмовлятися від грудей. Станеться це чи ні, залежить від того, яка потреба в нього переважала — харчова чи емоційна. Якщо дитина хоче саме насититися, цмулячи груди, то в цей момент мама може підштовхнути малюка до завершення годувань. Запропонуйте натомість коров’яче молочко (якщо йдеться про дитину віком понад 1 рік) із чашки. Зазвичай такі дітки погоджуються на новий спосіб харчування та без стресу відлучаються.
Якщо ж старше маля сильно прив’язане до мами, йому важливі дотики, обійми, засинання з грудьми, то зміна смаку молока ніяк не позначиться на його прикладання до грудей. Як і під час першої вагітності, молозиво може з’явитися в цей період (але, можливо, менше, ніж було молока), а може і не вироблятися до пологів — усе залежить від вашого гормонального статусу. Обидва варіанти — норма. Дитина ж може продовжити смоктати груди, навіть якщо молозива не буде. У такому разі мамі особливо важливо стежити за якістю прикладання, щоб малюк не «з’їжджав» на сосок. Цілком можливо, що вночі дитина почне забувати прокидатися для прикладань, а вдень і для засинання вони будуть необхідні. Часто при цьому малюк починає активно їсти дорослу їжу.
Молока буде більше!
Коли лактація починає знижуватися, вагітна мама зазвичай нервується, аби молока не було мало й після народження. Але це не так! Щойно молодша дитина народиться, лактація почне традиційний процес становлення: спочатку буде молозиво, до 3–5 дня його замінить раннє перехідне молоко, до 10–18 дня — пізнє перехідне молоко й, нарешті, наприкінці місяця прийде зріле молоко.
Молока буде більше, ніж при вигодовуванні першого малюка. Адже стимулюватимуться груди набагато краще: працюватимуть два ротики — отже, запит буде високим. Обом діткам молока вистачатиме.
Є ще плюси — мамі не доведеться переживати сильний приплив молока в перші дні, тому що старший малюк без проблем зможе висмоктати будь-яку кількість молока — в нього вже є досвід! З такими проблемами, як лактостаз, мама, що годує тандемом, теж рідко стикається.
Як готувати маля до появи нового члена сім’ї
Готуватися варто не стільки до годування тандемом. При новій вагітності чи не найбільшим страхом батьків стають ревнощі між дітьми. Але проблеми не виникне, якщо малюка із самого початку готувати до появи братика або сестрички. Вам треба постаратися зробити малюка своїм прибічником і приділяти йому стільки уваги, як і до вагітності, — тоді дитина спокійно ставитиметься до розширення сім’ї.
Про те, що у мами в животі розвивається нова людинка, повідомляти слід тоді, коли ви самі приймете цю думку, коли ваші почуття вляжуться. Розкажіть, яка ця людинка всередині мами ще маленька, як вона ростиме, а з нею — і мамин животик. А коли він виросте дуже великим, крихітка захоче зустрітися зі своєю сім’єю та старшим братиком або сестричкою — і народиться.
Вже зараз, коли меншенький ще у вашому животі, залучайте старшу дитину до допомоги в домашніх справах, у покупках, у приготуванні місця для нового малюка. Пояснюйте дитині, що вона — ваша головна помічниця і ви потребуєте її.
Заохочуйте карапуза спілкуватися з мешканцем живота, дозволяйте гладити його, розмовляти з ним, співати йому пісеньки (якщо вже вміє), створювати йому на подарунок малюнки. Особливо дитині буде цікаво грати з животиком, коли ваш ембріончик рухатиметься, змінюватиме положення, виставлятиме ручку або ніжку.
Коли народиться молодший…
Розповідайте старшому про те, що коли малюк народиться, він теж буде їсти мамине молоко. Пояснюйте, що ваш помічник буде на той час уже дуже великий і час від часу йому потрібно буде почекати, поки молодша дитина смоктатиме груди.
Також вам треба підготувати маля до того, що вам доведеться на кілька днів відлучитися до пологового будинку. Тому треба вчити його засипати не під грудьми, а з татом або бабусею (нянею, тіткою). Влаштовуйте тренувальні виходи з дому, рази 3 на тиждень, коли вас не буде протягом 4–5 годин або більше, щоб дитина вчилася залишатися та спати без вас.
Кілька днів у пологовому будинку
Якщо вам доведеться поїхати народжувати, коли дитина не побачить цього, залиште їй записку з поясненням, чому вас немає. Не забудьте сказати про те, що ви любите свого старшого малюка і скоро зможете поговорити з ним телефоном або побачитися.
Намагайтеся підібрати пологовий будинок, де є можливість відвідувати породіллю та немовля. Батьку слід заздалегідь підготувати малюка до того, що вони підуть відвідати маму і познайомитися з молодшим. Розкажіть дитині, що в лікарні всі разом вони будуть деякий час, а потім повернуться додому з татом. Поки мами немає поряд, дитині потрібно буде багато уваги з боку батька та інших членів сім’ї.
Бажано, щоб під час зустрічі мама хоч кілька хвилин змогла поспілкуватися зі старшим малюком особисто: зустрітися очима, обійняти його, прикласти до грудей. А потім познайомити з молодшим членом сім’ї, запропонувати його погладити (можливо, за допомогою дорослих потримати на ручках). Не чекайте багато від цієї зустрічі: ваша вже старша дитина може розгубитися, виглядати відстороненою або навіть агресивною. Їй потрібен час, щоб усе осмислити.
Технічні особливості годування тандемом
Повернувшись додому, намагайтеся приділяти якомога більше уваги старшому малюкові. Щоб полегшити догляд за молодшим, вам дуже знадобиться слінг із кільцями. У ньому буде зручно годувати обох дітей одночасно (використовуйте позу для носіння «З-під пахви»). Можливо, старший намагатиметься прикладатися до грудей так само часто, як і молодший — це триватиме якийсь час, доки старший не адаптується до свого нового становища.
Щоб дитина швидше з цим впоралася, намагайтеся не виявляти сильних емоцій стосовно новонародженого у присутності старшого. Усіх відвідувачів, які будуть приходити до вас у гості, також попереджайте про те, що старшій дитині не просто зносити таке море уваги, спрямованої на нового члена сім’ї. Тож нехай вони будуть стриманими у своїх висловлюваннях і вияві почуттів та не забувають приділяти увагу вашому старшенькому, що так скоро подорослішав.
Не забувайте, що молодшого малюка треба вчити ефективного прикладання, тому якщо малюк заплакав, ваше завдання — зосередити свою увагу на техніці прикладання. Попросіть старшого малюка трохи почекати, а коли переконаєтеся, що вам не боляче годувати, дозвольте старшому прикластися до грудей.
Під час годування тандемом різновікових дітей мамі не слід ділити груди: ліва — старшому, права — молодшому. Дітки смокчуть із різною швидкістю, тому лактація може бути нерівномірною. Крім того, молодшій дитині треба показати, що в мами є дві груді і їх обидві можна цмулити. Якщо ж весь час давати лише одну, то дитина згодом відмовлятиметься смоктати другу.
Вибирайте такі пози для годування, щоб зручно було передусім вам, потім — новонародженому, а старшому слід знайти положення, в якому йому комфортно. Напевно хоча б раз на день у вас буде з’являтися час, щоб дозволити старшому малюкові прикластися до будь-якої груді, якої він забажає, і не ділитися з молодшим. Це будуть хвилинки тільки вашого з ним єднання, вони важливі для малюка.
А як влаштуватися вночі для годування тандемом?
Вкладати діток спати можна одночасно: тоді біля грудей засинатиме молодша, а старшу ви гладитимете по спинці. Можна домовитися, що тільки-но немовля відпустить груди — ви дасте прикластися старшому малюкові.
Або можна спочатку приспати молодшого, поки старшій дитині тато читатиме казки, а потім вкласти біля грудей і її.
Ваше ліжко для нічного сну має бути дуже просторим, щоб там помістилися всі. Ви можете використовувати приставне дитяче ліжко: треба відкрутити одну стінку і впритул підсунути його до вашого дорослого ліжка. Цілком можливо, що вночі старший малюк вже не прикладатиметься — тоді укладайте його спати з боку тата. Спільний сон дитині ще дуже потрібен (можна спати в батьківському ліжку до 3–5 років), і не варто відселяти її в окреме ліжко.
Прогулюючись із двома дітьми, враховуйте, що старший малюк може швидко втомлюватися, а на руки ви його взяти зможете лише на деякий час, бо ж треба ще везти візок із немовлям. Ви можете зробити навпаки: у слінгу гуляти з молодшим (так ви будете мобільнішою), а старший тупцюватиме своїми ніжками. Коли втомиться від ходіння — можна посадити його в коляску-тростину (теж легку та мобільну).
Наостанок хочу сказати: у вас попереду не простий, але дуже цікавий час годування тандемом! Нічого не бійтеся, ви вже досвідчена мама, зовсім недавно ви вже все проходили з одним малюком, тож із двома має бути простіше! Тепер у вас є помічник, дещо він візьме на себе. Хай щастить!