Грудне вигодовування чи суміш?
Завдяки агресивному маркетингу молочних сумішей, штучне вигодовування нібито є нормою у нашому суспільстві.
ГВ vs ШВ (або суміш)
Але насправді суміші мають в собі певні ризики і повинні призначуватись тільки у разі суворих показань. Суміш ніколи не зможе наблизитися до грудного молока! Чому? Отже, грудне вигодовування чи суміш – розберемо у цій статті.
Склад
Грудне молоко – це жива рідина, яка змінюється залежно від стадії лактації:
- Передпологове молоко
- Молозиво
- Перехідне молоко
- Зріле
- Інволютивне молоко – виробляється в період завершення лактації
Також грудне молоко змінює свій склад відповідно до часу доби та стану малюка.
Воно містить у собі понад 1000 елементів, серед яких: жири, білки (імуноглобуліни, казеін, лактоферин, лізоцим), вуглеводи (лактоза, моносахариди, олігосахариди), гормони (тіроксин, ендорфіни, фактори зростання, ферменти (ліпаза, амілаза, протеаза), вітаміни, мікроелементи (кальцій, фосфор, натрій, калій), стволові клітини, імунні клітини (макрофаги, лімфоцити), біоактивні фактори (цітокини, хемокіни), біфідобактерії. Всі ці компоненти знаходяться у біодоступній формі, тож дуже гарно засвоюються дитиною. Насправді, склад грудного молока до кінця навіть невивчений, хто знає, скільки корисного воно ще містить у собі.
Суміш має у собі приблизно 40-50 складових: молоко знежирене, молочна сироватка, рослінні олії (зазвичай ріпакова та соняшникова), мальтодекстрин, емульгатор соєвий лецитин + вітаміни та мінерали + біфідобактерії.
Грудне вигодовування чи суміш – безпека
Годуючи дитину грудьми, мама може бути завжди впевненою, що вона надає дитині безпечну їжу.
До суміші є питання.
- Чи не минув строк придатності?
- Чи безпечна вода, якою розводять суміш? До речі, під час війни це дуже важливий аспект. У населених пунктах, поруч з якими ідуть бойові дії, іноді взагалі важко знайти питну воду.
- Чи безпечним було виробництво? В 2008 році в Китаї розгорівся скандал, коли померло 6 та захворіло понад 1200 малюків через неякісну сировину для виробництва сумішей.
- Було проведено дослідження, яке показує, що у молочних сумішах міститься мікропластик. А також він виділяється з пляшок для годування. Звісно, ми споживаємо багато мікропластику щоденно, але якщо малюк може цого уникнути, вживаючи тільки грудне молоко, чи це не привід зберігати ГВ?
До речі, термін зберігання готової суміші – 4 години, в холодильнику приблизно 24 години. Потім давати її небезпечно.
ГВ – це зручно
Що потрібно, щоб нагодувати дитину грудьми? Правильно – груди) Грудне молоко завжди потрібної температури, консистенції та смаку.
Що потрібно, щоб нагодувати сумішшю? Власне суміш, кип’ячена гаряча вода, пляшка, соска, вода, щоб все це помити та час на приготування.
Уявляєте, що дитина з мамою, яка годує грудьми може вільно подорожувати (навіть у гори), ходити до парків, ресторанів, у гості, не думаючи, що там з їжею у малюка! А відлучки мами від малюка можна налагодити, опанувавши зціджування.
Більш швидке післяпологове відновлення
- По-перше, годуючи грудьми жінка додатково втрачає ≈ 500 ккал на добу. За середньостатистичне силове тренування людина втрачає близько 350 ккал.
- По-друге, за рахунок того, що при годуванні грудьми у мами виділяється гормон окситоцин, який сприяє скороченню матки, швидше зупиняються післяпологові кровотечі (лохії).
Грудне вигодовування – вклад у здоров’я малюка та мами
Існує безліч досліджень, які доказують, що ГВ є ПРОФІЛАКТИКОЮ раку молочних залоз, яєчників, діабету ІІ типу, інсульту та хвороб серця, а також депресії у матерів. А у дітей – профілактикою ожиріння, лейкимії, отиту, некротизуючого ентероколіту, діабету І та ІІ типу, пневмонії, атопічного дерматиту, неправильного прикусу, астми та синдрому раптової дитячої смертності (СРДС).
Зрозуміло, що суміші не мають такої чарівної властивості.
Економічно
Трошки підрахунків. За рік:
- 14 423 грн – витрати на годування дитини найдешевшою сумішшю;
- 46 946 грн – середній ціновий сегмент;
- 173 838 грн – стільки коштів треба витратити на найдорожчу суміш.
До речі, тут не враховані додаткові витрати на пляшки, соски, стерілізатори, воду тощо. Тож думайте самі, вирішуйте самі.
Поруч з мамою
Грудне вигодовування провокує найбільший шкірний контакт між мамою та дитиною. Про користь контакту skin-to-skin також є багато досліджень. Він провокує мозкову діяльність, активує рецептори, а також дозволяє мамам краще відчувати своїх немовлят.
Насправді, це ще далеко не всі переваги грудного вигодовування. ГВ – це спілкування, це виховання, це єдиний природній спосіб годування малюків.
Годуйте із задоволенням! А якщо потрібна допомога з налагодженням годування грудьми – звертайтеся.
Джерела:
1. Breastfeeding and Type 2 Diabetes: Systematic Review and Meta-Analysis.
Horta BL, de Lima NP., 2019
2. Breastfeeding and maternal health outcomes: a systematic review and meta-analysis.
Chowdhury R, Sinha B, Sankar MJ, Taneja S, Bhandari N, Rollins N, Bahl R, Martines J., 201
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2812877/
4. Kangaroo mother care and the bonding hypothesis
R Tessier , M Cristo, S Velez, M Giron, Z F de Calume, J G Ruiz-Palaez, Y Charpak, N Charpak, 1998
5. Microplastics in infant milk powder
Qiji Zhang , Liu Liu , Yue Jiang , Yan Zhang , Yifan Fan , Wenxin Rao , Xin Qian, 2023