Як поєднати грудне вигодовування та роботу?

Як поєднати грудне вигодовування та роботу?

Сучасні жінки частіше народжують дітей тоді, коли вже є улюблена робота, успішно побудований бізнес або творча кар’єра. І не завжди, народивши немовля, вони готові залишити своє робоче дітище на час декретної відпустки. Багато налаштовані поєднувати годування грудьми та ведення своїх робочих проєктів. Є і радісна новина — це можливо! Мама-годувальниця може і годувати грудьми, і працювати.

Коли?

Грудне вигодовування та материнська робота – чи можливо поєднати?

Вважають, що перші 3 місяці — це той період, коли немовля потребує максимального контакту саме з мамою: необмеженого годування грудьми, частого носіння на руках, спілкування. Дитина через маму пізнає світ, дізнається про те, що він безпечний і доброзичливий.

Ці 3 місяці важливі й для мами — вона вчиться розуміти своє немовля: яке воно, що любить, як спить, які особливості має. Вчиться годувати його грудьми, налаштовує цей процес. Тобто в перші три місяці у мами та малюка відбувається «співналаштування». Це досить трудомісткий процес, і він вимагає від мами певної уваги та ресурсу (часового, фізичного та емоційного).

І якщо у мами в цей період вже є якісь робочі завдання, то було б добре, щоб їх можна було виконувати віддалено з дому.

То як організувати грудне вигодовування та вихід на роботу?

Розпочинати виходити для роботи рекомендують після 3 місяців малюка. Вашу відсутність на 3–4 години десь тричі на тиждень немовля, імовірно, зможе нормально перенести.

Що старший малюк — то більше ви можете виходити працювати. Наприклад, у 6 місяців, може, вдасться виходити на роботу щодня. Якщо маєте змогу, організуйте поступове збільшення робочого графіка. Наприклад, у перші тижні два — на 4–5 годин, а потім уже на 6 годин.

Після 9 місяців, вважають, дитина може впоратися з відсутністю мами на 8–9 годин.

Що треба продумати?

  • З ким залишиться малюк? Це може бути тато, бабуся, сестра, дідусь, нянька. Людина, якій ви довіряєте і з ким ваш малюк знайомий. Якщо ваша дитина до виходу на роботу не мала досвіду взаємодії з вашим помічником, варто організувати це заздалегідь. Дитині та дорослому потрібен час, щоб навчитися спілкуватися, і добре, якщо ви будете поряд та зможете їх підтримати.
  • Навчіть вашого помічника виконувати доглядові процедури: зміну памперса, гігієнічні процедури, перевдягання. Ви робите це по-особливому зі своїми нюансами. Покажіть і розкажіть, що саме любить ваш малюк.
  • Як допомогти малюкові, якщо він засмутився і плаче? Зрозуміло, що ви для заспокоєння даєте дитині груди, і всі питання зникають. У вашого помічника не буде такої функції — отже, треба продумати та розповісти, які варіанти спрацюють. Можна використовувати заколисування, носіння в слінгу, перемикання уваги (показувати / розповідати картинки в книжці, спостерігати з малюком за рибками в акваріумі, дивитися у вікно, як рухаються машини, гуляють люди). Використовуйте також білий шум, шум проточної води, шум прибою, дощу в записі.
  • Поясніть своєму помічнику, що ваш пріоритет — збереження грудного вигодовування та створення умов, за яких немовля збереже цю потребу. Це означає, що заспокоєння пустушкою за вашої відсутності не підходить, тому що це ризик для грудного вигодовування (можливі відмова від грудей або зміна прикладання до грудей, тобто зниження лактації).
  • Навчіть вашого помічника годувати дитину грудним молоком зі спеціальної чашки чи ложки для годування. Авжеж, краще опанувати це вміння заздалегідь, а не в перший робочий день.
грудне вигодовування та робота

Банк грудного молока

За 2–4 тижні до виходу на роботу можна почати готувати власний банк грудного молока. Для цього буває зручно використовувати електричний молоковідсмоктувач у сам момент годування дитини грудьми (однією годуєте, другу зціджуєте). Такий спосіб зціджування може бути ефективнішим. Безперечно, можна зціджувати й руками. Вам доведеться визначити на практиці, який варіант зціджування для вас найпродуктивніший.

Зберігати молоко слід у спеціально призначених ємностях для грудного молока в морозилці, якнайдалі від дверцят. Заморожуйте молоко дрібними порціями, адже розморожене молоко повторно заморожувати не рекомендовано. 

Як розморозити грудне молоко? Поставте з вечора його в загальне відділення холодильника або за годину-дві до годування під струмінь із теплою водою. Уникайте підігрівання молока в мікрохвильовій печі або на плиті.

Якщо ви не встигли підготувати банк грудного молока до роботи, можна використовувати донорське молоко. Залучайте подруг, що годують грудьми, або знайомих, родичок. Домовтеся з ними про короткочасну підтримку та передачу вам свого молока, поки ви не налагодите зціджування на роботі. Також можна пошукати донорське молоко в нашому проєкті «Вільне молоко». У крайньому разі як тимчасовий захід дитину можна годувати сумішшю.

Підтримка лактації на роботі

Щоб кількість молока не зменшилася, вам слід зціджуватися на роботі так часто, як ви годували б свого малюка вдома (або трохи рідше). Або ж тоді, коли відчуваєте розпирання та поколювання в грудях від великої кількості молока. Обговоріть зі своїм роботодавцем, де ви зможете усамітнитися для цього. Важливо, щоб там можна було помити руки, під’єднати молоковідсмоктувач до розетки та зручно розташуватися. Під час зціджування мамі важливо почуватися захищено і не хвилюватися ні про що.

Усі деталі молоковідсмоктувача та ємності для молока повинні бути чистими аби ви могли максимально довго зберігати молоко придатним для вживання. Після зціджування поставте молоко в холодильник або термосумку із холодоагентом. В такій сімці ви зможете перевозити своє молоко додому, адже наступного дня саме це молоко буде пити ваш малюк.

Як продовжувати годувати грудьми?

Прикладання до грудей у ​​вас залишаються тоді, коли ви вдома: вранці до роботи, увечері після приходу, вночі, а також у вихідні дні. Не обмежуйте частоту прикладання дитини до грудей, адже для неї це не лише їжа, а й спілкування, наповнення любов’ю та радістю від взаємодії з вами. У цьому режимі ви можете продовжувати годувати грудьми так довго, як вам і дитині буде потрібно. І нагадаємо, що МОЗ та ВООЗ рекомендують годувати малечу до 2 років і довше, якщо вам це треба.

Перерви на годування дитини (ст. 183 КЗпП України) 

Якщо дитині немає півтора року, то мати має право на додаткові перерви в роботі (крім перерви на обід). Такі перерви надають не рідше, ніж через 3 години тривалістю не менше 30 хвилин кожна, якщо дитина одна, та 60 хвилин, якщо дітей двоє. Ці перерви вважають робочим часом та оплачують.

Отже, грудне вигодовування та робота мами чудово поєднуються при бажанні!

Дізнатися більше про зціджування

Автор/ка
Соловей Ксенія
Консультантка з грудного вигодовування, перинатальна психологиня