Як ємність грудей впливає на вироблення молока?

Як ємність грудей впливає на вироблення молока?

Груди виробляють молоко 24 години на добу. Однак швидкість його утворення непостійна, все залежить від того, наскільки вони наповнені.

Груди виробляють молоко 24 години на добу. Однак швидкість його утворення непостійна, все залежить від того, наскільки вони наповнені. Якщо грудь м’яка на дотик та здається порожньою, то там швидше виробляється молоко, й навпаки. Утворення молока знижується або припиняється, якщо грудь велика і сильно наповнена, може навіть підтікати молоко.

Дослідження австралійських вчених

Вироблене молоко накопичується в альвеолах, протоках та молочних синусах, але не до нескінченності. У кожної жінки різна ємність грудей — той максимальний об’єм молока, яке може там зібратися. Цей обсяг може бути дуже різним: в експериментах австралійських вчених був виявлений розкид від 80 до 600 мл.

Що цікаво, всі жінки, незалежно від ємності грудей, були здатні повністю забезпечувати своїх малюків молоком. Добова кількість молока була практично однаковою — приблизно 750 мл. Ззовні не завжди можна оцінити, яка місткість грудей, адже кількість жирової тканини в грудях теж різна в різних жінок.

Швидкість утворення молока в залежності від наповнення грудей

У мам з великою ємністю грудей молоко вироблялося повільніше, й дитина не спорожняла груди повністю за одне годування. Вона з’їдала стільки, скільки хотіла, і залишалося ще дуже багато. Тому вранці, поки груди були повними після ночі, швидкість синтезу була найменшою. Тільки ближче до вечора дитина висмоктувала все, що було в грудях, й молоко починало вироблятися швидше.

А жінкам із не великою ємністю необхідні були часті годування: дитина дуже швидко з’їдала всі запаси, щоразу спорожнюючи груди. Швидкість утворення молока в них була стабільно високою.

Для кого часті годування особливо важливі?

Ці мами, з не великою місткістю грудей, можуть зробити висновок, що вони маломолочні (груди у них здебільшого м’які та здається, що не наповнюються) і втратити віру в себе та свою здатність годувати малюка. Але вони молочні!  Саме таким мамам протипоказано годувати малюка за режимом з нечастими прикладаннями. Їм треба спорожняти груди часто, щоб звільнити місце для  молока, що прибуває, і підтримати високу швидкість його вироблення.  Адже молоко, що залишилося в грудях, саме уповільнює процес вироблення. Так система регулює сама себе!

Велика ємність грудей Молочні ріки Маленька ємність грудей Молочні ріки 

Звісно, ніхто не буде вимагати від власника чайної ложки, щоб він спорожнив свою тарілку, зачерпнувши стільки ж раз, як і власник ополоника. Настільки ж «розумні» й рекомендації суворо не дотримуватися режиму та не робити проміжки понад 2,5–4 години. Хтось витримає, а хтось й ні. Втім, у мам із великою місткістю грудей теж можуть бути причини орієнтуватися на прохання дитини й годувати частіше. Та і годування грудьми — це не просто перекачування поживних речовин з одного тіла в інше, а й спілкування з дитиною, емоційний зв’язок з нею та багато чого ще.

Висновки:

  1. Синтез молока регулюється ступенем спорожнення грудей.
  2. Спорожнені груди = швидкий синтез молока. Наповнені груди = повільний синтез молока.
  3. Ця система регуляції дуже гнучка.
  4. Часті прикладання дитини підтримують високу швидкість вироблення молока в грудях та добовий обсяг молока, що споживає дитина, росте.
  5. Накопичувати молоко не має сенсу — це призведе тільки до зниження лактації.
  6. Епізодичні зціджування не запустять негайно гіперлактацію у мами.
References:

Studies on Human Lactation: The Development of the Computerized Breast Measurement System by D. B. Cox, R. A. Owens* and Peter E. Hartmann Cue Feeding: Wisdom and Science by Lisa Marasco, BA, IBCLC
Jan Barger, MA, RC, IBCLC

Автор/ка
Вікторія Нестерова
консультантка з грудного вигодовування, IBCLC