Чи потрапляє вірус COVID-19 у грудне молоко?

Чи потрапляє вірус COVID-19 у грудне молоко?

Наразі немає доказів того, що вірус може переноситися грудним молоком, тому вважається, що загальновизнані переваги грудного вигодовування переважують будь-які потенційні ризики передавання коронавірусу через грудне молоко.

Питань до консультантки з ГВ про грудне вигодовування та COVID-19 з 2020 року дуже багато. Отже, розбираємося з найпоширенішими з них.

Треба розуміти, що головним ризиком поширення COVID-19 при грудному вигодовуванні є тісний контакт між мамою-годувальницею та її дитиною. Ще до появи перших симптомів мама доглядає за немовлям, тісно спілкуючись із ним, і може заразити. Виходить, що сенсу припиняти грудне вигодовування немає.

Всесвітня організація охорони здоров’я у своєму посібнику «Догляд вдома за пацієнтами з COVID-19 з легкими симптомами та ведення їх» і Дитячий фонд ООН (UNICEF) у статті «Безпечне грудне вигодовування під час пандемії COVID-19» заявляють, що матері з COVID-19 можуть годувати грудьми або зцідженим грудним молоком, як і при інших респіраторних захворюваннях.

Однак зважування ризиків та переваг грудного вигодовування має відбуватися насамперед усередині вашої родини, останнє рішення за вами.

Якщо ви годуєте свою дитину грудьми і підозрюєте, що можете бути заражені, рекомендують такі запобіжні заходи:

 • Мийте руки перед тим, як торкатися дитини, молоковідсмоктувача або посуду для грудного молока.
 • Намагайтеся уникати кашлю або чхання на малюка під час годування грудьми.
 • Поміркуйте про те, щоб носити маску під час годування груддю.
 • Виконуйте рекомендації щодо очищення молоковідсмоктувача після кожного використання.

На що треба звернути увагу, якщо раптом мама-годувальниця почувається нездоровою?

 1. Зверніться до лікаря.
 2. Якщо поряд із вами дитина — надягніть маску, щоб не поширювати вірус.
 3. Продовжуйте годувати грудьми так часто, як потрібно дитині та вам! Грудне молоко у цій ситуації є пріоритетним харчуванням.
 4. Часто мийте руки — особливо якщо берете малюка або торкаєтеся грудей.
 5. Якщо в будинку є помічники, нехай вони візьмуть на себе всі обов’язки догляду за малюком (купання, перевдягання, укладання спати). Вам залишиться тільки годування грудьми чи зціджування молока. У другому випадку краще, щоб ваші помічники годували дитину з чашки або ложки.
 6. Якщо ваш стан серйозно погіршується — погоджуйтеся на госпіталізацію. У цей час найголовніше — здорова мама! Візьміть із собою молоковідсмоктувач і зціджуйтесь у середньому раз на 3 години або так, як у вас виходить. Передавайте грудне молоко додому для годування малюка. Захисні властивості вашого молока, яке містить лізоцим, макрофаги, секреторні імуноглобуліни А, безсумнівно, допомагають захистити дитину і в цьому випадку так само, як це відбувається і при інших респіраторних інфекціях. Цей захист дуже потрібен дитині!
 7. Молоковідсмоктувач слід стерилізувати перед кожним застосуванням.
 8. Ретельно мийте руки перед зціджуванням.

Попередьте вашого лікаря, що ви годуєте грудьми, щоб вам призначали сумісні з ГВ препарати (сайт, де можна власноруч перевірити препарати на сумісність).

Чи варто робити щеплення від COVID-19, якщо я годую грудьми або годую зцідженим молоком?

Так, вакцини від COVID-19 рекомендовані здоровим людям, які годують груддю або зціджують молоко.

Чи безпечно продовжувати грудне вигодовування після щеплення від COVID-19?

Так, ви повинні продовжувати годувати грудьми після щеплення, щоб захистити свою дитину. Жодна із схвалених ВООЗ вакцин проти COVID-19, які зараз використовуються, не містить живого вірусу, тому немає ризику передачі вірусу вашій дитині через грудне молоко.

Також хочеться нагадати, що діти з COVID-19 мають менш загрозливі симптоми та легше переносять хворобу, ніж дорослі, з причин, які ще не до кінця вивчено.

Будь ласка, бережіть себе та своїх близьких і будьте здорові!


Висловлюємо подяку за допомогу в підготовці статті Ліні Барській, лікарці-педіатрині, кандидатці медичних наук, консультантці з лактації IBCLC, мамі з дворічним стажем вигодовування, та Марії Бондаренко, педіатрині та консультантці з грудного вигодовування «Молочні ріки України».


Джерела:

https://apps.who.int/iris/rest/bitstreams/1272288/retrieve
https://www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/pregnancy-breastfeeding.html
https://www.bfmed.org/abm-statement-coronavirus
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-frequently-asked-questions
Автор/ка
ГО Молочні ріки України