Чи потрапляє вірус COVID-19 у грудне молоко?
Наразі немає доказів того, що вірус може переноситися грудним молоком, тому вважається, що загальновизнані переваги грудного вигодовування переважують будь-які потенційні ризики передавання коронавірусу через грудне молоко.
Питань до консультантки з ГВ про грудне вигодовування та COVID-19 з 2020 року дуже багато. Отже, розбираємося з найпоширенішими з них.
Треба розуміти, що головним ризиком поширення COVID-19 при грудному вигодовуванні є тісний контакт між мамою-годувальницею та її дитиною. Ще до появи перших симптомів мама доглядає за немовлям, тісно спілкуючись із ним, і може заразити. Виходить, що сенсу припиняти грудне вигодовування немає.
Всесвітня організація охорони здоров’я у своєму посібнику «Догляд вдома за пацієнтами з COVID-19 з легкими симптомами та ведення їх» і Дитячий фонд ООН (UNICEF) у статті «Безпечне грудне вигодовування під час пандемії COVID-19» заявляють, що матері з COVID-19 можуть годувати грудьми або зцідженим грудним молоком, як і при інших респіраторних захворюваннях.
Однак зважування ризиків та переваг грудного вигодовування має відбуватися насамперед усередині вашої родини, останнє рішення за вами.
Якщо ви годуєте свою дитину грудьми і підозрюєте, що можете бути заражені, рекомендують такі запобіжні заходи:
- Мийте руки перед тим, як торкатися дитини, молоковідсмоктувача або посуду для грудного молока.
- Намагайтеся уникати кашлю або чхання на малюка під час годування грудьми.
- Поміркуйте про те, щоб носити маску під час годування груддю.
- Виконуйте рекомендації щодо очищення молоковідсмоктувача після кожного використання.
На що треба звернути увагу, якщо раптом мама-годувальниця почувається нездоровою?
- Зверніться до лікаря.
- Якщо поряд із вами дитина — надягніть маску, щоб не поширювати вірус.
- Продовжуйте годувати грудьми так часто, як потрібно дитині та вам! Грудне молоко у цій ситуації є пріоритетним харчуванням.
- Часто мийте руки — особливо якщо берете малюка або торкаєтеся грудей.
- Якщо в будинку є помічники, нехай вони візьмуть на себе всі обов’язки догляду за малюком (купання, перевдягання, укладання спати). Вам залишиться тільки годування грудьми чи зціджування молока. У другому випадку краще, щоб ваші помічники годували дитину з чашки або ложки.
- Якщо ваш стан серйозно погіршується — погоджуйтеся на госпіталізацію. У цей час найголовніше — здорова мама! Візьміть із собою молоковідсмоктувач і зціджуйтесь у середньому раз на 3 години або так, як у вас виходить. Передавайте грудне молоко додому для годування малюка. Захисні властивості вашого молока, яке містить лізоцим, макрофаги, секреторні імуноглобуліни А, безсумнівно, допомагають захистити дитину і в цьому випадку так само, як це відбувається і при інших респіраторних інфекціях. Цей захист дуже потрібен дитині!
- Молоковідсмоктувач слід стерилізувати перед кожним застосуванням.
- Ретельно мийте руки перед зціджуванням.
Попередьте вашого лікаря, що ви годуєте грудьми, щоб вам призначали сумісні з ГВ препарати (сайт, де можна власноруч перевірити препарати на сумісність).
Чи варто робити щеплення від COVID-19, якщо я годую грудьми або годую зцідженим молоком?
Так, вакцини від COVID-19 рекомендовані здоровим людям, які годують груддю або зціджують молоко.
Чи безпечно продовжувати грудне вигодовування після щеплення від COVID-19?
Так, ви повинні продовжувати годувати грудьми після щеплення, щоб захистити свою дитину. Жодна із схвалених ВООЗ вакцин проти COVID-19, які зараз використовуються, не містить живого вірусу, тому немає ризику передачі вірусу вашій дитині через грудне молоко.
Також хочеться нагадати, що діти з COVID-19 мають менш загрозливі симптоми та легше переносять хворобу, ніж дорослі, з причин, які ще не до кінця вивчено.
Будь ласка, бережіть себе та своїх близьких і будьте здорові!
Висловлюємо подяку за допомогу в підготовці статті Ліні Барській, лікарці-педіатрині, кандидатці медичних наук, консультантці з лактації IBCLC, мамі з дворічним стажем вигодовування, та Марії Бондаренко, педіатрині та консультантці з грудного вигодовування «Молочні ріки України».
Джерела: